Dieta braziliane 10 kg për dy javë! 250 Komente

Postuar më 27 Pri 2011 në ora 11:38am

Dieta braziliane është një nga dietat “e shpejta” më të popullarizuara dhe mundëson që për dy javë të dobësoheni madje 10 kilogramë. Ekzistojnë dy variante – dieta braziliane “super-e shpejtë” dhe “normale”.

Bën pjesë në kategorinë e dietave të varfra nutritive, ndërsa ne ju prezantojmë variantin e shëndetshëm nëse dëshironi të liroheni nga kilogramët e tepërt para sezonit të verës.

Varianti normal i dietës braziliane zgjat katër javë, dhe me ndihmën e saj mund të humbni deri në 12 kilogramë. Hahet 4-5 herë në ditë, ndërsa ushqimet themelore janë perimet dhe pemët.

Menyja shtatëditore

E hënë
Mëngjesi: portokall, banane dhe një filxhan lëng portokalli;
Zamra: një gotë lëng portokalli dhe një copë buke të thekur;
Dreka: 100 gramë peshk të zier, 100 gramë sallatë nga perimet e pagatuara;
Darka: – krejt njëjtë si mëngjesi;
Para se të shkoni në shtrat: 1 gotë lëng portokalli, 1 copë e vogël buke e thekur.

E martë
Mëngjesi: vezë të ziera butë, një filxhan lëng molle;
Zamra: një copë e vogël buke e thekur, një gotë lëng molle;
Dreka: 100 gramë të mishit të zier, 2 patate të ziera, 4 gjethe të sallatës së gjelbër.
Darka: 200 gramë peshk të zier, ve shumë të ziera, sallatë të gjelbër, bizele të gjelbër.
Para se të shkoni në shtrat: një filxhan lëng të mollës, bukë të thekur.

E mërkurë
Mëngjesi: një filxhan qumësht pa yndyrë, një copë buke të thekur;
Zamra: 100 gramë djathë të payndyrshëm;
Dreka: 100 granë oriz, 150 gramë sallatë me lakër të freskët me sos të përbërë nga një limon dhe një lugë majdanoz të grirë imët;
Darka: 100 gramë mish të zier, një mollë, 4 gjethe të sallatës së gjelbër;
Para se të shkoni në shtrat: një filxhan lëng molle, një copë e vogël buke të thekur.

E enjte
Mëngjesi: një filxhan lëng ananasi, 60 gramë ananas;
Zamra: një filxhan lëng ananasi, një copë e vogël buke të thekur;
Dreka: 100 gramë mish të zier, një copë e vogël djathi dhe një portokall.
Darka: 2 patate të ziera, 150 gramë sallatë nga karota e freskët e grimcuar me pak vaj;
Para se të shkoni në shtrat: një filxhan lëng ananasi, një copë buke të thekur.

E premte
Mëngjesi: Një filxhan lëng molle dhe një copë e vogël buke të thekur;
Zamra: një mollë, një portokall;
Dreka: 150 gramë peshk të zier, 2 karota të vogla të ziera;
Darka: një pjatë supë perimesh, një pjatë krem supe nga kërpudhat ose një pjatë çorbë e peshkut, një copë e vogël buke;
Para se të shkoni në shtrat: një gotë lëng portokalli, një copë e vogël buke të thekur.

E shtunë
Mëngjesi: një gotë lëng molle, një copë buke të thekur;
Zamra: 150 gramë sallatë nga panxhari i zier i grimcuar, me pak vaj bimor;
Dreka: një pjatë supë perimesh, kërpudhash apo çorbë peshku, një copë e vogël buke;
Darka: 100 gramë kërpudha të fërguara, 100 gramë sallatë nga perimet e pagatuara.
Para se të shkoni në shtrat: një gotë lëng molle, 2 biskota të freskëta.

E diel
Mëngjesi: një banane, një grusht rrush të thatë;
Zamra: një gotë lëng karote, një copë e vogël buke të thekur;
Dreka: 100 gramë mish të zier, 100 gram sallatë nga lakra e freskët, qepë e bardhë dhe lëng nga 1 limon;
Darka: një pjatë me perime apo çorbë peshku nga kërpudhat, 100 gramë pemë, 4 gjethe të sallatës së gjelbër;
Para se të shkoni në shtrat: një gotë lëng molle, dy fiq të thatë.

Menyja përsëritet sipas nevojës prej 2 deri 4 javë – kurrsesi më gjatë. Kthimi në ushqimin “normal” arrihet me rritjen para së gjithash të pemëve dhe perimeve, dhe pastaj me rritjen e ngadalshme të ushqimeve që përmbajnë proteina. Siç e shihni, kjo dietë është e pasur me pemë dhe perime – pra nuk mund të shkaktohet mungesë e vitaminave dhe mineraleve.
Me këtë dietë rekomandohet edhe 30 minuta shëtitje, vozitje me biçikletë apo not çdo ditë.

Lidhje të ngjashme

250 Komente

 1. po kte dieten e ka ber ndo1.ka dhen rezultat

 2. Ju lutem tregomni pse gjate dietes anjeher nuk lexova qe mund te lexoj diqka qe mudn te eprdori qaj apo kafe apo uj,,,pa te cilat une smund ta kaloj diten ,,,ju jam mirnjohese nese me ktheni pergjigje se dua ta provoj kete diete,,,,

 3. njona

  kjo dieta esht para apo pas buke???? :D :D :D 

 4. redina

  nje sqarim doja ,ktu qe thot nje filxhan leng anansi dhe 60 gram ananas_duhet te pim lengun dhe te ham dhe ananas ,po ashtu thot dhe per portokallin,faleminderit..

 5. Xhann

  a mund te bejm zavendsimin e qumshtit me ndonje leng tjeter..??

 6. silvia

  psh une kam fillu kete diete dhe ka 4 dite dhe as nej kile nuk kam rene si ak mundesi?????????????’

  • Pershendetje Silvia

   Menyja përsëritet sipas nevojës prej 2 deri 4 javë. Sigurisht se do te keni ndryshime nese i  permbaheni dietes, por duhet te dini se nuk ndikon njejte ne cdo organizem.Te dikush mund te ndikoje shume shpejt e tek dikush me gjate..Shpresoj te ju ndihmoje :)

 7. silvia

  po doshta do kem ndryshimi po behen 10 dite qe mbaj diete kam ren 2 kile por un keshtu i bije te bi 4 kile ne kater jave asgje kot fare nuke shte epr m kjo diete besoj se per asnej nuk bien per kaq pak mos shkruani kot 10 kg per 2 ose 4 jave me mir ethuani 4 os e5

  • Femina

   E nderuara silvia,

   Ne nuk i nxjerrim nga mendja keto dieta. Ne vetem ju ofrojme dieta te cilat i ka bere dikush tjeter. Kete diete pervec ne Femina.al sigurisht se e keni edhe ne qindra faqe te tjera te internetit, me emer te njejte.
   Ju duhet ta dini se jo çdo organizem vepron menjehere ne cdo diete. 

 8. ismail

  pasi te mbaroje dieta ,a i rifiton kilet e humbura? sepse kam degjuar qe dietat e shpejta nuk funksionojne dhe i rimerr kilet prape,ndonjehere dyfishin. 

  • Femina

   I nderuar Ismail,

   Dieta ne fakt eshte nje regjim i mire i te ushqyerit. Me fjalen diete nenkuptohet ushqyeshmeri me e shpeshte dhe me e shendetshme. Dieta nuk eshte qe gjithe diten te mbetesh e/i uritur.
   Pa dyshim se nese prej dietes humbasni disa kg dhe arrini qellimin tuaj, e me pas perseri i ktheheni zakonit te vjeter (duke ngrene pa rregull dhe ne menyre jo te shendetshme) do ti ktheheni kilogrameve.
   Prandaj, kjo diete ne nje menyre eshte edhe edukate se si duhet te ushqehemi.
   Pasi te keni arritur peshen tuaj te deshiruar, mundohuni qe edhe me tej ti permbaheni ushqimit dhe te ushqeheni mire.
   Shpresoj te ju kemi dhene pergjigje te qarte dhe te pranueshme.
   Femina.al

 9. ismail

  a i mer kilet e humbura nqs mban kete lloj regjimi pas dietes : ne mengjes : biskota dietike dhe nje leng molle . ne zamer : nje cope buke e thekur dhe nje leng cfaredo . ne dreke : gjelle  . ne darke : prape nje cope buke me pak djathe

  • Femina

   Keto ushqime te lartepermendura jane me kalori te ulta dhe nuk besojme se me perdorimin e tyre mund te ktheni peshen perseri. Por megjithate, duhet te mbani mend se ushqimi duhet te jete i llojllojshem dhe mos te jete i njejte.

 10. rreze

  pershendetje, neqofte se dikush e ka provuar kete diet dhe ka pasur rezultate, do tju kish lutur te me tregoni. deshiroj ta filloj dhe une por ne fillim dua te dij mos ka efekte anesore. pres pergjigje

 11. ismail

  per ato qe nuk mund te hane ananas ,a mund ta zevendesojne me nje leng tjeter si psh lengu i molles apo i portokallit? po aty ku thote 100 gr mish i zier,a lejohet te konsumohet byftek?

  • Edhe pse ananasi eshte me i mire nga lengu i molles ose portokallit, ju nese nuk mund te konsumoni ananasin atehere lengu i molles do te ishte me i mire per ju.
   Per efekt me te mire duhet te konsumoni mishin e zier per dallim nga ai i skuqur. 
   Ju mund te konsumoni edhe biftek ose mishin e zier ta zevendesoni me ate te pules.

 12. ismail

  nqs dobesohesh,lekura fillon te varet . si mund ta parandalojme kete?

 13. ismail

  a eshte e nevojshme te jesh gjithmone ne levizje qe te funksionoje dieta?

 14. Ne fund te tekstit shkruan: Me këtë dietë rekomandohet edhe 30 minuta shëtitje, vozitje me biçikletë apo not çdo ditë.
  Pra, duhet te beni aktivitete fizike cdo dite te pakten 30 minuta.

 15. grejsi

  pershendetje jam nje goce 16 vjec dhe kam nevoje te humb vetem 5 kile pasi kg e teperta i kam te perqendruara vetem ne zonen e barkut..per sa dite eshte e keshillueshme ta ndjek kete diete? flm

  • Pershendetje grejsi,

   Per shkak se menyja e ushqimit brenda 7 diteve dallon nga dita ne dite, pra ushqimi eshte i lloj llojshem, ju mund te provoni fillimisht per nje jave dhe me pas do te shihni rezultatin.
   Kjo diete nuk do te thote se per 2 jave secili qe e mban dieten do te mund te humbe 10 kg pasi qe cdo organizem reagon ndryshe ndaj kesaj diete, tek dikush ndoshta do te duhet edhe me gjate te vazhdoje kjo diete.
   Shpresjme te ju kemi dhene pergjigje te pranueshme dhe te qarte.
   Femina.al

 16. eglaa

  ju lutem nje pergjigje doja . mund te hash mish te skuqur ne vend te mishit te zier??

 17. xxx yyy

  e mbajta muajin e pare dieten dhe pata rezultate .pak a shume te njejtat rezultate si te enxhit. kam 2 jave qe kam filluar muajin e dyte sepse kam deshire ta mbaj 2 muaj dieten por deri tani nuk po shoh asnje rezultat. vetem 1 muaj jep rezultate dieta?

 18. Menyja përsëritet sipas nevojës prej 2 deri 4 javë – kurrsesi më gjatë. (keshtu shkruan ne fund te tekstit). Megjithate, ju nese ndjeheni mire mund te vazhdoni me dieten deri sa te arrini rezultatin e deshiruar. Nese shifni ndonje “problem” atehere ndalojeni ate, edhe pse nuk besojme te keni ndonje rezultat anesore sepse kjo diete permbane ushqim te lloj-llojshem qe duhet cdo njeri te konsumoje ushqim te tille.
  Shpresoj te ju kem dhene pergjigje te qarte dhe te pranueshme :)

 19. xxx yyy

  une po e vazhdoj dieten dhe nuk kam asnje efekt anesor por nuk po shoh asnje rezultat. trupi im nuk po reagon si ne kuren e pare

 20. egi

  ju lutem mund te na thoni nje diete e cila perbehet nga 1200 kalori ne dite? si psh nje pershkrim cfare duhet te hajme ne mengjes dreke e darke si dhe mes vaktesh?? faleminderit 

 21. grejsi

  pershendetje
  kam nje pyetje,a mund te dobesohemi ose te biem te pakten 4 kile nese hame vetem molle per nje jave? ju lutem nese mund te me ndihmoni,pres pergj tuaj

 22. nerta

  pershendetje; e kam lexuar dje kete djet dhe me pelqeu ,shpresoj qe te jet e mundshme,do ta filloj te henen,dhe do ju shkruaj pas 2 javesh per rezultatin,faleminderit

 23. Buk

  Pershendetje , kjo diet pak a shume qenka e ngjashme me dietat sipas kalorive dhe te gjithe qe e provojn nuk besoj se do humbin diqka tjeter perveq kileve te teperta , ju lutem nese keni njohuri ti pergjigjeni pyetjes sime — Filxhani apo gota cfare madhesie duhet jen dmth sa ml ?- sepse kur eshte fjala tek regjimi edhe lengjet duhet konsumuar ne njefar mase e jo te teprohen. Flm

 24. lea

  me ka ndihmuar shum kjo diete edhe e fryme edhe humba 9kg…:)flmm

  • Femina

   Pershendetje Buk,

   Filxhani ose gota duhet te jete si cdo filxhan dhe gote standarde. Pra kur permendim filxhan ose gote nenkuptojme madhesite e zakonshme normale te filxhanit ose gotes. Pra  nuk duhet qe gota ose filxhani juaj te jete me madhesi per 2 liter leng!!!!!!  Nese konsumoni 0.1 ml me teper ose me pak se nje gote standarde, nuk besojme se keni tepruar ose nuk keni konsumuar sasine e nevojshme! Nuk kemi te dhena me numra per kete diete se sa ml leng duhet te konsumohet!!! 

  • Femina

   Na vjen mire qe keni arritur qellimin tuaj lea, ju urojme shume shendet :)

  • te tregojne ata qe e kane provuar dhe kane pasur sukses akan pire kafe apo qaj dhe mesheqer apa te nese pergjigjet ndokushe drejt ju flm shume po dua nga ata qe kan pasur sukses nje pergjegjje ju flm

 25. Xheenii

  Pershendetje !!! Mund te me thoni cfare mund te bej qe mos te me bjeri shume floku……..dhe qe buzet mos te jene shume te te cara ???

 26. dona

  prsh …..ne kete djet nuk permendet faare kripa..a nuk duhet ta perdorim faree….:):0

 27. ilire

  flm per dijete shum te un ka ndikuar shum mir edhe pse nuk jam permbajtur regullave   por per 11 dit kam huhendesmbur 7 kg qe dote thot asht nje diete shum e shendosh dhe qe nuk asht e rezikshme per organizem dhe mbetet te ju them faliminderit per ndihmen  qe na keni dhan sado pak nje ndryshim ne ushqim  dhe diet e pasur me ushqim te shendosh ju pers

 28. lorika

  Me fal doja te pyteja nese ananasin mund ta zavencoja me ndonje pem  tjeter 

 29. Femina

  Dieta orgjinale eshte me ananas, por ne rast se nuk keni mundesi te perdorni ananasin, atehere zevendesojeni me ndonje peme tjeter. Te pakten duhet ti perdorni pemet/perimet e permendura ne dieten e mesiperme dhe te mos shtoni ose largoni me shume se 2 perberes te dietes.
  Me shendet, Femina.al

 30. zymja_diti@hotmail.com

  e  umfalni  po  orizi  si  duhet  me  ngran  te  zier  apo  qysh

 31. !perime te pagatuara te mos jene te ziera ?

 32. axheyla

  dua tia filloj kesaj diete por mendoj qe ndoshta nuk mund ti permbahem aq sa duhet….mbase si zakonisht jam mesuar me meny tjeter te ushqimit.. dhe a rekomandohet perveq dietes me bo edhe ushtrime…..

 33. njomza

  e kom nje pytje per ket diet e kom nje femi te vogel e kom ne gji a á muj me majt edhe une ket diet a jo a prish pun diqka

  • Pershendetje njomza,

   Dieta braziliane eshte e pasur me vitamina, minerale dhe ushqim te llojllojshem qe eshte i mire per shendetin tuaj dhe normalisht per bebin tuaj.
   Per shkak se keni femije ne gji, ne ju rekomandojme qe me se miri te konsultoheni me mjekun tuaj rreth kesaj. Eshte mjeku ai i cili do te vendose duke pare kete diete dhe duke pasur parasysh moshen e bebit tuaj.
   Shpresojme te ju kemi dhene pergjigje te qarte dhe te pranueshme.
   Femina.al

 34. njomza

  enese ka mundesi me tregu nese e perdori ket diet a mundem me pi qaj ose kafe gjat kesaj kohe qe kam ne diete flm ne pergjigjeje

  • Kjo diete qe kemi shkruar eshte varianti i dyte i dietes Braziliane. Ne varianten e pare (qe nuk e kemi shkruar) lejohet te perdoret çaji i gjelbërt (green tea) por askund nuk është e përmendur se mund të konsumohet edhe kafeja.

 35. njomza

  edhe a me i pi me kokrra a me sheqer qysh eshte ma mire me i pi per mu dobsu,edhe qe ish pesh me hanger a ma mire eshte me fergu peshkun me vaj ulliri a me vaj tjeter flm

  • Peshku mund te fergohet ashtu si te doni ju. Nuk eshte shkruar strikt se me çfarë vaji të fërgohet. Për sheqerin çfarë pyesni.. nuk e kam të qartë pyetjen tuaj!

   • Ble

    Do te dije a ta perdori me embelsues apo em sheqer… po cte te thote ai moj te keqen, ai eshte dietolog..smund te japi keshilla. Keshillohuni me mire me personat qe e kan mbajt djeten.ata la te japin experiencat e tyre ktu e keshtu te mesojne dhe te tjeret.
    Sipas meje sa me pak sheqer me mire eshte(per te humbur pesh llogjika eshte..harxho me shume sesa merr..nese ia del humbet kg) ;)
    Ps.mos perdorni sh embelsues sepse ne doza te medha jan te demshme! Naten

 36. njomza

  te marten po shkrun qe duhet me hanger ve dy here ne dite veze nejher ma pak te ziera e heren tjerer me shum,po nuk po shkrun se ka sa veze duhet me i hajger psh per patate poshkrun dye e per vez nuk po e di ju lutemi mu pergjigjeni se e kom me seriozitet ket diet me majt flm shume

 37. njomza

  pershendetje ,e kam pasut fjalen a ma mire eshte me perdor sheqer a po kokrra te sheqerit si i themi ne,psh kush eshte prej diabeti i perdor qato kokrra ,per qaso kom pyet flm

 38. njomza

  pershendetje,un ka nje jave qe e perdori ket diet dhe nuk po sho as nj e ndryshim,kam peshuar 76kg ashtu i kam edhe sot a kini pergjigjeje ,a p o duhet me pas durim se ndoshta dobesohna

 39. klo1981

  kur thot zemra behet fjale per mbaditen? se ne mngjes 2 here sikur nuk haet

 40. amud te bejm diet ne moshen 12 deri 13 vjeqe                                                              dhe se amund te heqim kila ne aq mosh te re ju lutem pergjigjjen sa me shpejt                        

  • Ne nuk jemi ata qe mund te ju themi se mundeni ose nuk mundeni te beni diete ne ate moshe. Ju keshillojme qe te konsultoheni me mjekun dhe eshte mjeku ai i cili do te kishte vendose te kaloni ne diete ne ate moshe. Gjithashtu mund ta propozoni kete diete mjekut tuaj nese ai mendon se duhet mbajtur nje regjim ushqimi ne ate moshe.

 41. ...

  Pershendetje, desha te beja nje pyetje, ne lidhje me djathin, per cilin lloji te djathit behet fjal? flm.

 42. ana

  jam shume e shendoshe a mund ta mbaje kete diete dhe te keme rezultate per 2 muaj

  • Femina

   Pershendetje ana,

   Ne ju sugjerojme qe ta mbani kete diete sipas nevojes dhe ta perserisni prej 2-4 javë. Më pas do të shihni rezultatet. Nese çdo gjë ështe në rregull, atëherë mund të filloni përsëri më dietën.

 43. rita

  Por nese nuk hajme fare persh mengjes ose drek .. Mund te quhet dietA ?
  Ose ne mengjes mos te konsumojme nje nga profuktet e dhena .. ?
  JU lutem me ktheni pergjigje

  • Qellimi i dietes eshte qe te mbahet nje regjim ne menyren e te ushqyerit, prandaj edhe quhet diete. Pra duhet te hani ashtu si rekomandohet.
   Kjo diete perdoret ne gjithe boten dhe ka dhene rezultate te mira. Per efekt maksimal duhet konsumuar gjitha produktet ne kete diete.

 44. luiza

  doja te dija se te hash pak patate te ziere me pak djathe dhe me limon , ka shume kalori, theksoj qe kam kufizuar te ngrene dhe buke nuk fut ne goje fare por i ha gjerat pa buke dhe dua te di se mos ai ushqim qe permenda pak me pare , qe e ha ne darke , me ben qe te mar shume kalori?/???

 45. aura

  pershendetje, desha tju pyes, buka e thekres aesht buk normale buk qe gatujm ne.edhe qorba e peshkut ose e kepurdhav,nuk me pelqejn aban me zavensu me diq tjeter p sh me fasule siq e pregaditim vet,pgj pres,se e kam seriozisht qe tja filloj ksaj diete,,se peshoj 68 kg,me duket teper…

  • Buka e thekres nuk eshte e njejta me buken normale (buken e bardhe). Buka e thekres eshte me me pak sheqer (buke e zeze). Per efekte maksimale duhet qe kjo diete me keto produkte te respektohet. Sigurisht se eshte e mundur per te bere ndonje ndryshim te vogel ne perzgjedhjen e ushqimit tuaj.
   Shpresojmë të ju kemi dhënë përgjigje të qartë dhe të pranueshme.
   Femina.al

 46. aura

  po e pres pergjigjen e juaj,,

 47. aura

  faliminderit, e kam te kjart shpresoj qe do te mendihmoj ne humbjen e peshes kjo diet, juve ju besoj. tung flm

 48. po e provoj dieten dhe ka dale shume mire deri tani doja tju pyesja a mund te ndryshojme lengun e ananasit me leng tjeter ?

 49. nevila

  une jam 15 vjec dhe dua te humb ca kila.A me keshillohet mua kjo diete dhe nese jo cfare diete mund te mbaj une?Ju lutem me ktheni pergjigje.

 50. lemi

  oo leni kto dieta se qysh po thot aty sidomos qekjo Dieta braziliane 10 kg per dy jav,,,, besoni qe 17 dit qe jam tu e majt dieten qe e kam shpik vet, nuk ha kurgja shum thjesht e nga pak vetem molla e uje 2 litra e ma shum sallat me perime, e hala skam mrri mi hek 10 kg,,, jo kjo diet qe po thot ka te sillesh me hanger hiq nuk asht e vertet se nisa vet po nuk me solli efekt as ni kile nuk e hoqa,,tash me dieten time i kam hek 8 kg per 19 dit.

 51. Po kjo diete a mund tenperdoret nga femijet 11 vjec?

 52. sindi

  pershendetje..kam nder mend ta mbaj edhe une kete diete por doja te keshillohesha me ju per nje problem..une ne peshe jam sh mire,po kam problem vtem pjesen e barkut..dua ta kem te sheshte..thoni te japi rezultat kjo lloj diete per problemin qe kam?

  • Dieta eshte nje regjim i shendetshem i ushqimit. Meqe ju thuani se jeni mire me peshe.. por deshironi vetem barkun ta “rregulloni” … hmm  nuk e di. Dieta ne pergjithesi ndikon ne trup.. ndoshta me teper ushtrime fizike, aerobik etj do te ju ndihmonin vetem per pjesen e barkut.. 

 53. grejsi

  pershendetje dhe urime per faqen..jeni te mrekullueshem qe na ndihmoni me keto diete dhe keshilla..kam nisur dje kete dieten dhe sot jam ne diten e dyte..po shikoj qe ne darke duhet te konsumojme edhe peshk edhe veze,kam degjuar qe perzierja e ketyre 2 ushqimeve shkakton reaksion..a mund te me jepni nje shpjegim ju lutem? flm

 54. desha ti u bej nje pyetje jam nje vajz 13 vjeqare qe dy dit nuk kam ngren buk vetem ushtimet that si gjellra pem perime dhe gjera te ndryshm pa yndyr dhe pa brumra  nuk kam problem por desha ta dij a mund te kem rezultat une peshoj56kg

 55. a esht e vertet kjo a shkaktone dom diqka

 56. kovovare

  a mund ta di se lengu i portokalllit e i molles a duhet 5te keq sheqer apo jo ….amund te perdorim leng BRAVO p.sh ?

 57. po nuk funksjonoi kam per tju vrar fare 

 58. po nuk u dobesova do me paguash ushqimet qe do blej ose nje muaj pal
  ester

 59. lara

  Kete diete e kam bere per 3 jave humba 6 kg jam shume e lumtur nga vetja ime .Ju falminderit shume per kete keshille keni bere nje pune shum te mire vazhdoni gjithmon me keshilla te tilla……

 60. katerina hida

  po filloj ta provoj dhe une kete diete dhe besoj se do funksionoje .flm dhe suksese faqes suaj!

 61. katerina

  me falni por jam pak konfuze persa i perket programit dietor.-ndermjet vakteve te drekes dhe darkes ka kohegjatesi prej 6-7 oresh .A mund te perdor bajame (ta pakriposura)ose arra gjate oreve te mbasdites;-Kur gatuajme mishin dhe peshkun e zjere,a mund te hedhim perime sic jane brokoli,qepa,karrota etj;f.l.m. dhe sukses faqes tuaj!

  • Femina

   Përshëndetje katerina,

   Qëllimi i dietës është që të hani “më shpesh” ushqim dhe të humbasni në peshë. Kjo dietë siç e shihni edhe nga vet orari i saj, përbëhet nga 5 kohë gjatë të cilave duhet të konsumoni ushqimet e përmendura. Mos lejoni kohë të gjatë ndërmjet vakteve për të ngrënë ushqim, pra kohezgjatjen prej 6-7 orësh nga dreka në darkë – shkurtojeni me 5 orë dhe sigurisht që mund të konsumoni bajame, lajthi, kikirika… Gjithashtu mund të përdorni edhe perimet që keni përmendur, do të keni dobi shëndetësore nga ato.
   Ju faleminderit edhe juve që jeni pjesë e Femina.al, urojmë të arrini rezultate të dëshiruara me këtë dietë.

 62. xxx

  a mundet me zevendsu mishin e peshkut me mish pule ? 

 63. FATIME

  E NDERUAR MUA ME INTERESON TE DI A MUNDEM UNE TE NDJEK KET DIET PASI QE KAM FEMIUN NE GJI ,

 64. Femina

  Pasi që në këtë dietë (regjim ushqimor) përfshihen shumë pemë, perime të pasura me vitamine dhe minerale të domosdoshme për organizmin e njeriut, ju mund që ta mbani dietën edhe nëse keni fëmi në gji. Ju ushqeheni shëndetshëm, gjithashtu edhe fëmija juaj. Ju urojmë të arrini rezultatet e dëshiruara.

 65. selam alejkum une kam fillu membaj kete diet desha te pyes buke e thekur normal apo e thete si dvopek

 66. Femina

  Dieta eshte me buke normale te thekur, por edhe dvopeku do te ishte opcion me i shendetshem.

 67. ju falemenderit une ce 5 dite e mbaj ket diet ashtu regull si shkruan dhe kam ren gjat 5 diteve 3 kilogram

 68.  jam 9 vjec dhe peshoj 39 _40 kg . duhet te shqetesohem per shendetin tim ju lutem me ktheni pergjigje
  ??flm per mirekuptimin

 69. Femina

  @mira: Indexi i masës tuaj trupore me këto të dhëna është 18.4 që rezulton në peshë normale. Nuk duhet të mbani dietë për të rënë nga pesha. Por dieta nënkupton regjim të shëndetshëm të ushqimit që do të thotë se çdo herë duhet të mbani dietë (pra të konsumoni ushqime të shëndetshme)

 70. ela

  kam  mbajtur diet jam dobsuar    10 kg por kam shum problem se kam shum bark ju lutem me ndihmoni me nje keshill ela  ‘.

  • Femina

   Ju lutemi mos komentoni shume here ne komente. Pasi te shkruani komentin dhe te dergoni, ai do te kontrollohet nga administratoret dhe me pas do te shfaqet ne faqe.
   Sa per “problemin” tuaj, pasi qe keni arrite peshen tuaj te deshiruar dhe tani keni probleme me barkun, ushtrimet fizike, kryesisht per barkun, sauna dhe suplementi L-Carnitine (tableta) mund te ju ndihmojne qe ta largoni barkun. Konsultoni mjekun tuaj per perdorimin e L-Carnitine.

 71. Amina

  kam breast cancer dhe me duhet te dobesohem .nuk e di se kjo diete do ishte e keshillushme ne rastin tim

  • Femina

   E nderuara Amina. Ju lutemi qe me mire te shkruani kete diete ose te printoni dhe te drejtoheni tek mjeku. Kjo diete ka ndihmuar shume persona dhe shumica prej tyre kane pasur rezultate, por meqe ju keni kancer te gjirit dhe duhet te bini ne peshe, ne ju sugjerojme qe me kete diete te konsultoheni me mjekun. Shpresojme qe gjithcka te jete ne rregull dhe te keni rezultate me kete diete nese mjeku vendos qe ju te filloni me kete diete. 
   Shpresojme te ju kemi dhene pergjigje te qarte dhe te pranueshme – Femina.al

 72. eli

  pershendetje ! doja te dija nese kjo diete eshte e vlefshme per tu perdorur vtetem per zonen e barkut dhe nqs po sa duhet te jete kohezgjatja e saj?dua te dobesohem vetem ne zonen e barkut pasi ajo eshte pjesa qe e kam pak problem.ne pjeset e tjeraa te trupit jam ok.ju lutem me ktheni nje pergjigje.respekte

 73. lorena

  a mund qe kjo dijete te mbahen nga nje vajze 12 vjecare qe peshon 63 kg

  • Femina

   “Dieta” nuk nënkupton dicka që është e dëmshme për organizmin e njeriut. Çdo njeri duhet të mbajë dietë – të ushqehet në mënyrë të shëndetshme. Kjo dietë është mjaft e shëndetshme dhe nuk ka ndonje arsye të mos mbahet edhe nga fëmijët që ndoshta kanë nevojë për regjim të shëndetshëm të ushqimit.

 74. ela

  mirdita  para disa dit me keni thene te mar nje ilac ( L-carnitine )mund te me thoni sa kokrra ne dit duhet te pim ? po nese nk gjejme kookrra mund te pim shirup? te njejte efekt bene?ju lutem  pres nje pergjigje / faliminderit

  • Femina

   Ju lutemi konsultoni mjekun per kete gje. L-Carnitine nuk ka efekt nese nuk beni aktivitete fizike per 1-2 ore. Nese I merrni ato dhe vetem qendroni duke mos bere asnje aktivitet fizik nuk kane aspak efekt. Konsultohuni me mjekun tuaj per keto..

 75. edi

  un ende nuk ekam provuar kete po ndoshta dot dopshem  noshta nuk esht genjeshter kjo

 76. ela

  mirdita  
  me falni para disa dite ju kam shkrujtur 
  me keni zyqjeruar  tabletat L.carnatin per shkrrirejen e dhajamit te barkut 
  sa tableta mund te marre ne dit edhe ne pafersin  mund ete marre shirub nju lutem me ttheni nje pergjigje  faliminterit 

 77. ana

  doja te dija,po lengjet e(molles karrotes ananasit etj) duhet ti blejme te gateshme apo duhet ti shtrydhim vete??

  • Femina

   Sigurisht qe nese i shtrydhni vet do te jene 100% natyrale, pa asnje gram sheqer te shtuar, por kjo mbetet ne anen tuaj, varesisht nga kushtet financiare. Me i shendetshem do te jete lengu qe do te shtrydhni vet sesa te bleni te gatshem i cili ka edhe shume me teper sheqer..

 78. Deo

  kjo diet mund te perdoret edhe nga meshkujt ??

 79. Sara

  Ju lutem te me tregoni,mishin a ben ta pjekim ne zgare apo duhet te jete vetem i zier? Edhe per gjethet e sallates se gjelber,desha te di a ti konsumojme ashtu ,apo ti bejme sallate.

 80. alba

  desha te bej nje pyetje ..cka eshte kjo buke e thekur a eshte buke normale a po e thekrit e ku te gjejme sot at buke thekri ?

 81. Mäkelndste

  Jam 14 vjeqare. A Mund Ta mbaj ket. Diet

  • Femina

   Sigurisht që po. Me djalën dietë nuk nënkuptojmë se duhet të rrimë pa ngrënë asgjë dhe se me këtë do të dobësohemi, përkundrazi dieta dmth të ushqehemi sa më shumë por në mënyrë të shëndetshme si që është edhe kjo meny në këtë dietë (regjim ushqimor)

 82. kamela leka

  A mund te perdoret kjo diete ne moshen 12 vjecare?

 83. kamela leka

  Dhe nese po  a mund te perdor ndonje  frut tjeter pervec bananes sepse nuk bejne mire.

 84. Ana

  Pershendetje! Desha t’ju pyes, nga pamundesia per te konsumuar leng natyral (te shtrydhur vete) cilin nga lengjet do te sygjeronit, dmth nese keni ide per ndonje qe permban me pak sheqer. Pastaj, orizi? Vetem duhet te zihet me uij ose? Kurpurdhat vetem te fergohen te tilla, pa i shtuar asgje?

 85. nela

  mirdita.doja te dija sa kile duhet te jet ppesha ideale e gjat158cm.jam e shendosh peshoj 62 kg.sa duhet te bie.dhe kam shum oreksin sitja bej e kam shum te veshtir te mbaj djet ju lutem me thoni se si duhet te veproj.flm

 86. jam 1me70cm kam 105 klg si e kam penges ne zeme me reh shpejt amund ta bej ket diet un

 87. NoOne

  A eshte e pershtatshme  kjo diete per femije nder 18 vjet ?!
  Ju lutem me tregoni ?!

 88. une jom 15 vjeq a  muj me anger buk 1 her 24 or edhe nese maj dijet a muj me anger pak buk eshe 1 liter uj edhe naj pem  julutem kthemna pergjigjen <3

  • Femina

   Mënyra juaj që dëshironi ta bëni për të humbur peshë nuk është në rregull. Fjala dietë nuk do të thotë që për 2 ditë të mos hani asgjë dhe të humasni peshë! Kjo është krejtësisht e gabuar. Dieta nënkupton të ushqeheni shëndetshëm dhe të humbasni peshë – nëse jeni në mbipeshë! Andaj kjo dietë është e mirë edhe për juve nëse dëshironi të humbasni në peshë! Atë që keni shkruar që brenda 24 orëve të mos hani asgjë dhe të pini vetëm ujë dhe të hani ndonjë pemë është shumë e gabuar. Me atë do të sëmureni edhe më shumë dhe nuk do të humbasni peshë!

 89. Meliha

  me falni nese mundet te me ndihmoni un jo 21 vjeqe dhe kam kilogram te teperta 85kg kete diet dua te filloj po dua te di sa duhet ta perdor kete diete ju lutem pres nje pergjigje edhe a mundet te perdor kaffe  dhe cigare ju faleminderit shum pres nje pergjigje ju lutem

 90. u ne spor veti jom tu anger buk 1her 24 or edhe jom dopsu por mu provoni qishtu hani 1her 24or edhe kshyrne qysh keni me hek kile <3

 91. Meliha

  pse spo me ktheni pergjigje 2 her ju kam shkrujatur por ju spo ma ktheni perse ju lutem pres nje pergjigje nga ju        le tme jep pergjigje ndonjeri ketu :(

  • Femina

   Ju si duket nuk e paskeni lexuar tekstin e shkruar më lartë Në të i gjeni përgjigjet e pyetjeve tuaja. Kohëzgjatjen e dietës e keni të shkruar në fillim. Sa për duhanin & kafe nuk është e shkruar. Duhani mund të përdoret, poashtu edhe kafeja!

 92. eminja

  Kam majt kete diet dy jav dhe kam hjek 6 kg mendoj qe eshte nje diet shume e mire dhe e leht me mbajt edhe pse nuk i kam mat te gjitha ushqimet me gram si qe pershkruhen ne diet. Mendoj qe me mbajt sipas pershkrim me regull tamam mundesh me ihjek edhe 10 kg per dy jav. Faleminderit per kete diet per mu shume e mire asht.

 93. do..doja.tju.boja.nje.pytje.qfar.dijet.duhet.te.ber.vetm.per.me.thalluar..barkun..ju.lutem.me.kthe.pergjigjen

 94. gjergj

  po djeta shum e shpejte cila eshte me kthe pergjigje ju lutem

 95. ona

  ckm a bjen 10 kg ne dy jav me kete djet flm 

  • Femina

   Është një dietë e shëndoshë dhe shumë njerëz kanë humbur peshë për dy javë. Humbja e peshës nuk është e njejtë tek çdo njeri i cili mbanë këtë dietë. Tek dikush duhet më gjatë kohë ose më shkurt kohë për të humbur peshën 10 Kg!

 96. Un kam nje pyetje qka nenkupton Zamra un jam 61 kilogramshe dhe dua te behem 54 me tregoni sa dUhet ta khaki un dbieten dhe te ttregoni sinqerisht se a kka efekt kMo diet se tani po vjene koha e pushimeve dhe dua ta kwm nje trup te bukur faleminderit per mirkuptim 

  • Femina

   Nëse e keni lexuar dietën, logjikisht mund të kuptoni se cfarë është zamra. Pasi që është e shkruar ndërmjet Mëngjesit dhe Drekës pra është aty në mes. Nëse mengjesin e hani në ora 8 kurse dreken ne ora 14 atëherë zamra duhet të jetë ndërmjet kësaj kohe – pra 3 orë pas mëngjesit (në ora 11).
   Nuk mund të ju themi se sa kohë duhet pasi që kjo dietë nuk ndikon tek të gjithë njësoj dhe SINQERISH unë që po ju shkruaj personalisht nuk e kam përdorë dhe nuk di se çfarë të ju them. Lexoni komentet më lart dhe do të kuptoni nga ajo që kanë shkruar ata që e kanë mbajtur këtë dietë!

 97. sara

  Pershendetje,a ka mundsi te zavendsohet portokalli me nje peme tjeter,problemi esht se une kam shume thartine,kam problem me lukth,flm

 98. Diana

  Pupu sa palidhje pyetje e keni lodh fare feminen o njerez qdo gje esht kaq e thjeshte dhe shume mire e qarte e shkruar sa edhe nji femi i vogel mund ta kuptoj . Githsesi urime per faqen keshilla te mrekulluese vazhdoni shkruani.sa per kete diete pyet shum sikur skputon vetem ai qe nuk mund ta mbaje.hehhe

 99. ade

  nese mund tme tregoni ky mish i zier duhet te jet mish viqi, pule… ??

 100. Genta

  une kom Hup 8 kg prej Qaji Kinez nese deshironi edhe ju mundeni me ble per ni muj i kom hup 8 kg ju preshendess

 101. era

  Me falni por a mut te mbaj kete dijet nje 13 vjeqare :P ?

 102. emanuela

  Pershendetje! e fillova sot dieten por ne vend te peshkut te zier konsumova byrek me perime,por kjo do t’ndodh vtm sot… a ka ndonje problem,mos ndoshta duhet ta vashdoj dieten edhe 1her 

  • Femina

   Nuk behet asgje per ate qe keni ndryshuar. Nese te gjitha ushqimet tjera jane ne rregull nuk eshte “problejm i madh” nese keni zevendesuar dicka. Por per efekt maksimal ti permbaheni dietes me ushqimet e shkruara!

 103. emanuela

  Te lutem dua qe te me ktheni pergjigje sa me shpejt te jete e mundur,eshte e 3ta dite qe kam filluar dieten tuaj dhe ndjej nje lodhje te tmerrshme,gjume,gjithashtu jam semure edhe nga gryket -_- nuk kam rezistence te punoj,te mesoj edhe asgje.
  Dua ndihmen tuaj,me tregoni se si duhet te veproj ndaj saj.Faleminderit

 104. Femina

  @emanuela: Përdorimi i panxharit eshte shume i rendesishem edhe per melcine andaj eshte mire qe ta kerkoni dhe ta gjeni. Po nuk mundet.. atehere nuk keni cfare te beni :) mund ta zevendesoni me ndonje produkt tjeter…

 105. po sallates mund ti hedhim krip dhe vaj

 106. trendelina

  sa kile muj ti heki per 5 dit

 107. une jan 13 vjeqe dhe jam me pesh 54kg qka mund te bej ju lutem pergjigjni

 108. jom 14 vjec kom 75 kg jom e nalt 1.77  a osht normal edhe neseeee bon nej diett me humb peshenn tej 55 kg 
  ju faleminderitt :)

 109. Elvi

  A mund ta bej kete diete nje person 11 vjecar?

  Sa veta i ka funksionuar kjo dieta dhe sa kile kane humbur?

 110. ela

  Po lexoja kto komente dhe mendova ta filloj kete diete sot  .Nji pyetje kisha per peshkun i zier thote aty ? a mund ta bej pa vaj ne zgare sepse te ziers se besoj ta ha dot? pls me kthe pergjigje thxxx

 111. lola

  po njerezit qe vuajne me zemer, a mund  ta perdorin kete diete ?

 112. ela

  qysh munesh mem tregu mee shtuu kg :D

 113. eva

  a mund ta perdorim kete djet edhe me shum se 4 jave

 114. eva

  po nqs ri pa ngren  a humbet dhjam apo humbet thjesht lengje….dhe a esht e keshillushme te rish pa ngren ju lutem me ktheni pergjigje

 115. morina

  a ke munsi edhe ne gjermanisht me shkru 

 116. danjela

  a ben kjo diete per moshat 16 vjece?

 117. drita

  te gjithe kan deshir te bin ne peshe une kam nevoj te shtoj ne peshe jam shume e dobet ju lutem tregomeni qfar te mar qfar vitamine qe ndikojn shpejt

 118. pershendetje jam stejsi a ka mundesi ta zevendesoj ndnj vakt ju lutem me jepni nj pergjigje flm

 119. Erza

  Pershendetje..  kjo diet me pelqen shume mirpo jam ne dilem per te filluar ngaqee ne darke me duket qe shumm ka per te nngrene a esht e nevojshme qe para se te bijm te flejmee me ngrene buke te thekurr ? 

 120. funksionon kjo diete sepse edhte shume e rendesishme qe te dobesohem e mos me tallin te tjeret

 121. Kamela

  Pershendetje jam nje vajze 13 vjecare jam 172 cm e gjate por jam 64 kg,,,a jam nje rast alarmant dhe a mund ta perdor kete diete edhe une?

 122. une ka pruvuar gjithqka po nuk kam humbur kg por se di si te ja bej hallin

 123. une ne cdo mengjes kam vrapuar 40min por shum pak kam ra ne pesh 
  cfare do te ha 
  te lutem me trego

 124. sona

  pershendetje doja tu beja nje pyetje ,a munde te perdorim amita molle dhe ananaje n.q.s nuke mundesit ti shtrydhim,po corbe peshku cfare eshte ,,faleminderit per mirkuptimin

 125. fatjon

  jam 10 vjec dhe jam 45 kg une dua te 10 kg  cfar duhet te bej

 126. klaunja

  jam 15 vjec dhe peshoj 76 kg e di jam mbipeshe dua te heq 10 kg..kam nje gje te mire sepse sa here e provoj te dobesohem ja dale dhe arrij te kem nje trup te bukur po gjithsesi cfare duhet te bej……

 127. a asht kjo dijet mengjesin nuk e ha pi vet kafe me tamel qaja pi ter diten  trupit jakum nis  mudo psu vetem barku umkamet imadh qa duhet tbaj julutem tregomni 

 128. mila

  une mbaj diet peshoj 75 krahet i kam te holl edhe kembet por i kam pasur tri lindje   prej lindjes umka met  qashtu barku 

 129. dua nje pergjigje maj diet peshoj 75kg  ne mengjes pi  vetem nje  kafe me qumsht   deri ne drek  veq qaja kafe   dreken e ha  a umdihmon kjo diet ju lutem ma ktheni pergjigjen

 130. elisjen

  jam 21 vjec dhe jam 99kg jam 1.81 i gjat a mund te me thoni sa duhet te peshoi realisht

Komento