Dieta e Dukanit113 Komente

Postuar më 20 Qer 2011 në ora 3:00pm

Dieta e Dukanit e përfitoi botën. Duke ju falënderuar fjalëve magjike “Mund të hani sa të doni” dhe premtimeve për dobësim të shpejtë dhe mirëmbajtje afatgjate të peshës, dieta e nutricistit francez d-r. Pierre Dukan po fiton popullaritet gjithnjë e më të madh.

Vërtetimet se Penelope Cruz, Jennifer Lopez, Gizele Bundchen me  ndihmën e dietës së Dukanit kanë ulur kilogramët që kanë fituar gjatë shtatzanisë, si dhe thashethemt se Catherine Middleton dhe nëna e saj para dasmës mbretërore kanë formuar trupat e tyre me ndihmën e kësaj diete, shkaktuan që regjimi i të ushqyerit të rekomanduar nga d-r Dukan të bëhet hit i njohur botëror.

ÇFARË PARAQET DIETA E DUKANIT?

Dieta e Dukanit rekomandon ushqim të pasur me proteina dhe konsumim të sasive të vogla të yndyrnave dhe karbohidrateve. Ajo është e ngjashme me dietën e d-r Atkins dhe shpesh herë quhet dieta franceze e Atkinsonit.
Baza mbi të cilën Dukan-i e “ndërton” këtë dietë është e ashtuquajtura ditë proteine. Së paku një herë në javë të konsumohen vetëm proteina, kurse d-r Dukan rekomandon që ajo ditë të jetë e enjte.Gjatë kohës së dietës mund të konsumoni sa të doni nga ushqimet e lejuara, andaj ana e mirë është se asnjëherë nuk do të ndjeheni të uritur dhe nuk keni nevojë të numëroni kalori.
Libri i njohur i Dukanit paralajmëron se si pasojë e konsumimit të shumë proteinave dhe sasive minimale të karbohidrateve, dieta mund të shkaktojë lodhje, gojë të thatë, kapsllëk.

THELBI I DITËS SË DUKANIT

Dieta e Dukanit bazohet në 4 faza. Dy të parat sjellin në humbje të shpejtë të peshës trupore, kurse dy të fundit fokusohen në mirëmbajtjen afatgjate të linjës vitale me qëllim që kilogramët e humbur të mos kthehen përsëri.

1. Faza: Sulm

Proteine, proteine, proteine.. kjo është e gjithë ajo që Dukani e rekomandon si pjesë të patjetërsueshme të fazës së parë.
Rekomandohet të konsumoni mish të pulës ose misirkës, kurse të anashkaloni mish të kuq (mish viçi, dele etj). Më mirë është ti anashkaloni mishin me lëkurë dhe krahë.
Gjithashtu, në ushqimin tuaj është e lejuar të hyjnë vezët, peshku, soja dhe prodhimet pa yndyrë (me përjashtim të kaçkavallit).

Gjatë kësaj faze duhet që çdo ditë të konsumoni minimum 1,5 litër ujë, të konsumoni një lugë e gjysëm fara të tërshërës/thekër dhe të ecni së paku 20 minuta.

Kohëzgjatja: 1-10 ditë.

Rezultatet: Sipas Dukanit, shumica e njerëzve mbesin në këtë fazë rreth 5 ditë dhe humbin 2-3 kilogram.

2. Faza: Kryqëzim

Thuhet se kjo është faza e peshës aktuale (të vërtetë), gjegjësisht ajo pjesë e dietës me të cilën duhet të arrini në pamjen e dëshiruar të trupit. Gjatë kësaj faze është e nevojshme që një ditë të konsumoni vetëm proteine (sikur në fazën e parë), pastaj një ditë proteine + perime, përsëri vetëm proteine, dhe prap proteine + perime dhe kështu me rradhë.

Lejohen perime si që janë: domate, brokula, patëllxhan, spanaq, rrepa, tranguj, qepë, kungull, kërpudha, etj. Ndalohen perimet që përmbajnë nisheste, si patatet, misri, fasule, bizele.
Rekomandohet të pini shumë ujë, të konsumoni 2 lugë fara thekre/tërshërë dhe 20 minuta ecje çdo ditë.

Kohëzgjatja: Deri sa nuk e arrini peshën e dëshiruar.

3. Faza: Konsolidim

Pasi që me ndihmën e dy fazave të mëparshme të arrini peshën e dëshiruar, qëllimi duhet të jetë që ta mbani atë dhe të mos lejoni që asnjëherë të ju kthehen kilogramët e humbur, prandaj vijojnë faza e Konsolidimit dhe Stabilizimit.

Faza e tretë duhet të ju largojë nga të menduarit që t’i ktheheni zakoneve të vjetra për të ushqyer dhe të ju sjelle në një ekuilibër të balansuar të ushqimit. Gjatë kësaj faze gradualisht filloni t’i konsumoni ushqimet që ju ishin ndaluar më herët.

Çdo ditë mund të hani sasi të pakufizuar të proteinavem (duke përfshirë edhe mishin e kuq) dhe perime, 2 copë bukë integrale dhe 1 copë djathë. Edhe në këtë fazë rekomandohet të pini ujë të mjaftueshëm dhe 20 minuta ecje.

Dukan-i jep mundësi në këtë fazë të konsumohen dy ushqime formale javore , gjegjësisht dy herë në javë të konsumoni apsolutisht gjithçka që dëshironi.
Gjatë kësaj faze duhet të filloni me praktikën e ditës proteinike, dmth një ditë gjatë javës të konsumoni vetëm proteina.

Kohëzgjatja: 10 ditë për çdo kilogram të humbur nga faza e mëparshme.

4. Faza: Stabilizimi

Faza e stabilizimiz ka për qëllim ta mbani peshën.
Autori i dietës premton se edhe pse mund të konsumoni gjithçka që dëshironi, nuk do t’i ktheni kilogramët nëse dhe vetëm nëse një herë në javë keni një ditë proteinike (me meny sikur në fazën e parë; p.sh, të enjten), nëse konsumoni 3 lugë thekër/tërshërë për çdo ditë dhe nëse çdo ditë ecni 20 minuta./Femina.al/

Kohëzgjatja: Gjithë jetën.. :)

REKOMANDIME:

 • Është e lejuar të përdorni uthull për ta “përmirësuar” shijen e ushqimit.
 • Mund të konsumoni çamçakëz për përtypje pa sheqer.
 • Çdo ditë të konsumoni tabletë me multivitamine dhe minerale.
 • Konsumoni kafe dhe çaj pa sheqer.
 • Mos e mbani dietën e Dukanit nëse keni probleme shëndetësore!
Lidhje të ngjashme

113 Komente

 1. tara

  cka eshte kjo doja me falni se jam e maqedonis dhe nuk e kuptoj se dij se kam degjuar   Gjithashtu, në ushqimin tuaj është e lejuar të hyjnë vezët, peshku, doja dhe prodhimet pa yndyrë (me përjashtim të kaçkavallit).

  • tara

   pra ne fazen e par pervec mishit dhe ketyre vezeve peshkut mos konsumojm gje qeter ose

   • Femina

    Pershendetje tara,

    Ju faleminderit per komentin tuaj. Ne ju kerkojme ndjese pasi qe kemi bere gabim ne ate qe ju ka habitur juve. Pra nuk eshte DOJA per eshte SOJA (e kemi permiresuar).
    Sa per sqarim: Ne fazen e pare pra rekomandohet ushqim me shume proteina. Si ushqim i tille eshte mishi i pules, misirkes, mish peshku, soja, vezet (e bardha e vezes) dhe ushqime te tjera.
    Pra ju duhet te konsumoni cfaredo ushqimi qe ka proteina (ushqimet qe i permendem me heret dhe ushqime te tjera proteinike).
    Shpresojme te ju kemi dhene pergjigje te qarte dhe te pranueshme.

   • ana

    mamaja ime eshte 85 kile cfare me rekomandoni qe ajo te humb 10 kile

 2. tara

  shume flm per gjithecka jeni te merekullueshem

 3. Lili

  Une kam provuar shume dieta, po e provoj dhe kete. Te gjitha me kane dhene rrezultat,por dua te gjej ushqime qe nuk me shendoshin.

 4. me falni a mund te me tregoni se qka eshte tershere/theker

 5. eri

  un kam nevoj te humbas 20 kile me ndihmoni si duhet ta ndiek ket diet per te pasur rezultat dhe qfar esht tershera,ju lutem ktheni pergjigje flm

  • Udhezimet se si duhet te ndjeket kjo diete jane dhene me lart. Lexoni tekstin me vemendje dhe mund te kuptoni se si duhet vepruar, cilat jane ushqimet qe duhet perdorur etj. Sa i perket tersheres, ajo pra eshte sikur gruri ashtu me kokrra. Mund te gjendet ne supermarkete, me po te njejtein emer.

 6. meri

  Mund te me thoni me saktesi ca duhet te ha dhe jo te ha ne fazen 1.2.3.4 se mund mos ta kem kuptu krejt qart dhe po e mbaj gabim. 
  Ju lutem?
  ju faleminderit.

  • Te gjitha ushqimet i keni te shkruara. Ne fazen e pare shkruan shume mire: Rekomandohet të konsumoni mish të pulës ose misirkës, kurse të anashkaloni mish të kuq (mish viçi, dele etj). Më mirë është ti anashkaloni mishin me lëkurë dhe krahë.
   Gjithashtu, në ushqimin tuaj është e lejuar të hyjnë vezët, peshku, soja dhe prodhimet pa yndyrë (me përjashtim të kaçkavallit).
   Gjatë kësaj faze duhet që çdo ditë të konsumoni minimum 1,5 litër ujë, të konsumoni një lugë e gjysëm fara të tërshërës/thekër dhe të ecni së paku 20 minuta. Kohezgjatja 1 – 10 dite. Lexoni edhe fazat tjera, i keni ushqimet dhe kohezgjatjen se sa duhet ti konsumoni!!!

 7. hena

  A mund te perdorim buken,patatet,fasulet frutat? Dhe sa kohe zgjat faza e dyte?

  • Nese e lexoni me vemendje mund te kuptoni se: Ndalohen perimet që përmbajnë nisheste, si patatet, misri, fasule, bizele.
   Kohezgjatja: deri sa te arrini peshen e deshiruar. Pra mund te vazhdoni edhe me gjat ose me shkurt deri sa te arrini ne peshen qe ju deshironi.

 8. oxoxox

  Kam tershere te mbjellur ne lagjen time ka problem ta korre dhe ta bluaj per ta ngrene?

 9. Prshendetje shum fml per ket diet qe e keni nxjerre :) kisha vet pak puetje sepse nuk dij mirr shqip nuk e kuptoj shum mite se cfar thote aty larte .sa dite duet te mbaet kjo diet? Qfare ushqimi haet ne qdo fase? Dhe si eshte kjo tershera?

 10. eri

  ju faleminderit femina.al per dieten jeni te mrekullueshem.un jam ne diten e 10 dhe kam humbur 4 kile esht pak veshtir ditet e para por tani nuk ndiej shum deshir per ushqim( uroj qe te zgjas) fazen e dyt te shohim si do shkoj.

 11. Lutem shun me thuaj cillat usheqime haen ne faze pare dyte tret dhe karte pleasee elle sa sgjat cdo faze??

  • A e keni lexuar ju artikullin ose flisni permendesh? A nuk e lexoni dot se cfare shkruan ne fazen e pare? Ne fazen e pare shkruan: Rekomandohet të konsumoni mish të pulës ose misirkës, kurse të anashkaloni mish të kuq (mish viçi, dele etj). Më mirë është ti anashkaloni mishin me lëkurë dhe krahë.
   Gjithashtu, në ushqimin tuaj është e lejuar të hyjnë vezët, peshku, soja dhe prodhimet pa yndyrë (me përjashtim të kaçkavallit).
   Gjatë kësaj faze duhet që çdo ditë të konsumoni minimum 1,5 litër ujë, të konsumoni një lugë e gjysëm fara të tërshërës/thekër
   Kohezgjatja dmth se sa zgjatë çdo fazë, e për fazën e parë shkruan prej 1-10 ditë.
   Ju lutem lexoni me vemendje sepse ne te gjitha fazat shkruan shume mire se cka duhet per te ngrene dhe sa zgjate cdo faze.
   Nuk do ta shkruaj artikullin prej fillimit nga 2 here!!! 

 12. Xheni

  Mfal ky faren e tersheres si duhet me e hanger?? Apo blehet e gatshmee,,a duhet me e gatu apo me e hanger njashu sic ash??

  • Femina

   Tershera eshte e “njejte” sikur gruri. Pra mundet te perdoret njejte sikurse gruri, te zihet ne uje per nje kohe edhe pastaj e zier te konsumohet.

  • Mimoza

   pershendetje,
   dieta e mesiperme eshte shume efikase.  Doja te sqaroje per tersheren . Gjendet ne trajte si pluhur ose dhe ne formen e gjethes ne supermarketet Ne per Ju. eshte dhe e certifikuer BIO. ne gjuhen italiane ghendet ne emrin

   Crusca di  avena( ne forme pluhur), Fiocchi di Avena ne formen e drithit.

   faleminderit. 

 13. okay flm shume per pergjigje por nuk dij shum shqipe pandaj te pueta ghithesi flm

 14. Duke ju falenderuar per dieten un personalisht jam e qarte sa me siper keni shkruar dhe komentuar. Doja vetem te pyesaj se nuk lexova gjekundi Fruta? A mund te konsumohen frutat? Ne cilen nga keto faza? dhe cilat nga frutat?
  Shume faleminderit, jeni te mrekullueshem.

 15. deshira

  dua tersheren sipas figures ne adresen tuaj ju lutem dyqani ku eshte

 16. Anxhela

  Me falni po tershera ne fazen e tret perdoret ? Dhe nqs po sa luge ? Afersisht sa kg humb ne fazen e dyte , dmth i humb 15kg per sa kohe ? Ju faleminderit er mirkuptimin !

 17. mirdita ,a kan sasi ushqimet qe duhet te hame,ne djeten dukan

 18. meliha

  pershendetje a ka mundesi te me tregoni me gjeresisht proteine edhe soja qka jan bash se spo e kuptoj edhe tersheren qysh me e hanger te gatuar apo qka pres pergjigje ju lutem 

 19. Femina

  @Ari: Lejohen perime si që janë: domate, brokula, patëllxhan, spanaq, rrepa, tranguj, qepë, kungull, kërpudha, etj. Ndalohen perimet që përmbajnë nisheste, si patatet, misri, fasule, bizele. Këto të gjitha i keni të shkruara në fazën e dytë!

 20. egzoni

  ni sqarim te vogel qe ka mundsi, dmth keto 4 fazat, duhet mi ndjek me rend, dmth niher 10 dit fokusohesh vetem ne fazen e par, pastaj te dyten ,pasi e perfundon te dyten vazhdon te treten e ekshtu me rend, apo duhet pernjeher , flm 

 21. sandro

  A mund ju lutem te me jepni nje menu javore mengjes drek dark per te tera fazat

  • Femina

   Edhe pse i keni të shkruara ushqimet në këtë dietë për çdo fazë, klikoni në http://mydukandiet.com/dieting/ për të shikuar të gjitha fazat dhe ushqimet që duhet konsumuar! Aty i keni të gjitha fazat të shkruara me numra dhe të gjitha ushqimet e fazës së parë dhe të dytë. Ushqimet për menytë ditore të fazës së parë i gjeni KËTU, ndërsa të fazës së dytë KËTU

 22. ermela

  a mund ti gatuaj ushqimet qe konsumoj me vaj ulliri

 23. xhesi

  a mund te konsumoj buke gjate ndonje faze???

  • Femina

   E keni lexuar dieten ose jo? Ne njeren nga fazat eshte e shkruar se mund te konsumoni buke. Gjithashtu edhe ne komente jemi pergjigjur per kete! Ju lutemi lexoni dieten dhe komentet, shume pergjigje mund te gjeni ne pyetjet tuaja. Lejohet buka (2 cope buke integrale brenda dites)

 24. xhesi

  epo per te gatuar omeleten qe eshte e rekomanduar ne kete diete duhet gjalp ose vaj apo jo????

 25. sandro

  Pra gjate javes se pare (faza 1 ) une mund te konsumoj veze mish pule ose gici dhe peshke dhe 2 feta buke dhe qumesht , e sakte apo jo 

  • Femina

   Mish gici (derri) nuk eshte i lejuar ne kete diete sepse permbane shume yndyrna dhe eshte i demshem per shendetin! Edhe pse buka nuk eshte e permendur ne fazen e pare, lejohen 2 cope buke integrale brenda dites (24 ore), kurse qumeshti nuk lejohet. Ne vend te qumeshtit mund te perdorni jogurt.
   Lexoni gjithe menyne brenda javes se cfare mund te konsumoni duke klikuar KETU

 26. sandro

  Ju lutem nje pergjigje nese e kam kuptuar drejt dhe harrova duhet te perdor dhe tershere me kos 

 27. emili

  ne vend te ecjes 20 min a mund te konpensohet me 1000 hedhje ne litar?

 28. ana

  nese ndonjehere e devijojme pak dieten gjate fazes se pare me ndonje ushqim te palejuar a prishet krejt mundimi???? 

  • Femina

   Nuk eshte ndonje “problem” sepse eshte normale qe mund te ndodhe ndonje gje qe personi qe mbane diete ndonjehere te mos mund ti permbahet rregullave strikte. Keshtu qe, mund te behen perjashtime, por megjithate sa te mundeni ti permbaheni per te pasur nje rezultat me te mire.

 29. ana

  ej nuk realizohet dieta pa tershern pasi nuk kam mundesi qe ta gjej diku

 30. eni

  sa gram duhet te konsumohet mishi edhe sa here ne dite duhet te ushqehet njeriu

  • Femina

   Ushqyerja behet 3 here brenda dites (klikoni KËTU për të shikuar listën e ushqimeve ne fazen e parë). Nuk kemi te dhëna se sa gram mish ose diçka tjeter duhet të konsumohen. Konsumimi i tyre bëhet si zakonisht që keni ngrënë edhe para se të filloni dietë. Mesatarja është më e mirë, as nuk duhet të ngopeni me mish që mos të hani 2 ditë e as nuk duhet të jeni e uritur.

 31. eni

  a lejohet pirja e cajrave te ndryshem

 32. Avdi

  A lejohet konsumimi i kafes nese po sa kafe ne dit

 33. Dea

  Doja tju pysja si hahen kto ushimet.? ka ndonje orar? apo kur te deshironi ?

 34. Durim

  Qaji a ndikon ne rritjen e peshes dhe a mund ta pi nese jam ne fazen e par te dijetes dukan ,

 35. arjeta

  a nuk ekiziston nje liste e ushqimeve proteinike qe duhet te hame ne fazen e pare e kam fjalen mengjes,drek dhe darke,,ju lutem ktheni pergjigje sepse dua te vazhdoj kte dieten dukan .

 36. ilda

  Cfar jan farat e tersheres ?    

 37. ilda

  Mirembrema a mund te na jepni nje menu te themi se cfar te konsumojm 10 diteahin e par dhe si ti gjej kto farat e tersheres ne londer ju lutem me ktheni pervjigne jam 19 vjec nen e nje femije dhe dua te dopesohem pres pergjigjen tuaj klm

 38. Pershendetje po berxollat dhe pilafi a te shendoshin lejohen ne diet. Ju flm

 39. ju lutem pse deri tani nuk me keni kthyer   
  as nje pergjigje nga ato mesazhe te 
  cilet ju kam cuar.

  • Femina

   Replikimi në komente është i kufizuar në 3. Edhe pse ju keni pyetur, ju në fakt keni bërë repilikim në koment.
   Pijet me gaz nuk lejohen, as qulli në lëngun e pules sepse permbane yndyrna. Tërshëra është sikur gruri pra, e gjeni leht në supermarkete në formë të paketuar. Ndërsa për atë që keni kërkuar të ju sugjerojmë ndonjë dietë, në Femina.al kemi shumë dieta dhe mund të zgjedhni ju se çfarë mendoni se mund të ju ndihmojë. Edhe kjo dietë (Dukan) do të ju ndihmonte.
   Për të shikuar listën e ushqimeve për fazën e parë klikoni KËTU ndersa për fazën e dytë klikoni KËTU.

 40. okej shum faliminderit per zugjerimet tuja.

 41. Roan

  A mund te me thuash ne csasi duhen ngrene vaktet

 42. leoo

  pershendetje, mund te me thoni pse nuk mund ta perdorim mishin e vicit

 43. xhesi

  ne cfare sasie duhet te konsumohet ushqimi gjate dites ?? 

 44. dori

  ne cfare sasie duhet te konsumohet ushqimi gjate dites ?? ??????…..

 45. ana

  Pershendetje :) 
  Ushqimet duhet te konsumohen sich jan dhen ne faqen tjeter ? mengjes,drek dark? ose nuk esht e rendesishme rradhitja ?

 46. Ari

  Pershendetje.

  Deshta t’ju pyes aka mundesi me konsumu një gotë verë të bardhë mga faza e tretë apo jo.?

 47. Edvini

  A mund te meresh me palester gjat perdorimit te dietes

 48. fain

  Një pyetje: a mund ta shoqëroj kafen dhe çajin me sheqer për diabetikët, ndonëse nuk jam me diabet? Flm për mirëkuptimin!

 49. Irena

  A ka mundesi qe te mund te zevendesohet mishi, pasi une jam vegjetariane. ju lutem me jepni nje eprgjigje.

 50. dori

  ju lutem mund te me jepni pak te dhenat per fazen e trete , ushqimet sipas javes ??  

 51. Ari

  Pershendetje.

  Ju lutemi ka mundesi t’ju pyes a lejohet te perdoret,Senfi ne fazen e tretë dhe ndoje nga shtesat si ato apo Ajvar etj.

 52. sandro

  Na ndihmoni ju lutem te na I thoni ate menu ne shqip pasi do ishin te gjithe fansst tuaj te krnsqur dhe te sqarusr ju lutemi 

  • Diana

   http://mydukandiet.com/cooking/ingredients/

   Ketu i keni te gjitha qe duhet ti hani
   Aty ku shkruan
   Allowed in all phases -mund ta hani ne cdo faze
   Ndersa aty ku shkruan 
   Allowed from cruise-pp-mund ti hani vetem ne fazen e kryqezimit…

   Dhe nese si kuptoni te gjitha fjalet ne anglisht eshte mire se ka foto por nese ju intereson me shum mund te hyni ne google translate dhe te perketheni ne shqip qdo produkt..sbesoj se do duhet se edhe un per vete nuk i kuptoj te gjitha por nga fotot i kuptoj…

   Suksese

 53. bora

  Pershendetje! 
  Desha te di sakt se cka ndodh me pemet dhe vajin e ullirit ne te gjitha fazat edhe a jan te lejuara te konsumohet  dhe perse duhet konsumuar fara e tersheresose me mire thene  kush mund ta zavendesoj ate. 
  Faleminderit.

 54. bora

  pasi lexova komente e kam te qarte per vajn e ullirit dhe pemet, perseri ju faleminderit

 55. Sonila

  Desha te sqaroj dicka per te gjithe. Kam lexuar librin origjinal te Ducan-it dhe NUK BEHET FJALE PER FARA TERSHERE, POR PER KRUNDE TERSHERE OSE KRUNDE GRURI.
  Krundet jane lekura e jashtme e dritherave. Krunde gruri ka ne Tirane, kam gjetur tek Carrefour

 56. Xperson

  Na tregoni ndonje recet per fazen e par

Komento