Si të mbeteni shtatzënë shpejtë?212 Komente

Postuar më 01 Sht 2011 në ora 11:40am

Ndoshta ju jeni e etur për të mbetur shtatzënë, apo ndoshta ju doni që lindja e fëmijës suaj të ndodhë në një kohë të veçantë. Këtu janë gjashtë truket, për ta bërë atë më shumë të ngjarë, që ju do të mbeteni shtatzënë shumë shpejtë, pas përpjekjeve tuaja.


(Ju do të reduktoni në mënyrë dramatike, rrezikun e defekteve të caktuara të lindjes, nëqoftëse, ju filloni të merrni acid folik të paktën një muaj përpara se të filloni përpjekjet për konceptim.)

Truku 1: Kuptoni kur i keni ditët tuaja të ovulimit
Sekreti më i madh për të ngelur më shpejtë shtatzënë, është të dish se kur e keni ovulimin (lirimin e një veze nga vezoret tuaja). Mendojeni vezën sikurse syrin e demit dhe spermën si shigjete. Një nga shigjetat duhet të godasë syrin e demit, në mënyrë që ju të ngelni shtatzënë.

Meqenëse shumica e grave lirojnë një vezë një herë në çdo cikël menstrual, atëherë ka vetëm pak ditë nga çdo cikël, kur seksi në fakt mund të çojë në shtatzëni. Të diturit e ovulimit tuaj për ju dhe partnerin tuaj, nënkupton që, mund të identifikoni syrin e demit dhe të synoni në të, në vend se të lironi një sërë shigjetash dhe të shpresoni që objektivi të jetë njëra nga ato.

Nëse vëreni që keni cikël të çrregullt menstrual gjatë disa muajve, përcaktimi i ovulimit mund të jetë i vështirë. Këshillohuni me mjekun tuaj në lidhje me këtë.

Truku 2: Jini të zëna në kohë të duhur
Momentin që e dini se kur lirohet veza nga vezoret tuaja, ju mund të planifikoni marrëdhënie seksuale gjatë ditëve tuaja fertile: që nga tre ditë para ovulimit, gjer në ditën e ovulimit. (Të filluarit më herët nuk shkakton dëm; disa gra kanë mbetur shtatzënë nga marrëdhëniet seksuale 6 ditë para se të ovulonin.)

Ju do të keni një sërë ditësh për aktin seksual të konceptimit, sepse sperma mbijeton 5 – 6 ditë në trupin tuaj. (Veza juaj mbijeton vetëm për një ditë). Kjo nënkupton që, ju mund të keni marrëdhënie seksuale të hënën, sperma mund të mbijetojë në tubat tuaja fallopiane, duke pritur vezën të rrëshqasë, gjer rreth të enjtes – apo ndoshta edhe të dielën e vonshme.

Nëse nuk jeni të sigurta kur e keni periudhën e ovulimit, e kemi një rregull të lehtë për ta provuar: kryeni marrëdhënie seksuale çdo ditë. Marrëdhëniet e shpeshta seksuale, nënkuptojnë që, ju keni spermë të shëndetshme duke pritur në tubat tuaja fallopiane për çdo ditë, të gatshme për akcion, kurdo që të lirohet veza. (Nëse dëshironi marrëdhënie seksuale më të shpeshta se çdo ditë, edhe kjo është në rregull. Kjo nuk ndihmon të konceptoni më shpejtë, por as nuk shkakton ndonjë dëm.)

Një këshillë tjetër: Nëse ju dhe partneri juaj po prisni për marrëdhënie seksuale gjer në ditët tuaja fertile, siguroni që nuk po kaloni nëpër një kohë të gjatë. Partneri juaj duhet të ejakulojë së paku njëherë në ato ditë para periudhës suaj fertile. Nëse ai këtë nuk e bën, ka gjasa të ndërtojë spermë të vdekur në farën e tij dhe kjo spermë nuk mund t`ju lë shtatzënë.

Truku 3: Përvishjuni punës
Për një kohë të gjatë, askush në të vërtetë nuk e dinte, nëse të qëndruarit në shpinë pas aktit seksual (për të parandaluar rrjedhjen e spermës jashtë), mund të ndihmojë në rritjen e mundësisë, që sperma të arrijë me sukses dhe të fekondojë vezën e saj.

Tani kemi një arsye të besojmë që qëndrimi horizontal mund të ndihmojë. Në vitin 2009, hulumtuesit në Amsterdan gjetën se, gruaja e cila qëndron shtrirë për 15 minuta pas insemimit artificial (ku mjeku vendos spermën në mitrën e saj), për 50 % më shumë ka gjasa që të mbetet shtatzënë pas procedurës.

Por, ne nuk mund të themi me siguri nëse vlen e njejta gjë edhe në marrëdhënie seksuale. Për çdo rast, nuk ka ndonjë dëmë, nëse e provoni.

Truku 4: Kënaquni gjatë procesit
Nëse jeni në nxitim për të mbetur shtatzënë, mund ta gjeni veten në ankth në lidhje me këtë. Kjo është plotësisht normale, por aktualisht ju do të keni konceptim më të mirë, nëse nuk jeni në stres. Hipotalamusi – gjëndra në tru që rregullon hormonet e ovulacionit – nuk funksionin mirë përderisa jeni nën stres, që nënkupton ovulim më të vonshëm se zakonisht apo fare s`do ketë ovulim për atë cikël.

Bëni çfarë të mundeni që të kënaqeni gjatë procesit të të mbeturit shtatzënë. Argëtimi me jetën tuaj seksuale (në vend të “duhet të mbes tani shtatzënë!!!”), aktualisht rrit shanset tuaja të suksesit. Dhe nëse doni ti mbani gjërat “pikante”, kemi lajme të mira: nuk ka pozitë të veçantë seksi për të konceptuar, më efektive se sa tjetra.

Truku 5: Vendosni bazat për një super-spermë
Sperma e ka të shtënën e saj më të mirë për të mbarësuar një vezë, kur është e shëndetshme, e fortë dhe e bollshme. Disa gjëra mund ti ndihmojnë partnerit tuaj që furnizimin e spermës ta bëjë në formë lufte:

 • Ndërprisni alkoholin (studimet kanë treguar që konsumimi ditor i alkoholit redukton nivelin e testosteroneve dhe sasinë e spermës, si dhe rrit numrin e spermës jonormale);
 • Thuaj jo duhanit dhe drogës rekreative (këto mund të shkaktojnë funksionim të dobët të spermës);
 • Konsumo mjaft ushqyes të caktuar kyç – siç është zinku, acidi folik, kalciumi dhe vitamina C dhe D – këto ndihmojnë në krijimin e fortë dhe të bollshëm të spermës;
 • Shmangni dushin e ngrohtë, saunat, tubat e ngrohtë, sepse nxehtësia e mbyt spermën (testikujt funksionojnë më së miri në 34.4 gjer në 35.5 gradë Celsius, pak gradë më ulët se temperatura e trupit)

Sa më shpejtë që partneri juaj i aplikon këto ndryshime, aq më mirë: spermës i duhet ca kohë për t`u zhvilluar, prandaj përmirësimet që i bën ai sot, do të përmirësojnë kualitetin e spermës rreth tre muaj më vonë.

Truku 6: Mbani trupin tuaj të gatshëm
Keni më shumë gjasa për shtatzëni të suksesshme nëse trupi juaj është i gatshëm për detyrën e tij. Për të kuptuar nëse jeni në formë për të konceptuar – dhe të mësoni çfarë ndryshimesh mund të ndihmojnë – kontaktoni mjekun tuaj për këshillim parakoncepcional.

Ju nuk do të jeni të aftë për të caktuar takim menjëherë apo ti zgjidhni problemet shëndetsore menjëherë, por duke marrë hapa të tillë, sa më shpejtë që të jetë e mundur, i ndihmoni vetes të konceptoni më shpejtë.

Në ndërkohë, ndërpritni alkoholin, drogat rekreative dhe duhanin nëse mundeni, sepse këto gjëra ndërhyjnë në fertilitet. (Pa e përmendur sa të dëmshme janë për fetusin.) Mendoni edhe rreth ndërprerjes së kafeinës poashtu: duke parë se ekuivalenti i një filxhani të përditshëm apo dy të kafes, është i lidhur me shanset më të ulëta të konceptimit.

Sa kohë të provoni para se të kërkoni ndihmë?
Nëse ngelni shtatzënë në mënyrë natyrale, kjo ka gjasa të ndodh mbrenda tre muajve të parë. Rreth 6 nga 10 çifte, konceptojnë pas kësaj periudhe.

Pas kësaj, se sa gjatë do të përpiqeni për konceptim para se të kontaktoni specialistin e fertilitetit, një pjesë e madhe mvaret nga mosha juaj. Fertiliteti bie me kalimin e moshës, prandaj nëse jeni mbi moshën 40 vjeç, kërkoni ndihmën e ekspertëve menjëherë. Nëse jeni 35 – 40 vjeç, kontaktoni specialistin pas përpjekjeve të pasuksesshme 6 mujore.

Dhe nëse jeni nën 35 vjeç, atëherë është e këshillueshme të përpiqeni rreth një viti, para se të kërkoni asistencë.

Natyrisht, nëse keni arsye për të dyshuar në ndonjë problem fertiliteti në veten tuaj apo partnerin, atëherë shkoni tutje dhe bëni një termin tek specialisti – nuk keni arsye për të pritur më gjatë./bebaime/

Lidhje të ngjashme

212 Komente

 1. silvana

  dua te mbetem shtatzane kam qe 9muaj qe po provoj te mbetem por burri nuk e ka shume te forte spermen cfar duhet te bej

  • kam dymdhet muje qe deshiroje te mbes shtatezan po spo mundem jan tu kontrollu po me thot qe vezoren eke te ajet ne forem te cistes enuk elen me depertue spermen eburrit qka me kshilloni barna sme qet

  • muslimane

   gjeja e vetme qe duhet te beni eshte qe ti kerkoni ALL-LLAHUT e AI do te ju jap nese ju i plotesoni kushtet e tij,per kete te siguroj me jeten time

  • muslimane

   gjeja e vetme qe duhet te beni eshte qe ti kerkoni ALL-LLAHUT e AI do te ju jap nese ju i plotesoni kushtet e tij,per kete te siguroj me jeten time.Kerkoni prej ALL-LLAHUT e AI ju jep sikur shum ama shum te tjereve.Amin edhe juve ne te ardhmen nase veproni me vetedije

 2. Femina

  Ju faleminderit per komentin tuaj Silvana,
  Pergjigja me e mire per juve do te ishte qe ju te konsultoheni me gjinekologun tuaj.
  Stafi i Femina.al nuk mund te ju jape pergjigje tjeter pasi qe nuk i takojme domenit te pyetjes tuaj. Shpresojme te ju kemi dhene pergjigje te qarte dhe te pranueshme. Ju urojme shume fat :)

 3. lejla

  pershendetje une jom e martuar qe 7 vite para ni viti kam mbet shtatzane jasht mitre gjat operimit ma kan jekur njanin tub kisha pa qef me e dit si a muj me mbet shtatzan qe e kom veq njanin tub ju lutem kthema pergjigjjen ju pershendes

 4. pershendetje jam mila prej ch, kisha pasur nje pytje per mjekun: kam provuar te mbes shtatezen ne diten e 6 te mostracioneve dmth qe ne diten e 6 nuk kam pasur shum gjak vetem disa pika te themi. e pytja ime ish kan kjo a asht ndonje rrezik kjo qe kam provuar te mbes shtatzan kur kam pasur shum pak mostracione, sepse kam degjuar nese provon te mbesh shtatzan ne kohen kur ke mostracione femija do te lind me pika ne fytyr zhut ose sjam e sigurt si thuhet. ju lutem me tregoni a asht e vertet kjo???

  • klea

   patjeter qe mund te mbesni shtatezene vetem me njerin tub,thjesht sduhet te stresohesh,tee rrish e qete dhe te tentosh me ngel pa u ruajtur. me beso se une di shume raste qe kane ngel shtatezene vetem me njerin tub,pastaj jam dhe infermiere

  • gary

   eshte shume e ndaluar qe te keni marredhenie seksuale ne kohen e ciklit te menstruacioneve,Gjaku qe del nga rrjedhja kryen funksion pastrues,,pra ty jane akumular helme dhe elemente qe organizmi femeror i femres i nxjerr jasht organizmit si te padeshirueshme,dhe keto papasterti,jane shkaktare qe te transmetohen neper kanalin e penisit mashkullit dhe ti depertojne ne skrotum atij duke i shkaktuar infeksione qe do ti kushtojne jeten seksuale mevonshme.Edhe nese femra mbet shtatzane ne kete periudhe,pra ne kohen  e menstruacioneve,ai femije do te linde Hemafrodit..qe e then qartazi,ai i perket dy sekseve gjinive,anon si nga mashkullli po ashtu edhe nga femra..nese del femer ai anon ne shume drejtime nga natyra mashkullore,,dhe anasjelltas nese del mashkull ai do anoje si natyre nga femra.Prandaj eshte rreptesisht e ndaluar depertimi penisit ne brendi vagines ne kete periudhe.Shpresoj tju kem ndihmuar.

 5. une jam martuar qe 8 muja  spo muj te mbes shtatezan ekam pas ni cist 3.5 me barna mu kahjek amundem me met tasht kam perdor barna klonfile

  • Musliamne

   Me lejen e ALL-LLAHUT edhe une kam cist mirpo edhe nje e afert e imja ka pasu mirpo ajo fal namaz,ajo eshte shum besimtare e qe nje kohe e ka bere nje vajz per MASHALL-LLAH mundohu edhe ti pak te feja e lute ALL-LLAHUN se wertet ke per te pare rezultate mahnitese.Me beso.nese deshiron mund te ndihmoj ne kete qeshtje me lejen e ALL-LLA

  • Muslimane

   Edhe une e kam pase nje ciste me po te njejten madhesi mirpo mjekja me ka thene se pasi te shperthen kjo cist ti mos u ruaj e do te mbetesh shtatezen.In shaa All-llah edhe ti ke fat.Mos e humb shpresen tek All-llahu,kij besim

 6. zana

  ju lutem me tregoni meniher un jam martuar qe 1 vjet spo mundem me mbet shtatzan mjekt me thojn qe jam mir me 25 prill um kan ardh mestracionet en cilen dat mundem me met shtatzan cila asht data e pjekjes se ves flm

 7. zana

  ju lutem ku mundem ta gjej pergjigjjen

 8. dorentina

  jam 23 vjec kam nje vit ce dua te ngelem shtatzen por nuk kam patur rezultat .jam mjekuar vetem me dostinex se kisha prolaktinen shum te larte .por skam mare asnje mjekim tjeter . me respekt pres pergjigjje

  • E nderuara dorentina
   Për juve dhe gjithë të tjerat që keni shkruar komente më lartë, përgjigja më e mirë është që fillimisht të drejtoheni te mjeku juaj gjinekolog dhe të konsultoheni rreth kësaj çështje. 
   Ne nuk jemi të specializuar në këtë fushë dhe prandaj nuk mund të japim përgjigje rreth problemeve tuaja.
   Ne ju japim këshilla rreth shëndetit tuaj. Sigurisht se këto këshilla i marrim nga mjekët. 
   Është mjeku ai i cili do të bën analizat e ndryshme dhe do të ju tregojë më gjerësisht për atë se çfarë ju mundon.
   Shpresojmë të ju kemi dhënë përgjigje të qartë dhe të pranuar.
   Femina.al

 9. pershendetje dua te mbes shtatezen po mestracionet nuk i kam me rregull gjithmon para kohe ,ndersa bashkshorti ka pas ni operim edhe spermen e ka te dobet cila eshte zghidhja faleminderit per mirkuptim.

  • Musliamne

   NDOSHTA UNE NUK JAM SEPCIALISTE PER KETO GJERA PR KAM PARE RASTIN E TILL PROBLEME ME MOSTRUACIONE,MOTRA IME E SIDOMOS ATE E PERCILLNIN EDHE DHIMBJET SHUM TE MEDHA SAQE I TER TRUPI I BLLOKOHEJ POR PREJSE KA FILLUR TE FALET AJO THOTE SE ME KA KALUAR E TASHTI I KA TE RREGULLTA ATO E SHUM MIRE NAMAZI PO I BEN ,NESE KE MUNDESI PROVO DISA LUTJE TE CILAT GJENDEN NE NJE LIBER TE QUAJTUR MBUROJA E MUSLIMANIT.KAM DESHIR QE TI LOLA TE JESH SA ME MIRE ME GJITH ZEMER.ALL-LLAHU TE NDIMOFT

 10. arbenita

  mir mrama deshta per mem ndihmu per ni halla jam e martume qe 4 vite jam ru nja 1 vjet e gjysme skemi dash femi der sa jem bo bash me burrin ne kanada tash qe 2vjet e gjys provoj me met shtzan po osh e kot jam kan te gjinokologja ikam ber te gjithat analizan ultrazan mir me kan dla te gjithat per veq analiza e hormoneve me ka dal edhe hormoni i lart edhe hormon i ult te dyjat tani mi ka preferu mjeku do barna bromkripitin jam tu i pi qe 5 muj e gjys ju lutem me tregon se sa shkon ko mu sheru se pom thoj do shoqe se shkon dern ne dy vjet un anlaizn masnaj ekam ber apet me kadal nermla mas 2 muj e gjys qe ikum per doer barnat me kan dal hormoen dy her me kan dla normale po tash prap spo ngelm shtzan me tregon ju lutem qfar te boj tung klm

 11. un jam e martura po nuk po mundem me mbet shtatzan si mundem te mbetem shtatzan te lutem pergjiu

 12. Dua te bie shtatezan po bashkeshorti nnuk do si ti bej ndonje menyre qe te bie si pa dashje.flm

  • gary

   Gita,Bashkeshorti juaj paska Fat te madh qe paska te tille grua qe e deshiron shtatzanine.Nje keshille per tja marre spermen ne menyre paksa aksidentale,,keshtu si e kerkoni ju,apo si i thuhet rendom,ti rreshqase kemba..Mundohu te gjeni kohen tuaj kur jeni Fertile,,pra dt e sakte,,mundohuni qe se paku nja 2 jave mos te keni kontakt seksual,,nxirri arsye..kjo kohe do ti mjaftoje atij kok shkretit te pa mend qe te kete akumulim sperme dhe do doje ta shkarkoje..kur te jeni gati fertile merreni me shume te mira,perkedheli,cojeni ne qiell dhe vendoseni ne nje pozicion te tille qe ai ne momentin qe do ejakuloje,,te derdhet brenda teje ne vagine.Psh ju hipini siper,,ai shtrire,,koha qe keni kaluar ne interkurse prej kohes ty te ka mesuar domosdo tja kuptosh kohen se kur i vjen fontana e derdhjes.Ate moment gjuaje me dinakerine qe keni ju femrat,qe e dispononi mjaft efikasitet,,ne ate moment ngjeshu atij me penisin brenda ne vagine si me padashje,do te te mjaftoje sikur nje pikel sperme te perfundoje ne brendi vagines,,ate moment mos hezito aspak qe te vendosesh jastek poshte vitheve dhe pubisi,vagina te jete e kercyer lart,ndersa pjesa gjoksit tend te shkoje poshte,kjo mundeson qe sperma te ndjeke rrugen e saj ne brendi vagines deri ne thellesi mitres,,me e pakta do jete nje 15 minutesh ashtu ne ate pozicion.Nese as kete menyre nuk te merr efekt ajo nderhyrje mund te kontaktohem ne e-mail per me tej platforma…ju uroj fat e fekondim te shpejte..mr_hip.credit92@yahoo.it…ju uroj rezultat te kenaqshem.

 13. pershendetje jam 32 vjece kam provu 6 muaj per te ngelur shtatzan dhe nuk po mundem,,jam vizitu ke mjeku dhe ikam te gjitha ne rregull kam 6 muaj qe pij dhe folic acid, ju lutem me ktheni ndoj pergjigje,,

 14. miranda

  jam nje vajz 24 vjec kam bere 7 aborte dhe nuk po ngelem me tani 

 15. jeta

  deshirova te di a mund te mbetesh shtatzan edhe me masa mbrojtse sepse mu me kan kaluar 6 dit nga ardhja e menstruacioneve e nuk kam sheja te nevojshme per te vrejtur nje shtatzani a esht e shpesht qe nese jeni shtatzen te mirren mend apo te villet sepse mua asnjera nuk i kam e nese keni pergjigjje te me jepni sa me shpejt nese mundeni 

  • Musliamne

   QDO GJE ESHTE E MUNDUR SEPSE KUR ALL-LLAHU DESHIRON DIQKA ASGJE NUK MUND TA NDALOJ EDHE NESE JE ME MASA MBROJTESE MIRPO MOS PERDOR BARNA PA U KONTROLLUAR A JE SHTATEZEN SE NESE JE E I PERDOR BARNAT FEMIJEN NE MITER E LENDON E VJEN DERI TE ABORTI NESE PERDOR BARNA,KESHTU QE KUJDES

 16. jam e martuat  qe  3 vite  dhe  nuk po mundem te mbes  shtatzen . me kan then  qe  vezoret  i kom shum te  vogla  kam perdorur klomofen po nuk kam pasur  sukses qka me  thoni ju te bej 

 17. suela

  pershendetja jam  suela  dhe jam e martua\ar qe dy vite kam deshir te ngelem shtatezen por sa kam deshir te  ngelem  kam nje  nervoz  te  madhee  saqe  nuk melejon te  ngelem  qte  bej ju lutem me kshilloni pergjigjuni ju lutem

  • Muslimane

   Kur te nervozohesh shume eshte shkak qe disa gjera qe te mos funksionojn mirpo ti thuaj EUDHU BILAHI MINE SHEJTANI RRAXHIM e mundohu te orientohet tek gjerat qe te gezojn jo tek ato qe ti prishin nervat.

 18. pershendetje jam nie vajz 27 vjeqare ne dhjetor te keti viti i baj nje vit martea skam femi po burrin e kam ne zvicer kur jemi martu ka nejt 3 muj edhe ka shku e tasht me vjen a dun mu kollsuntu me mjekun per ket gje ju lutem mu pergjigjni

  • Femina

   Nuk keni nevoje te konsultoheni me mjekun per kete gje nese i dini ditet tuaja te ovulimit – me sakt diten kur mund te mbeteni shtatzene me lehte (nese keni nje cikel menstrual te rregullt). Nese pas me teper perpjekjeve per te mbetur shtatzene ju nuk keni sukses, atehere duhet te drejtoheni te mjeku te pastaj te filloni procedurat e metutjeshme per gjetjen e “shkaktarit” qe ju nuk mbeteni shtatzene.

  • Muslimane

   Shiko ndoshta ke ndonje ftohje apo diqka qe te pengon ne shtatzani,konsultohu me mjekun tend dhe shiko nese ke ndonje problem.

   Mirpo mos i harro lutjet qe te jesh sa me mire e te ngelesh shtatezen sa me pare nese kjo eshte qe deshiron thuaj:Rabbii heb li mines salihin(Zoti im,me dhuro mua nje femije prej te mireve)

 19. jam 32 vjece kam 3vite martese dhe skam femi ju lutem me tregoni si te ngel jam kontaktu me doktorr dhe me kan then je mir/vec pak probleme me mitrenn kam qe e kam shum te varur un ikam pas ciklin me 9 tetor tani kur e kam avullimin i bie mem ardh perseri me dat 8 nentor nje dit para me tregoni daten e avullimit

 20. arta

  pershendetje te gjithve, jame e martuar qe 4 vjet,dhe skam dashur te kem femij,por tash ka qe 2 muaj qe po provoj te mbetem shtatzane dhe nuk po mbes,dhe pytja ime eshte, a eshte rrezikshem perderi sa 4 vjet jam mbrojtur

 21. geta

  pershendetje do doja nga ju te dija se kur eshte koha e duhur per te mbetur shtatzane per te ber djal nese eshte e mundur te me ndihmoni ju pershendes 

  • gary

   Per ju Geta.Koha me e pershtashme sipas studimeve te mirefillta dhe me shembuj dhjeterash numerike e qindra ju kujtoj se eshte stina e veres te nisni shtatzanine,per vete faktin se sperma ka dy lloje kromozomesh X dhe Y..Ky i dyti percatkon gjinine mashkull,Ne kohen e ngrohte apo vapes Kromozomet X nuk rezistojne nga vapa sic reziston Kromozomi Y-pra mashkull.Po te vini re edhe ne gjinine e meshkujve shumica i bie te jene ngjizur pikerisht nga vera,dhe i bie te kene lindur nga pranvera.Tjeter gje qe do beni eshte ti zbvilloni lavazhin vaginal me Bikarbonat Kaliumi..pra soden e bukes si i thuhet ne popull.Merrni nje legen apo ene te mbhsur me 1 liter uje te vaket,shtoni aty2 luge gjelle sode buke,por sode sa me te fresket,pako sapo e hapur..dhe zhyteni aty pjesen abdominale,pra vaginen dhe laje deri ne thellesi,,kjo per vete faktin se soda e bukes e ben ambientin e vaginor Alkalin,pra zbut aciditetin,shkaktarin i cili vret spermatozidet Y ushtaret meshkuj..zhvillojeni sa me shpesh kete veprim me soden e bukes.dhe sulm frontal ne stinen e veres .Ju uroj fat e shtatzani te shpejte..per me teper contact ne email tim personal…mr_hip.credit92@yahoo.it..Ju uroj te keni suksesin e mezi pritur.

 22. Ju lutem mund te me jepni disa keshilla si te ngelem shtatzane kame 3 muaje qe e provoje po Nuke kame lezultate me ktheni nje pergjigje faleminderit

 23. hyri

  Pershendetje jam e martuar 4 vite po nuk po mmbes shtatzën mjeket mir pom tthojn gjithashtu analizar mMir uum kandal aaki nni ppergjegje per mua klm 

 24. ariana

  Pershendetje jom e martuar qe 6 muaj jom kontrollue te nje mjeke mi ka qit do hapa mi perdor ka nja mengjes mas buke po dua ta di si me mbet ma qpejt shtatzan edhe gjat mardhenjev qe i bojm me del sperma a ka ndonje keqe a jo edhe a bon 10 min mi qit kembet nalt dikun masi boj mardhenje edhe a pom dregon qa osht  ovulimi tlutem kthema pergjigjjen

  • Muslimane

   Ovulimi eshte lirimi i nje veze nga vezoret tuaja ateher kur ndoll ovulimi ka me shume mundesi te mbesish shtatezene.All-llahu te ndimoft e te udhezoft ne rrugen ku duhet e in shaa All-llah te jep ate qe deshiron

 25. Pershendtje desha te pys rreth mostracionve prb esht se un nuk i kam te rregullat ndodh ne 3 muj te me vonohen a esht kjo aryjse qe un nuk mundem te mbes shtatezan  dhe qduhet te bej ?

  • Femina

   Fillimisht lexoni artikullin vijues: http://www.femina.al/lifestyle/pse-me-vonohen-arsyet-e-vonimit-te-menstruacioneve-kur-nuk-jeni-shtatzene-26151.html

   Pastaj ka shumë faktorë që ndikojnë në vonimin e menstruacioneve dhe përgjigjen e pyetjes tuaj nuk mund ta gjeni në internet, pra duhet të konsultoheni me gjinekologun tuaj..

   • Un kam qen te doktori per kete qe me vanohen mustacionet me ka then te rregullonhen me kohen dhe po ashtu me ka then qe i kam organet e reja hala i kam organet e nje vajze 14 vjeqare por un jam 21 vjeqare  tani spo kuptoj pse dhe kur mundet me ndodh qe te mbes shtatzan ? pres prgj>.

  • Musliamne

   QDO GJE DO TE RREGULLOHET NESE TI DESHIRON,LUTUJU ALL-LLAHUT NATEN NE ORET E VONA ,ZGJOHU PER NAMAZ MERR ABDESI MIRE, E BESO DO TE VERESH DALLIMET E MENJEERESHME ,ME LEJEN E ALL-LLA

   • gjithashtu mysliman

    si mundesh ti o njeri pa piken e pergjegjesise, dhe kompetencave te duhura ti mbushesh mendjen apo ti sigurosh 100% nje te pafate qe do te besonte ne cdo gje vetem per me pas mundesi me pas nje femije, duke i thene qe thjesht ti lutet zotit dhe te mos tentoje tek gjera konkrete dhe plot mundesi sic eshte mjekesia. shif se dituria nuk ka fund, dhe ben nje gabim te madh si per vete dhe per komunitetin musliman qe ti perfaqeson nese limitohesh tek nje besim dhe vetem besim, e duke studiuar vetem gjera qe me shume te indoktrinojne dhe nuk te lejne mundesi me tu hap mendja qe allahu ta ka dhene per me e vene ne pune e jo vetem me besu pa llogjiku, me sy qorr cdo gje qe te thote hoxha apo librat fetare, shif drejt te gjitha dimensioneve dhe do kuptosh qe thjesh te lutesh ne zot ne ket rast nuk vlen as 0.0001 %, por duhet DOKTORRI.

   • Eshte e vertet se Allahu vendos se kujt i dhuron femij, nese i ben lutje Allahut ska gje me te mir do te thot se po kujtohesh per te dhe Allahu do te kujton per ty do te jep shanca ne jet diqka te munder qoft mjekimi diqka qe te vij deri te plotsimi i deshires. Se mos harroni se njeriu nuk vendos gjiqka e as nuk krijon per veq Allahu qe krijon njeriun. Shembull e harron Allahun dhe je e martuar thu kam burr dhe po du fmij qet moment po du me nis. E ndoshta provon po smundesh e knej mjekohesh po badihava. Allahu ben mrrekulli!!!!!!!!!

  • bujar

   o ju femra e ju mashkuj kurdon zoti met fal femi te fal kur sdon zoti o shko ku dushe ban kontrolla ske me pas femi veq zoti desht te gzon me femi kto sen qka po thoni aban kshtu aban asht kot jan veq zoti ju dhuron me femi kot e keni qe po flisni me shku te mjeku apo kshtu ashtu luteni zotin zoti ju jep femi ju pershendes

 26. ??? se di hala pergjigjjen e pytjes ?

 27. igballe

  perse qdo her flitet vetemper shenjat  te cilat jane mbase cikli vonohet ose edhe per testin 
  e jo me heret se keto cili eshte ndryshimi i menjehershem qe pason  a mund te jete nxenje e hundeve frymemarrje pak ma e shpeshet ,ethe dhe temperature 

 28. Anila limani

  Pershendetje… Un jem martuar qe 6 muaj edhe dua te mbes shtat zane… Po ende ska as gje… Kur po fle me burrin po kam dhimje qka mund te jet???

 29. Musliamne

  PROBLEMI I DHEMBJEVE MUND TE JET CISTRA E SHKO NE KONTROLL SE AJO E NDALON EDHE SHTATZANIN E ME LEJEN E ALL-LLAHUT KALON QDO GJE E KEQE

 30. Un kam qen te doktori per kete qe me vanohen mustacionet me ka then te rregullonhen me kohen dhe po ashtu me ka then qe i kam organet e reja hala i kam organet e nje vajze 14 vjeqare por un jam 21 vjeqare :) tani spo kuptoj pse dhe kur mundet me ndodh qe te mbes shtatzan ? pres prgj>.

 31. linda

  Une jan e diagnostifikuar me diagnosen uterus bikornis,dua te mbetem shtatzene.Sa jane shanset?

 32. jam martu qe 3 vjet egjys skam fmi hala te mjekt jumkan mir po thojn  spo muj me met te lut ma kthe ni per gjigjje 

 33. jam martu 3 e gjys spom mujme met shtazan jum kan  te mjeki mir po thojn apo veq allahu kur te thot jan ne moshe 19 vjeqare ne  ju lutem ma kthenni pergjigjjen zoti ju shperbleft

 34. jam martu 3 e gjys spo muj me met shtazan edhe  mjek mjekt mir po thojn edhe te hogjollart jum kan um kan than 5 vjet ski me pas a mundesh mu ma than ni pergjigjje 

 35. Liridona

  jam emartuar  qe 8 muj  e 1 jav ,po nuk po mbes shtatzen,kam shum deshir qe te kem  nej femii,3 muj pa u martuu nuk jam rujt,mestracionet nuk i kom  te rregullta,kam qe te gjenekologja  um ak qit barna po nuk me kan ber asgje,me ka then qe mir  je,falna  ju lutna Allahut shum qe tma fal nje bebe,qfar me keshilloni,Allahu ju  shperbleft

  • Allahu ishalla te ndihmon, po ti nuk ben vetem vetes me ja len fajin kapni kta burra kshyrni se ndoshta kta kan faj veq grat pi qojshin naper mjek a veten se shohin nashta i kan ato qeliza tvdekura vet e knej grat po i fajsojn

 36. Muslimane

  Amin edhe ty All-llahu te shperbleft,jan disa dua ose lutje qe behen per te dhuruar All-llahu femij te hajrit,Ja disa prej tyre:Rabbii heb li min ledunke dhurrijjeten tajjibeten,inneke Samiud dua(Zoti im,me fal edhe mua nga ana Jote nje pasardhes te mire,vertet,Ti je degjues i lutjes)

  Tjetra eshte Rabbii la tedherni ferdan ve Ente hajrul varithin.(Zoti im,mos me le te vetmuar se Ti je me i miri trashegues)Gjithashtu bej edhe shume istigfare(Kerkim falje tek All-llahu)p.sh Estagfirullahe we etubu ilejhi(Kerkeoj faljen nga All-llahu dhe tek Ai pendohem.All-llahu te plotesofte duate.Amin Amin Amin

 37. gjithashtu mysliman

  O NJEREZ, UN JAM MJEK, STUDIOJ NE ITALI, E KUPTOJ SHUME MIRE SE SA E RENDE ESHTE GJENDJA JUAJ, KTO JANE PROBLEME JO PAK TE RRALLA NE TE GJITHE BOTEN, DHE E VEMJA MENYRE ESHTE ME U KONSULTU ME NJE GJINEKOLOG SPECIALIST DHE TE MIRE, NUK KA TE BEJE ASPAK BESTYTNIJA, OSE ME TE KENDU HOXHA(LLAFET NUK VLEJN ,JANE THJESHT ME TE NDIHMU PSIKOLOGJIKISHT, POR QE TE BEJNE ME PAS SHPRESA TE RREME DHE DO TE LENDOHENI ME SHUME KUR TE KUPTONI SE NUK MUND TE KENI FEMIJE), KETO MUND TE JENE PROBLEME GJENETIKE, INFEKSIONE E SHUME E SHUME SHKAQE TE TJERA QE NUK MUND TE RREGULLOHEN ME FRYMEN E SHENJTE SIC THOT KJO “MUSLIMANJA” QE NUK DIN AS ME SHKRUJT EMRIN E VET, DHE QE NUK KA FAJ SE UN JAM MUSLIMAN VET, DHE E KUPTOJ QE AJO ESHTE E INDOKTRINUAR NGA FEJA, ESHTE NJE ROBOT QE KA MSU CA AJETE APO SURE PER MENDESH DHE NUK JUA DI AS KUPTIMIN, AJO DUKET QARTE QE NUK KA BAGAZHIN SHKENCOR APO AS PSIKOLOGJIK ME JU DHEN KURAJO, PASI KJO “MUSLIMANJA” NUK PO JU KESHILLON DOKTORRIN PIKE SE PARI PASTAJ VIJNE TE TJERAT SI FALJA NAMAZIT APO MARRJA E ABDESIT, APO KENDIMI I HOXHES QE SKA PIKEN E LIDHJES , MOS ME FOL PASTAJ PER PUNEN E XHINDEVE QE TREGON NJE INJORANZE DHE TRASHESI TE RENDOMTE TE KESAJ ZONJES, TE CILES I KERKOJ FALJE PER TERMINOLOGJINE QE PO I DREJTOHEM POR E BEJ PER TE MIREN E KETYRE GRAVE QE KAN HALL DHE DUAN NJE ZGJIDHJE KONKRETE PER PROBLEMET E TYRE DHE JO FJALE SHARLATANESH QE TENTOJ TI LENE PA MJEKIM DUKE I HEQUR CDO MUNDESI KONKRETE QE NJE PERQINDJE E KETYRE GRAVE MUND TE KET QE TE NGELI ME BARRE NESE KONSULTON MJEKUN, NE VEND TE HOXHES QE NE REALITETIN E SOTEM VLEN ME PAK SE NJE PSIKOLOG, PASI JAN SHUM PAK OSE ASPAK TE AXHORNUAR ME RITMIN QE PO ECEN NJEREZIMIDHE QE BILES BILES RREZIKOJN ME IDEOLOGJIT E TYRE TI PRISHIN TE ARDHMEN SHUME NENAVE TE ARDHSHME INSHALLA. ZOTI ESHTE NJE DHE I TE GJITHEVE, FEJA ESHTE PERSONALE, BESIMI NE ZOT ESHTE PERSONAL, DHE NUK DUHET ZEVENDESUAR ME NEVOJEN PER TE SHKU TEK MJEKU POR DUHET ME QEN SI NJI NDIHME PSIKOLOGJIKE ME SHUME, POR PA SHMANGUR ASNJEHERE MJEKUN.

 38. Muslimane

  All-llahu eshte krijuesi jone,Ai e ka lene qe ne te mjekohemi por gjithmone duke shpresuar ne Te.Allahu, azze ve xhel, thotë: “Unë u thashë: “Kërkoni falje Zotit tuaj, se Ai vërtet falë shumë; Ai ju lëshon nga qielli shi me bollëk, Ju shumon pasurinë dhe fëmijët, ju bën të keni kopshte dhe ju jep lumenj.” ( Nuh, 10-12)
  Pejgamberi, salallahu alejhi ue selem, ka thënë: ”Kush bën shumë istigfar, Allahu do t’i japë zgjidhje nga çdo preokupim, do t’i bëj rrugëdalje nga çdo ngushtësi dhe do ta furnizojë nga nuk e pret”. (Imam Ahmed, sahih) Nese keni mend te logjikon se njeriu nuk mundet pa Zotin e tij te arrij as te leviz gishtin.Rasti i Isait alejhi selam All-llahu ja dha muxhizen(mrekullin)qe ai me ane te All-llahut e pastaj te mrekullis te arrij diqka.Njerezit sheroheshin por donte All-llahu.Mjekesia nuk bene pune pa qene ndihmes All-llahu nese pak logjikoni.Une nuk them se nuk na nevoitet mjeku por njeriu per All-llahun ka shume shume shume me shume nevoj se sa gjdo gje jeter ne bote por ndoshta All-llahu ka ngushtuar gjoksin(zemren)tuaj.Kerkon qe All-llahu te ju udhezoj e te arrini driten e vertet e te kuptoni se kjo nuk eshte bysitni por e vertet.

 39. GJITHASHTU MUSLIMAN

  MUA ME INTERESON QE  HEREN TJETER KUR NJE  GRUA TE KERKON MENDIM SE SI MUND TE VEPROJE, PERGJIGJA ME E MIRE QE MUND TI JAPESH ESHTE: E dashur zonjushe, un te keshilloj filan doktorr se eshte i afte ne profesionin e tij dhe ndoshta MJEKU  bashke me shpresen tek ZOTI do mund te japin pergjigjen dhe ndihmen nese eshte e mundur per me mbet me barre, pasi nese ti ke nje problem qe duhet me patjeter nje  mjek i zoti per me e kuruar ateher do ishte teresisht e kot te rrish e mbyllur ne shtepi duke u fal e duke kenduar kuran  pasi kjo nuk mund te bej ne asnje menyre, ne menyren me kategorike qe ti te kurohesh vetvetiu.                                                                                                                                            DUA TE SHTOJ DHE DICKA: mund te ndodhe  qe ka infeksione apo probleme qe vet organizmi yne eshte ne gjendje ti rregulloj me kalimin e kohes, dhe pa pas nevoje per mjekimin e mjekut mund te ndodh qe te ndodhe shtatezania, dhe kjo gje dua te mos interpretohet nga ty MUSLIMANJA si shperblim i duase qe i behet ALLAHUT, por eshte pasoje e sistemit tone imunitar e shume faktoreve te tjere ne organizmin e secilit prej nesh qe ndryshojn nga personi ne person. pra eshte e vertete qe nje grua mund te ngele me barre edhe pa u dasht me shku tek doktorri nese ka nje problem te lehte qe eshte i destinuar te sherohet nga organizmi yne, dhe  si ti lutesh si mos ti lutesh zotit  drejtimi qe do marre eshte i pandryshushem,,, por eshte gjithashtu e vertete qe kjo grua te humbi mundesine e jetes se saj me pas femije nese rri ne shtepi dhe lutet cdo dit, dhkon harxhon minutat e saja te shtrenjta tek hoxha nderkoh  qe ky problemin e saj i lehte  mund te ishte kuruar pa asnje veshtiresi tek mjeku.     DHE JA KU DALIM TEK KESHILLAT E TUA, ME TE CILAT SAPO U BERE SHTYSE DUKE  PERFITUAR NGA HALLI I RENDE I NJE ZONJE DHE NGA LIMITIMI I HORIZONTIT TEND PERSA I PERKET DIJES DHE REALITETI TI BEHESH SHKAK PER MOS LEJIMIN  QE NJE JETE NJE JETET TE RE TE VIJE NE KET BOTE, dhe per me keq akoma e ben kete duke u identifikuar  si muslimane duke mos pas respekt per muslimanet e vertet qe studiojne dhe qe dine me dhen plot keshilla shume me ndryshe, te pademshme dhe perfituese ne krahasim me te tuat, me te cilat po i con keto gra ne drejtimin e gabuar.                                                                                                                                      NJE KESHILLE PER TY ::    VETEBINDJA DHE MOSPRANIMI I KRITIKAVE QOFTE PER TY QOFTE KUNDER MENYRES SE SI TI E INTERPRETON FENE ISLAME ESHTE GJEJA ME E GABUAR QE PO BEN, DUHET TE KONSULTOHESH ME CDO PERSON,QE KANE DIJENI PER FUSHA TE NDRYSHME E JO VETEM ME HOXHALLARE SE NDRYSHE  TI NUK  BEHESH DOT KURRE E ZONJA E VETVETES, NUK BEHESH DOT KURRE E AFTE ME E INTERPRETU SIPAS ZEMRES DHE TRURI TEND FENE ISLAME, PASI NESE VAZHDON KESHTU ATEHERE JE NJE ROBOT ME SHUME, DHE ALLAHU PRANDAJ NA BERE SECILIN TE NDRYSHEM NGA NJERI TJETRI NE MENYRE QE TE MOS JEMI 100% COPIE TE NJERI TJETRIT SIC PO TENTOHET TE BEHET ME GRATE E BURRAVE MUSLIMAN PERSH, TE CILAT NUK MUND TE SHPREHEN APO QOFTE DHE TE BEJNE KERKIMET E TYRE NE CDO FUSHE TE SHKENCES APO DHE TE TJERA  QE ATO MENDOJNE SE DUHET ME  KERKU INFORMACION, PASI VETE BURRAT I KONTROLLOJNE CDO LEVIZJE DHE ZGJEDHIN PER ATO SE CFARE DO MESOJNE E CFARE NUK DUHET AS TA  SHIKOJNE. MEGJITHATE NESE TI JE E VETBINDUR PA ARSYE TE FORTE(DMTH PA  I INTERPRETUAR GJERAT SIPAS FAKTEVE  REALE) ATEHERE ME E MIRA QE MUND TE BESH ESHTE TE MENDOHESH SHUM E SHUM HERE PARA SE TE JAPESH KESHILLA SE MUND TE JESH DHE SHKAK I HUMBJES SE NJE JETE SIC PO JE NE KET RAST ME GRATE QE DUAN ME PAS FEMIJ, POR KJO MUND TE NDOSH DHE NE FEMIJET E SEMURUR ME TUMOR APO KU TI DO TI KESHILLOJE PERSH HOXHEN, DUKE I CUAR KESHTU DREJT  VDEKJES, PASI MUND TE KUROHESHIN PER QEF TEK KURURGU. KAQ KISHA NGA ANA IME, ISHALLA ZOTI TE  NDIHMON QE TE JESH ME E MATUR DHE E MENDUAR OSE ME MIRE TE NDALON NE MOMENTIN QE TI JE TU DHENE NJE KESHILLE TE GABUAR NE EMRIN E TIJ(ALLAHUT), DHE INSHALLAH TE JEP STIMUL TE VETKORRIGJOHESH DHE TE STUDIOSH ME SHUM E TE LEXOSH ME SHUM PER TE MIREN TENDE, TE FAMILJES TENDE DHE TE GJITH ATYRE QE NDIKOHEN NGA TY , DHE TE GJITHE ATA QE I MENDOJN GJERAT NE SIPERFAQE SI TY ZOTI I DHENTE TE NJEJTAT GJERA..

 40. Muslamane

  http://www.youtube.com/watch?v=TXFgAkwClz8  Shikojeni kete video mahnitese  ne te cilen do te keni dobi.

  • pu pu puuu

     pu pu puu ca injoranze totale po reflektohet nga  MUSLIMANJA ,  mo te dukemi gje femije 5 vjec ne ty qe na perpiqesh te na genjesh me ket videon ku sipas teje, fasulja i ngjaka veshkes dhe ALLA HU  e ka bere te ngjashme per te na tregu qe: hajeni kur te jeni semur me veshken, na ka bo arren te ngjashme me trunin per te na lene te kuptojme qe ta hame arren se na  sheron nga semundjet psiqike … po ti zonje a e ke ngju qe njerezim ka arrit deri ne ate pike qe te shofi dhe molekulat qe i perbejne keto elemente, dhe bazohet ne te tjera fakte te besueshme per te tregu nese te sheron apo jo nje frut,, sepse nese do te ecnim ne baze te llogjikes tende do ishim ne kohen e shpellave ku do shifni formen e cdo gjeje qe i ngjan ku di un, kembes apo dores dhe do ta hanim sa here te na dhimbte kemba ose dora.. bo bo sa injoranze qe po reflekton , dhe jane njerez si puna jote qe nuk duan te hapin horizontin per me tej , por qe mjaftohen duke i pare gjerat perciptaz dhe duke besuar gjera absurde dhe duke u perpjekur me ja servir te tjereve si fakt te kryer dhe te pakundershtueshm.. pra nje pytje kam un:   supozojme qe un nuk jam musliman, dhe ti me ket video me ca fakti pretendon se e eshte absolutisht e vertete qe zoti e ka kriju arren ne ngjashmerine e trunit pikerisht  per te na tregu qe  e ka krijuar posacerisht per te na bere mire per trunin  dhe jo per ndoj gje tjeter ???
       Përgjigju

   • Albinë

    por ti cenke injorant ore, te duket vetja se din shume, mendo se frutat te cilat jane te permendura ne video nuk jane te dobishme per trupin e njeriut? t’gjitha ato jane efektive per ca jane permendur aty dhe vertet i ngjajne atyre frutave, o bobo kush ka mbetur te komentoj  atyyy…

   • Detja

    O ti njeri a nuk i ke frik Allahut,Zotit tend qe te ka krijuar e ti ja perbuz keshtu te mirat e tij.Si do te ndihesh po te perbuzte dikush nje dhurat qe ti ja dhuron aaaa?????

  • andrea

   ma vai a fanculo,,,,,,,,,nga muslimanja

 41. jam martu qe 7 muj po nuk po jes shtatzan qka te boj pergjigjen ju lutem

  • nje keshille

   patjeter duhet te shkosh tek nje gjinekolog specialist, si ti si burri yt, pasi nuk dihet se tek kush mund te jete problemi. sa me shpej te shkosh aq me mire eshte, se ka dhe shum probleme qe kan nje limit moshe ne te cilen mund te kurohen. gjithsesi do jet  mjeku qe do tju njohi me situaten e vertete qe gjendeni.

  • pu pu puuu

   bej cdo gje qe te thote doktorri, shko sa me shpejt ama. mjafton mos humbasesh kohen duke shku neper hoxhallare e prifterinje se  kane ndodh shume raste te tilla ku ne kohen qe e kane marre vesh nga doktorri qe sikur te ishin prezantuar me heret tek ai do kishin pas munsi me pas femije i kane mallku me radhe si hoxhallaret dhe prifterinjte qe jane te bindur keq fare se me frymen e shenjte rregullohet cdo gje, por qe eshte totalisht pa as me te voglin dyshim. kte e kane provuar dhe sterprovuar shume vende me te zhvilluara ne boten e mjeksise dhe kultures.

  • Eshte mire qe te hani ushqime te pasura me vitamina te largoni stresin si dhe te mbanni higjenen ne trupin tuaj. Dhe nje keshill per pjeset intime mos i lani me shampon sepse mundet aj shamponi me u fut mrena vagin dhe te krijohet myk qe thirret shampo- infeksjon kjo i ka kto shkaqe vjen deri te kruarja ne pjeset vaginale djegeje si dhe penges gjat mardhenieve seksuale apsolutisht ndaloni larje me shapon pjeset intime. Si dhe mos beni shpesh mardhenie se burrit i duhen 34-39 ore per formimin e spermes atij i nevoiten kto ore si dhe kuptoj ditet e ovulimit normal. Nje seks pa stres pa gajle por vetem knaqesi kjo ju ndihmon.

  • bekim gashi nee facebook e kam

   aktivitet dh e aktivitet rekreadion ushqim te mire dhe mos perdorja kontraceptive dhe per tjerat mund te jemi ne konkte e shpresoim per konsulta te fuqishme.

 42. pershendetje dua te mbes shtatzen por nuk po munden kam nje djal 6 vjeqar,,kam pas ni obort mbas djalit kom abortu qe 4 vite por tash nuk po mbes shtatzen,kisha pas deshir te me jepni nje pergjigje se qfar te bej ju lutem .ju falenderon lindaa.

 43. pershendetjee une kom provuar se  1 vit e gjys te ngelem shtatezanee  po pa rezultate minstruacionet i kom normal po pa rezultate kam vizituar mjekun po me ka than se ki ni infiksjon kom perdor hapa po apet pa rezultate 

 44. Meli

  Po’ qikjo ovulacionit qka don me than qe mun mena shpjegue ma mir pershendes se une mbas oborti nuk kam mbetem shtatzen kam qen te mjeki me ka than mir po’ spo di qka baj ma prshndtje 

 45. Gresa

  pershendejtje, jam nje vajz21 vjeqare e martuar qe nje vit
  , kam qe 1 muaj qe provoj te mbes shtatzen,gjat gjith kohess po ja cilki i menstruacioneve erdhi dje me daten  3 sikur mujin e kaluar 
  mund te kem ndonje probleem te shkoj te kurohem me heret apo duhet te press ende, me fal por nuk kam fare njohuri per kto pune eshte hera e par e par qe me ndodh, nga ju kerkoj nje pergjigje te shkurt, Falemderit per mirkuptim

 46. jam e martuar me 9 gusht qe 4 vite skam femij kam qen te mjeku kam  qrregullime mstratcione  me tregoni qfar mund te bej qe te ngelem shtatzan me ktheni prgj ju lutem 

  • ela

   Provo te ndjekesh kete kure: fillo me clomid ne diten e 11 te ciklit, duke mare nga nje tablete cdo dite, per 5 dite rresht. pije ne orar fiks, psh ne 8 te mbremjes.ne diten e 15 te ciklit fillo te maresh 1 tablete progesteron per 10 dite rresht. prit te vije cikli dhe filloje kuren serish me clomid ne diten e 11 te ciklit, per 5 dite rresht dhe progestereon ne diten e 15 te ciklit, per 10 dite rresht. perserite kete kure deri sa te mbetesh shtatzane. Gjithsesi, te keshilloj takim me mjekun. te uroj fat.

  • andrea

   merr ilace rregullo ciklin dhe pastaj provoje mbas mestruacioneve per 10 dit rresht rri ne pozicjon shpine ver nje jestek posht vitheve ne menyr qe sperma mos te rreshqase jasht ne at pozicjo duhet te rrish per 15 minuta.dhe se dyti duhet te rri ish e qet se po qe se je e stresuar nuk ngel shtatezane asnjeher.me beso keto rregulla kam ndjekur un dhe sot jam nen e nje djali 10 muajsh.te uroj fat.

 47. shemsie

  dua te ngelem shtatzen kam 6 muaj qe mundohem po nuk ngel dot jam 27 vjece  me keshilloni ju ca mund te bej

  • Femina

   Çiftet që brenda një viti nuk arrijnë të keni një fëmijë duhet të fillojnë të gjejnë shkaktarin fillimisht duket vizituar mjekun i cili më tej do të fillojë me analizat e ndryshme për të ju dhënë një përgjigje më të saktë.

 48. Alba

  pershndetje Zoti ju shperbleft per ket fale na ndihmoni shum un jam martuar qe 2 vite provoj te mbetem shtatzan por nuk kam fat jam 30 vjeqare kur boj mardhenje skam kur far knaqsie edhe kur boj mardhenje krejt sperma me del jasht kot shti jastak perfundi shpines prap del ju lutem me tregoni pse del a asht kjo arsye qe nuk mund te mbetem shtatzan mestracione me vin ni muj 2 dit perpara ni muj 2-3 drei ne kater dit mbrapa edhe kam shum pak mestracione 3 dit edhe ato jo te bollshme a esht kjo arsye qe nuk mund te mbetem shtatzan jam ba shum merak ju lutem kthemna pergjegjjen menjehe flm ju pershndet shum Alba

  • Femina

   Përshëndetje Alba
   Nëse brenda kësaj kohe keni tentuar të mbeteni shtatzëne dhe nuk keni arritur dhe nëse nuk keni vizituar mjekun gjinekolog dhe të konsultoheni me të atëherë është koha ta bëni një gjë të tillë.
   Dalja e spermës jashtë është normale dhe nuk duhet të ju shqetësojë. Mjafton që vetëm një spermatozoid të ketë depërtuar në vaginë dhe me këtë të mund të mbeteni shtatzëne – në “kushte” normale, por megjithatë kjo nuk ka ndodhë deri më tani dhe duhet të gjendet shkaktari. 
   Mensturacionet mund të ndryshojnë dhe për shkaqe të tjera rregullshmëria e tyre mund të ndryshojë. Shkaqet mund të jenë të shumta, duke filluar nga gjendja hormonale etj.
   Ne nuk mund të ju ndihmojmë më tepër sepse ka shumë faktorë që ndikojnë në atë që ju të mbeteni shtatzëne ose jo. Prandaj ju këshillojmë që të drejtoheni te mjeku dhe të bisedoni më tepër për këtë gjë.
   Shpresojmë të ju kemi dhënë përgjigje të qartë dhe të pranuar!
   Femina.al

   • Persh kisha 1 pyetje une jam 29 vjec kam bene analiz spermograme dhe me ka dal numri dhe levizshmeria e ulet,bera analizat e gjakut me dolen mire,po ashtu dhe ekua ne teste,doktori me ka dhene clomid clomifene citrate per 3 muaj dhe multi vitamin,duhanin e kam lene dhe alkolin,desha me dit do kem permisim se me shqetson nr te sperma qe ishte 3.3ml.pres pergjigje flm

   • ida_nebiu@hotmail.com

    pershendetje kam 4 vjt martuar kam dhe 1 femi po mundohem te ngel shtatezhan nuk po nkel dot kam gati 9 muaj qe perpiqem.jam shum e rregullt me mensturaciont nuk kam asnje lloj problemi.ji lutem mund te mektheni pergjigje ju faliminderit ida

 49. zimka

  pershendetje un tendoj te jes shtazene qe 2 vite mjket me kan then se je shum mir  po ashtu edhe burrit i kan then se je mir qfar mund te bej un ju letem kthemani pergjigjen 

  • andrea

   jam nje nene e nje femije 10 muajsh dua te jap nje keshill. 1 ne qoftese i ke mestruacionet te rregullta psh te vijn ne dat te caktuar ose do ishte mir te vijn dhe 3 dit para,se kur vijn para kerkon mitra femij, ne qoftese nuk i ke te rregullta merr ilaqe e rregullo ciklin,2 provoje mbas mestruacioneve dhe ki kujdes rri me pozicjon shpine ver nje jestek posht vitheve ne menyr qe sperma te mos rreshqase jasht, 3 te jesh e qet se po qe je e stresuar nuk ngel shtatzane asnjeher.un keto rregulla kam ndjek dhe sot jam nene,dhe me vjen keq kur lexoj keto sms.te uroj fat

 50. jam nje vajz 19 vjeq jam e martuar qe 11 muaj dhe nuk mund te ngelem shtatzen kam qen tek mjeku me kan then qe jam edhe  mujoret nuk i kam me rregull nje her 2 muaj me vin ju lutem qka me kshilloni me jepni nje pergjigjje…

 51. Eli

  Jam nje vajzë 20 vjeqare  ne korrik i baj nje vjet martes. Mestruancionet i kam te rregullta e kam nje aparat i cilli mi tregon ditet te cilat duhet te ruhem nga shtatzania por per trei DIT nuk jam ruajtur a ka gjasa te mbetem shtatzani me 30datë te Majit qeshor i kam Menstruacjonet por kam dhimt barku edhe ndihm e lodhut. Un nuk jam ruajtur ne daten 13 14 15. ju pershendes  Pres pergjigjie sa me shpejt ju lutem

 52. Alba

  zoti ju sherbleft per kete faqe na ndihmoni shum un qe dy vite jam martuar gjith kohen provoj te mbetem shtatzen por nuk arrij kur bej mardhenje me burr nuk ndjej kur far knaqsije thjesht bej mardhenje vetem pse kerkon burri un kur skam pas ndjenja ne mardhenje edhe pse e dua shum burrin tim a esht kjo arsye qe nuk mund te ngelem shtatzen ju lutem kthemna pergjegjjen jam shum e preokupuar qe nuk mund te kem fmij jam 30 vjeqare ju pershdes alba

  • Femina

   Nuk mendoj se problemi se pse ju nuk mund të mbeteni shtatzëne qëndron në atë se ju nuk ndjeni kënaqësi gjatë marrëdhënieve me burrin tuaj. Problemi duhet të kërkohet dikund tjetër. Ju dhe burri juaj duhet të konsultoheni me mjekun për këtë gjë. Mjeku mund të ju këshillojë më mirë për këtë gjë. Gjithashtu sipas problemit tuaj duhet të kontrollohet edhe burri juaj. Mund të jetë problemi edhe tek burri juaj.
   Ne ju këshillojmë që përgjigjen e pyetjes tuaj mos ta kërkoni në internet por që sa më shpejtë bashkë me burrin tuaj të drejtoheni tek mjeku dhe këto gjëra që na keni shkruar edhe neve – të njejtat t’ia thuani edhe mjekut.
   Shpresojmë të ju kemi dhënë përgjigje të qartë dhe të pranuar.
   Femina.al

 53. Alba

  faleminderit shum per pergjegjje shum me ndihmoni ju lutem kam edhe nje pytje un ka ba nje vizit nje her te gjinekologu me ka shkrujt vitamin acid folik po si kam fillu mi perdor kam fillu mu trash ju lutem me tregoni a te trashin kto vitamina acid folik edhe a te ndihmojn me mbet shtatzen a veq jam tu i pi kot ju lutem me tregoni ju pershndes shum u bera e tepert me pytje alba

 54. lolita

  pershendetje une ka gati qe 4 muaj qe provoj te mbetem shtatzane por nuk kam sukses deri sa jam e shtrir mir kur te ngritem nga shtrati sperma me del ju lutem a keni ndonje keshill pse ndoll kjo ma ktheni pergjigjen ne e-mailin tim. ju faleminderit

  • Femina

   Eshte normale qe sperma te dale jashte pasi të ngriheni përsëri, por kjo nuk është shkaku që ju nuk mund të mbeteni shtatzëne. Duhet të konsultoheni me mjekun dhe te beni analizat e duhura si ju ashtu edhe bashkshorti juaj dhe pastaj te gjendet shkaktari se pse ju nuk mund te mbeteni shtatzënë.

 55. arjeta

  pershendetje une qe 2 vjet po munona me met shtazan po spo muj jom kan niher  smut prej ni cicrres  e kum menu qe mu ka jek ama pom dhem barku  e spo di a muj me met shtazan tash ju lutme nese ka munsi mum tregu     se spo di qka me bah pe duh menimin e juve  faleminderit shum 

 56. un i kam pasur 7 abortime dhe 3 vajza ne menyr cezarike dhe si 5 vite nuk po moj me met shtatzan tregom se qka me ba te sperma nuk om rrin ter naten e maj ne mengjes apet me hiqet.

 57. Lita

  jam nje moter nga kosova po jetoj ne zvicer qe 3 vie martes nuk kemi fmi kam qen te mjeku meka thon qe shum mir jam edhe burri ka qen po mjekt e ktuhit ikan than qe vetem zoti qe don met fal fmi se per ka mjeksia shum te dopta ike qelizat ekan kshillu ni operacjon me bo po burri eka refuzu at operacjon se garanti nuk ikan dhan vetem me provi ne qofse ki sukses  flm shum per ket faqe suksese rita

  • Femina

   Pra si që tregoni edhe ju problemi mund të qëndrojë tek bashkëshorti juaj i cili nuk ka qeliza aq të forta që të arrijnë në qelizën vezë dhe të ndodhë shtatzënia. 
   Ju perseri duhet konsultuar me mjekun per veprimet e mëtutjeshme.

 58. irma

  Mirdita jam 19 vjeqe edhe disa muaj i bej nje vit qe jam martu desha te kerooj ndim nga ju nena po provoj me ngel shtatzan po spo muj ket muaj kisha ndjenja per te vjell maramendje dhe dhimbje ne xhoks po pastaj me erdhen menstruacionet por daten e sakt por dy dit para dhe pastaj me mbajte dy dit e gjyms dhe mu ndalen nuk e di pse ju lutem me ktheni pergjigje sae shpejt cfar me ba po pres???

  • Femina

   Çiftet që brenda 1 viti martesë nuk mund të kenë fëmijë duhet të drejtohen fillimisht tek mjeku i cili do të bëj kontrollet dhe analizat e nevojshme për të gjetur shkaktarin e asaj se pse nuk mund të mbeteni shtatzëne. Këto shenja që ju i keni përshkruar nuk mund të themi asgjë edhe pse duken sikur shenja shtatzënie por ja edhe ju thoni se pastaj ju kanë ardhur menstruacionet – që dmth se nuk jeni shtatzëne. Ne nuk mund të ju ndihmojmë asgjë tani. Ju duhet të drejtoheni tek mjeku gjinekolog.

 59. Alba

  Pershndetje se ndoshta e kam tepruar me pytje po kam shum nevoj me kontaktu me dikend per keto pytje acidi folik a te ndihmun me mbet shtatezene a duhet ti perdori qe dy vite provoj por nuk mundem jam shum e merakosur edhe desha te pys qe mestracionet me vin me rregull ndodh qe me vonohen 1 dit ose dy por me shum jo por kam shum pak mestracione edhe 3 dit ma shum nuk un majn a asht kjo arsyja qe nuk mundem me mbet shtatzene ju lutem ma ktheni pergjegjjen se ndoshta u bana e tepert zoti ju shperbleft se shum po me ndihmoni.

  • Femina

   Lexoni artikullin lidhur me acidin folik (http://www.femina.al/shendeti/acidi-folik-dhe-rendesia-e-tij-ne-shtatzani-7298.html). Acidi folik ne disa studime qe jane bere ka treguar se i permireson gjasat per te mbetur shtatzane, sidoqofte nese tek ju ekziston ndonje problem tjeter qe pengon ne shatzani atehere acidi folik nuk besoj se ndihmon shume. Kurse per menstruacionet eshte normale qe mos te jene cdo here te njejta (te vonohen 1/2 dite ose te vijne me heret) dhe kjo NUK është shkak se pse ju nuk mund të mbeteni shtatzëne. Ju duhet te drejtoheni tek mjeku dhe te gjeni shkaktarin se pse nuk mund të mbeteni shtatzëne.

 60. pershendetje femina jam 35 vjet po fmi nuk kam kum ba ni operacion se mkan than kanalet e mshelne edhe ni sicter ma kan hek po apet  skum pas rezulltat edhe burri i ka ba analiat kshtu i kan dal.volumeni i ejakutit 2.4  ph 7.6 numri i spermozoidve 22,6 ml  numri i spermzoidve 54 .24  levizshmeria 61,  te levizshem progresiv 25.  te levizshem 39.a esht problemi edhe i burrit najsen per qfar arsye smundem me mbet shtatzen ju lutem kthema pergjegjen flm.

  • Femina

   Vlerat e spermogramit janë normale dhe nuk mund të themi se burri juaj është “fajtori” për atë se pse nuk mund të mbeteni shtatzëne.
   Ju duhet përsëri të drejtoheni tek mjeku juaj sepse ne nuk mund të ju themi se pse nuk mund të mbeteni shtatzëne në bazë të asaj që keni treguar. Është mjeku ai i cili bën analizat e ndryshme dhe mund të gjendet shkaktari se pse nuk mund të mbeteni shtatzëne.

 61. flm femina per pergjegje te uroj suksese ne pun.

 62. erisa

  Ckemi si jeni.un jam nje vajz 19 vjeqe jam e martuar por jam ne hall un mendoj se jam shtatzane dhe mu plotesua deshira qe e pres gjat koh prandaj kerkoj ndim nga ju kam disa simptoma maramendje ndjenja per te vjel por nuk vjell vetem ashtu me vjen barku me dhemb posh te kerthiza gjoksi me eshte fryer esht rit sa qe dhe un vet habitem me eshte ber edhe me vena ngjyr blu dhe keto dit duhet mem ardh periodat por un nuk kam asnje shenj si qdoher kur me kan ardh periodat kam pas shenja para se mem ardh nuk e di pse mendoj se jam shtatzan pa e ber testin shtepiak un e ndjej se jam ju lutem me tregoni cfar mendoni ju per simptomat qe i pershkrujta pres pergjigje nga ju lutem naten e mir nga un.ciao

  • Femina

   Shenjat që i përshkruani ju janë të një shtatzënie por disi më duket të hershme që të shfaqen brenda një muaji.. Ju këshillojmë që të prisni edhe datën që duhet të ju vijnë menstruacionet dhe nëse ato nuk paraqiten atëherë të bëni një test shtatzënie për tu vërtetuar.
   Testet e shtatzënisë janë mjaft efikas dhe në 99% të rasteve janë real.

 63. Detja

  Pershendetje ju te gjitha gra kam nje informacion per te gjitha ju eshte shume i dobishem.Kam degjuar shume e lexuar se eshte nje ilaq per qdo semundje e sidomos per ate qe juve ju brengos(shtatzani)
  Fara e zeze e njohur si fara e bereqetit sheron qdo semundje
  Kam degjuar shume ngjarje me kete fare edhe per shtatzani sa me te shpejt
  Jua proferoj qe ta perdorni sa me pare
  Me nderime Detja

 64. jani

  pershendetje jam ne mardhenje me nje vajze 40 vjecare  duam te bejme nje femije  nuk ka lindur asnjeher  dhe nuk ka marre kontraceptive asnje here ne jeten e vet  sa eshte meundesi ta arrijme qellimit ne menyre natyrale  ju faleminderit pres pergjigjien tuaj

  • Femina

   Teorikisht, shtatzenia ne moshen 40 vjecare eshte e mundur por mund te paraqiten rreziqe te ndryshme sepse eshte nje moshe pak sa specifike. Ju keshillojme qe te drejtoheni tek mjeku gjinekolog dhe te bisedoni per kete gje. Mjeku do te bej analiza te ndryshme dhe mund te ju tregoje me mire ne baze te analizave. Shpresojme te ju kemi dhene pergjigje te qarte dhe te pranuar.
   Femina.al

 65. kiki

  tung jom kiki jom 35 vjeqare si mund te kem femi kur nuk kam pasur cikel as ni here ne jeten time mjeket me kan than qe kam lindur pa on te femis a mund te huazohet apo fare nuk kam shpres jom e fejuar ju pershendes

 66. rozza

  Jam 36vjeqe kam dy vajza kisha dy aborte i fundit ka qen para dy vite dua te kam prap femij por nuk mbes shtatzan kisha problem me miter e kisha posht tani Ndihem mire por  nuk mund te mbes Shtatzan ju lutem me tregoni qfar dhe si te ja bej flm pershendetje.

  • Femina

   Pas aborteve shume femra kane veshtiresi ne shtatzeni si shkak i demtimit te mitres, qe rezulton me aborte spontane ose pamundesi per te mbetur shtatzene. Ju duhet perseri te drejtoheni tek mjeku per punen e mitres.

 67. irma

  Pershendetje doktor pres nga ju sms sa me shpejt se nuk di si tia bej menstruacionet nuk me kan ardhur qe 8 dit desha me be testin shtepiak por krejt me kan than se per ta bo duhet me prit qe 3 jav ose 1 muaj per mos me ardh menstruacionet nukbdi si tia bej kemi shum deshir un dhe buri me pas femi kam 19 vjet dhe kam hyr ne vitin e2 te marteses ju lutem me ktheni pergjigje kur duhet me e ba testin klm.pres sms plz

  • Femina

   Dmth menstruacionet eshte dashur te ju vijne qe para 8 diteve por ende nuk ju kane ardhur? Dmth ka kaluar gati nje muaj e 8 dite? Testi i shtatzenise duhet te behet pasi te vonohen menstruacionet (1 jave ose 10 dite) tehere tek ta beni testin, pasi stresi dhe pritja aspak nuk ju ndihmojen ne kete situate. 

 68. sela

  Irma nese  ke  filluar tani te mbetesh shtatzene dmth ke  qrregullime edhe une kam qrregullime me jan  vonuar 2 jav por kjo ndodh sepse  sapo kem filluar te provojm te mbetemi shtatezen  nese  don me vertetu bej  testin e HCgl te tregon me sakt uroj te mbetesh shtatezen sa me shpejt edhe ju edhe une…Qdo te mir 

 69. irma

  Pershendetje doktor jam perseri un irma une e bera testin e shtatzanis dhe me doli pozitiv jam shtatzane por nuk e di pse kam dhimbje ne bark ne anen e djatht kam pyetur shoqet si kan qen shtatzane dhe me kan then se mitra po zmadhohet dhe per at shkak kam dhimbje ose sepse e mbaj mendjen aty dhe prandaj ndjej dhimbje te lutem me trego sa me shpejt se jam shum e gezuar qe jam shtatzan mu plotsua deshira qe e pres kaq gjat koh.tung

  • Femina

   Ju urojme per shtatzenine, urojme te keni shtatzeni te mbare. Dhembjet cfare ju paraqiten ne nuk mund te ju themi sepse mund te jene arsye te ndryshme (zorra qorre, cista te vezoreve, etj). Ju nuk duhet te merreni me fjalet e shoqeve por duhet te shkoni tek mjeku dhe tia tregoni problemin se ku ju dhem dhe si ju dhemb sepse eksperiencat jane te ndryshme dhe secila flet per ate se cfare ka pasur. Shpresojme te ju kemi dhene pergjigje te qarte dhe te pranuar.

 70. Kam 1vit qe po provoj te mbetem shtatzane…e spo ngel…ju lutem me keshillon ndonje gje…

  • Femina

   Çiftet që brenda një viti martesë kanë provuar të kenë fëmije dhe nuk kanë – duhet të drejtohen tek mjeku për të filluar kontrollet e ndryshme që të gjendet shkaktari se pse nuk mund të mbeteni shtatzëne. Andaj edhe ju duhet te drejtoheni tek mjeku.

 71. Kam pasur 5 abortime ne muajin e 3 te gjith si edhe ni vajz me ka vdekur ne muajin e shtat ne bark 3 operacione sezariane i kam grupi i gjakut 0negativ kam deshir te mbes shtatzan qe 5 vite nuk muj te mbes.

 72. leona blakqoru

  Prsh un jam leona kam 10 vjet dhe kam infeksion :) i kam ber analizat me kan dal te gjitha mir me tregoni Qfar te bej

 73. Pershndetje une jam ni GRU nga suedje kam provi me met shtazan qe 3 vje po nuk kam resultat me kan than qe e kam ani e fmij Posh ketu suedj nuk po muj me qet ni gru qe din me ngjesh kUsh din qe ka ketu suedj ju lutem me tregon jam ni grua qe du te kem fmij ju pershndes shum 

 74. Ana

  Pershendetje,lexova disa komente  ku flisni  per mestruacion te rregullt po ne ato raste kur nuk eshte i rregullt ,dmth levizin me 2-3 dite,cfare duhet bere pasi une kam tre muaj qe tentoj te ngeli shtatezene dhe nuk po funksiono,Faleminderit

 75. dua te mbes shtatzene kam 8 muaj po nuk mund te ngel ,a mund te perdor acid folik ,,

 76. .,

  Me falni a muj te di qekjo koha e ovulimit a ndodh pas periodes apo para periodes edhe sa dit mundet para ose pas periodes me ndodh nese munesh me ma kthy sms ne email shum flm pun tmbar

 77. arjeta

  prsh une jom  arjeta jom 19 vjet jom qe 2 vjet e martune jom kan prej nje    cicrres smut ama  po perdori  barna  deshta me ju vet a muj me emt shtazan une  me cicerr  qi e kom a po me jek cicrren  amuni mum tregu qka me bah pom vyn pergjigjja    tung  nga arjeta  pres pergjigjjen prej juve 

 78. nuk mundem te mbes shtatzan se kam infiksione si ti largoj infiksionet edhe ti rris qelizat se i kam te dobta ju lutem mu pergjigjni

  • Femina

   Prej nga e dini se keni infeksion? Nese kete gje ua ka thene mjeku atehere eshte mjeku ai/ajo i/e cila do te ju jape terapine per te sheruar infeksionin. Nese ende nuk jeni drejtuar tek mjeku duhet qe sa me shpejte ta beni kete gje. 
   P.S Cfare nenkuptoni me ate qe keni shkruar “ti rris qelizat se i kam te dobeta”?

 79. musejba

  jam nje vajze 21 vjeqare kam nje vit qe jam martuar deri tash jemi ruajtu qe mos te ngelem shtatzonee dhe buri sma ka leshuar spermen mrena po qe 3 net kemi vendos me pat femi dhee buri ma lshon spermen mrenaa por fatkeqesisht spermaa apet rrjedh jasht a ka diqka te rrezikshme ketu ju lutem pergjigjuniii sa me shpejt

  • Femina

   Eshte normale qe sperma te rrjedhi jashte. Rekomandohet qe pas marredhenieve dhe derdhjes se spermes, gruaja te qendroje per nje kohe me kembe te ngritura ashtu qe te mbaje spermen per nje kohe brenda qe te mos rrjedhe por kjo gje nuk eshte e lidhur shume me ate se pse nuk munde te mbeteni shtatzene. Rekomandohet qe ciftet e sapomartuara, nese brenda nje viti kane provuar te kene femije por nuk kane pasur rezultate – te drejtohen tek mjeku per kontrolle.

 80. eli

  jam nje vajz 23 vjeqare e martuar qe 3 vite e gjysme para nje viti kam pasur nje abort spontan nuk dihenn shkaqet e tij po pas 5 muajve nuk jam rujtur po nuk po mundem te jes shtatzan kam pasur porblem me porlaktinen ekam pasur te nalt kam perdorur tableta dhe tani ne analzia me ka dal mir prolaktina por  ndjenja shum nuk po kam gjat mardhanjeve nuk edi pse ku qendron shkaku mjeku po me thot je mir qa me keshilloni ju ciklin e kam me rregull aduhet burri te kontorllohet edhe ai edhe pse kam mbetut nje her shtatzen ok tung kalofshit mir

 81. ista

  Pershendetje.kam nevoje te dij sa kohe mbas marjes se kontraceptivit te emergjences trupi eshte nen efektin e tij.pasi e kam perdoruar ate ne fillim te muajit por kam mare vendimin qe muajin e ardhshem te filloj perpjekjet per shtatzanine.a eshte e mundur kjo?

 82. ervina

  dua ta di a mund te mbetesh shtazen ne diten e fundit te ciklit .. e kam provuar muajin e par dhe nuk mbeta shtazen .. a esht e vertet qe nuk ngel menjeher pasi jam ruajtur 2 vjet .. ju lutem pres pergjigje dua te mbes shtatzen .. 

 83. gary

  Qe i jeni shmangur shtatzanise,Ervina pra derdhjes se spermes qe prej dy vjetesh nuk eshte gje e mire dhe e keshillueshme,kjo kohe e gjate mos derdhjes se spermes pasi femra i ka konsumuar prej vitesh kontaktet seksuale e con ate ne djegie te vezeve.,Megjithate ajo qe shkoi e ka kaluar,nuk kthehet me.Ceshtja eshte qe te jeni efikase ne ruajtjen e ovulacionit tuaj.Po ashtu edhe burri ti duhet nje kohe rikuperimi..nje dy ditesh pushim me qellimin fisnik qe te rimbushet depozita me spermatozoide te fresket.Gjeja qe duhet te fokusoheni eshte relax relax relax,,juaji bashkeshort duhet te beje max per tju sjellur ne orgazem,,kjo orgazem eshte nxites i mrekulllueshem per Ju,Ai te jete ca aktiv me ty,nje marredhenie seksuale direkt me depertim eshte ca kafsherore dhe brutale njekohesisht,Kjo eshte edhe pasoje e injornaces se mashkullit.Ju keshiloj edhe pozicione efikase ne perdorim,,i sakti thuhet me kopetence se eshte stili Lopthi..por duhet qe mashkulli ta depertoje sa me thelle organin.Nje pushim prej dy ditesh i bashkeshortit dhe rifuteni serisht ne aksion ate.Ju uroj fat te shpejte dhe marrjen e lajmit se po perjetoni shtatzani.

 84. arjeta

  prsh une deshta met vet amuj me met shtazan qe 2 vite jom e martune as niher skum met shtatzan  amuni mum kshillu  naj sen  tung klaloni mir 

 85. gary

  E dashur Arjeta,Qe te mbeteni shtatzane kjo nuk duhet te mendohet e pamundur per ju,Eshte fat ne fakt te arrihet te konceptohet veza,dmth te arrije spermatozoidi mashkullit te depertoje ne vezen tende e te ndermerret krijimi i fetusit.Nuk di se sa ka qene perpjekja juaj per te arritur shtazanine,Ju kutoj qe mos te perdorni atikonceptive qofte pilula qofte mashkulli prezervativ po ashtu mashkulli cdo derdhje sperme ta realizoje brenda ne vagine, ne pozicionet nga me produktivet qe e shpiejne spermen direkt ne miter.Ju kujtoj se duhani alkooli qofte edhe ne sasi mjaft te vogel ul shume ndjeshem mundesine per shtatzani,,pasi mpin tubat falopiane,ngruteson vezen te shkoje lirshem nga tubat falopiane drejt mitres.Ju vecanerisht mos konsumoni vere,as edhe nje gote,,vera shkakton nje si paralize te vezes,packa se propaganda e tregut sygjeron qe nje gote vere ben mire,,jo aspak,,alkoli qe ben dem ne sasi te madhe ben dem edhe ne sasi mjaft te vogel.Mashkulli yt duhet te nderprese menjehere duhanin alkolin apo medikamente qe perbejne rrezikshmeri per spermatozoidet .Gjej ruaj kohen tende kur je fertile,shiko te 14 dite te periodave,,mos beni gabimin trashanik te mundoheni te keni marredhenie seksuale ne kohen qe jeni me perioda,,shmangeni seksin depertues ne kete periudhe edhe ne qofte dehsira e forte e partnerit.Stimulo per mashkullin ushqim te mire me vlera ushqyese me qellimin  e mire qe atij ti ushtrohet nje shtim sasie sperme dhe spermatozoidesh,Cdo dy dite mashkullli juaj duhet te kryeje marredhenie seksuale pa mbrotje pa u terheq nga akti final,derdhjen e cdo pikele sperme ne brendine tende,Ju kujtoj se edhe orgazma juaj ka rendesi jetike ne mebtjen shpejt shtatzane,,,,ju kujtohet se ju duhet te flisni me partnerib tuaj qe ai ta beje punen e tij sa me cilesore pra te jape stimul ne ty per arritjen e orgazmes.Stimul tjeter eshte edhe qendrimi me jastek poshte vitheve ne kohen qe po kryhet akti seksual,po ashtu edhe stili nga mbrapa stil qeni..kjo mundeson qe sperma  te arrije sukseshem ne destinacion me rruge te shkurter,Ju kujtoj e mashullit yt ne kohen qe do ju penetroje mos te perdore asfare lubrifikante ne lehtesimin e depertimit,as peshtyme,,te dyja keto e ngadalesojne shume pershkimin e spermatozoidit te shkoje ne miter,Vagina permban elementet mjat efikase qe percojne spermatoziodin sa me lehte te miter,Ju uroj pune ne vazhdimesi me sukses te plote dhe mos u dorezoni.Ju uroj fat e shtatzani te shpejte.

 86. arjeta

  flm shum ama une  jom kan smut prej ni ciste a muj me met shtazan edhe pse ekom cisten  do mjek thojshin  nuk munesh me met shtazan
   

 87. Pershendetje jam 19 vjeqare jam e martuar qe 8 muaj, 6 muajt e pare jemi ru , qe 2 muaj mundona me met shtatzane po nuk kom sukses mestracionet ikom me rregull kam ber nje kontroll te gjinokologu me ka then je shum mire qelizat per femije jan duke tu zhvilluar shum mire me tha per mosh qe ke ike shum mire po e kisha nje cist ne anen e majt nga fundi i barkut po mjeku me tha se gjat mestracioneve do shperthej dhe do largohet . Kam nje pyetje a do jet problem qe mos te mbes shtatzane pasi qe jom rujt 6 muajt e pare te marteses apo jo vetem zoti kur te krijon?

 88. Sara

  Mirdita, une jam 28 vjecare nene e nje vajze 8 vjecare ne 2010 kam pasur nje abort ( binjak) ne 2012 kam pesuar aksident kurse tani me bashkeshortin kemi vendosur te kemi prap femij ciklin menstrual e kam te rregull vec se keto tre muajt e fundit sa vin dhe ndalen! Cili eshte mendimi juaj?!

 89. gary

  Shkaqet e pakesimit te cikleve jane te shume llojshme,,aq me teper qe ju Sara paskeni kaluar nje traume ne aksident.Ju duhet te shmangi punet fizike te renda me patjeter.Me te zgjeruar pergj per problemin tuaj ju duhet me patjeter nje konsulte me mjekun Obsteter-gjinekolog.Ju uroj fat te shpejte me shtatzani te realizuar sa me shpejt..Ju keshilloj nje clickim ne youtube ne kete teme…Miracle Of Life

 90. jam martuar qe 9  muj spo muj me mbet shatezen mjeku pom thot mir je ama gjate 1 nate kurr boj seks me burrina muna me mbet qat nat shtatezen ju lutem me ndihmoni

  • gary

   Ndihma me e mire per ty eshte vet vetja jote e dashur Dafina.Ju e paskeni marre konfirmimin nga gjinekologu per shendet te plote ne nisje shtatzanie dhe kjo duhet te te lumturoje.
   Ju duhet te mesoni per ciklin tuaj menstrual,ose sic thuhet periodat,Jini vigjilente ne ardhjen e tyre,dita e pare e tyre llogaritet dita kur te vijne ato,Periodat me shenja pozitive zgjasin normalisht 14 dite,diten e pare qe ju vijne ato mos realizoni kontakt seksual me mashkullin tuaj,pra depertim penisit brenda ne vagine,shkaqet e kesaj ndalese jane disa..me madhorja eshte se eshte e mundshme qe infeksionet pastrimi i gjakut dhe ndyresive qe dalin nga organi riprodhues i femres mundet te depertojne ne kanalin e penisit te mashkullit dhe te depertojne deri ne scrotumin e tij e ti shkaktojne infeksion mashkullit.Edhe nese do mbeteshit shtatzane ne ate cikel rrjedhje gjaku do te jete e mundshme qe femija te jete Hemafrodit[qe anon nga seksi kundert ne te cilin eshte lindur,nese eshte mashkull anon nga femra me sjellje e natyre,dhe e kunderta nese del femer anon nga natyra mashkullore]
   Qe te mbeteni shtatzane me burrin tuaj qe naten e pare kjo nuk eshte e pamundur,ju siguroj per kete,ceshtja eshte nese jeni ne diten e fundit te periodave dite ne te cilen veza juaj rreshqet nga Ovaret drejt mitres duke u bashkuar me spermatozoidin ne ate mjedis..mjedisin e mitres.
   Nese mashkulli yt e realizon derdhjen e spermes totalisht thelle ne vagine kjo eshte me se e mundur te mbeteni shtatzane.Vetmi stimulim eshte qe mashkulli te realozoje derdhjen e plote te spermes thelle deri ne shkrehje totale te penisit brenda ne vagine pa u terhequr nga vagina.
   Kur te realizoje derdhjen totale fol me bashkeshortin qe te qendroje i futur plotesisht ne vagine deri ne shkrehjen totalisht penisit brenda ne ty.
   Ju uroj fat e shtatzani te shpejte.

 91. kur bej seks me burin ai kur ederth brenda  mua me del dua te bije shtatsane po nk po bije dot amunde te me  jepni nje pyetje 

 92. Alba

  Pershndetje jam Alba qe 3 vite jam martuar por nuk mund te mbetem shtatzene heren e fundit kur me erdhen mestracionet mas 7 dite filloj dhimta e gjoksave po behen 2 jav qe ashtu kam dhimt si ne kohen e mestracioneve hala se kam kohen e tyre qka do te thet kjo dhimbje e gjoksave ju lutem me tregoni JU PERSHNDES ALBA.

 93. gary

  Anxhela…seksin me burrin shijojeni ne maximum..Qe te mbetesh shtatzane edhe edhe pune fati, edhe ne qofshi mire nga aspekti shendetesor.Ju keshilloj qe ta shijoni seksin jo si dicka e bere aty per aty si rutine,,apo dicka qe duhet te behet sesben ndermjet mashkull femer.Ju duhet ta shijoni ate me stimuj si me qene heret e para qe e beni ate.Sperma eshte me se normale qe do ju rrjdhe jasht vagines..ajo nuk qendron e gjitha brenda ne vagine.Ju kujtoj se sasia normale e spermes permbidhet tek nje luge caji,,numerika e spermatozoideve shkon nga 220 mije deri ne 350 mije,,ju kujtoj se vetem njeri nga keta spermatozoide eshte ngarkuar te fekondoje veze tuaj,,pjesa tjeter e spermatozoideve thjesht ndihmon ate spermatozoid te shkoje drejt finales ne destinacion,,pra pjesa tjeter e sperm spermatozoide del jashte,,keshtu qe skeni pse merakoseni asfare per rreshqitjen e spermes jasht vagines.Ju keshilloj te vendosni nje jastek nen vithe deri sa jeni duke kryer interkursen me qellim qe sperma te depozitohet thelle ne vagine dhe te kurseni ca kohe deri sa spermatozoidi qe eshte ngarkuar te fekondoje vezen tuaj te shkoje drej saj,,vezes,Nese mashkulli yt e ka sasine e spermatozoidve brenda parametrave duhet te beni nje analize tek mjeku obsteter gjinelologu..Fat te shpejte ju uroj.

 94. tina

  jam martu qe 6muaj dhe kam pas 10 dit vonimin e ciklit a duhem te konsulltohem re gjinokologu apo ka qen ndonji qregullim pres pergjigjje

 95. Elsa

  Prsh jam e martuar tashme nje vit ndodhem ne uroppor momentalisht pa leteRa e ka lindur nje deshir per tu ber nen po im shoq nuk eshte dakort per momentin arsyja e letrave kam ber diqka qe ndoshta sesht e llogjikshme spemen e tij e kam futur. Qellimisht brenda vetes a mund te rezultoj kho nje shtatzani ju kerkoj ndjes per injorancen ju flm

 96. gary

  E dashur Elsa…ju inkurajoj perzemersisht te vazhdoni ta beni kete veprim JETIK,spermen e tet shoqi ta merrni atje ku e derdh dhe ta vendosni ne brendesi vagines me sa te mundeni qe te rezultoni se shpejti shtatzane.Per me shume ju siguroj se do ju mbeshtes moralisht me ane pranise time ne e-mail..adr ime eshte ;mr_hip.credit92@yahoo.it..Do isha lumturisht gezueshme tju flas e keshilloj.Ju uroj vazhdimesi sukseshme ne mbetjen shtatzane sa me shpejt.

  • Elsa

   Ju flm shum dmth ky ceprim im eshte “pozitiv ne mbetjen shtatzan” ta quajm kshu ju flm

  • Elsa

   Ju lutem mund te me thoni si mund ta gjej emailin ose nje adres te juajen dhe dmth egziston ljo lloj menyre per mbetjen shtatzan

   • gary

    e dashur Elsa,,ju falenderoj per miredashjen ne vazhdimesi tuajen dhe deshiren HYJNORE qe te mbeteni shtatzane.Ju kujtoj se burri juaj ndodhet prane nje kryevepre hyjnore…femer e cila nga zemra dhe shpirti deshiron te nise shtatzani e te mire rrise nje krijese njerezore ne brendine e saj.Ju kujtoj keto dite per cka keni shkruar ketu..dhe mbetem shume i sadisfaksionuar nga kjo dashuri deshire per nisje shtatzanie.Ju them qartesisht se ka menyra mbetje shtatzane edhe pa qene i mirevetedijshme yt shoq..meqe ai kundershton kete nisme tenden hyjnore.Kjo menyre qe keni zgjedhur per shtatzani ka efekrivitetin e vet,,por une nuk di shum detaje te veprimit tuaj qe tju them deri diku me kopetence se sa eshte perqindja e larte ne nisjen e shtatzanise tuaj.Me shume do doja tju flas nga email,e me gjere dhe me sakte ne shume insinuata qe do ju duhet merrni ne konsiderate.
    adr ime e e-mail eshte.
    anarkia72@yahoo.com
    ..thjesht kopjojeni adr dhe shkruameni,,,gjithnje nese keni,dispononi ju vete adr email..Ju uroj te keni efektivitet pozitiv ne shtatzani.Ju flm shum per vemendjen.Me FAT QOFSHI

 97. Lorita

  Pershendetje jam e martuar qe 6 muj po mundohem me mbet shtazan po spo mundem jam me mestracion gati ne putfundim ju kisha lut mem tregu cilat dit jan te pershtatshme per me mbet shtazan tash mas ciklit flm shum per mirkuptim

 98. gary

  6 muaj jane pak qe te mbeteni shtatzane e dashur Lorita.Ju keshillohet te kryeni marredhenie seksuale pa mbrojte,,pa perzervativ dhe pa antikonceptive.Ju inkurajoj te kryeni marredhenie vetem pasi te keni mbaruar ciklin e menstruacioneve.dita e 14 e ciklit eshte dita me efektive per te mbetur shtatzane…e dashura Lorita..Folini bashkeshortit qe mos kryeni marredhenie cdo ditshme,,pro cdo dy dite..me qellim qe sperma te furnizohet me spermatozoide te fresket e te bollshem.jini paksa e vemendshme me ditet kalendarike te ciklit..njoftoni bashkeshortin dhe kryeni marredhenie seksuale sa me relaksuese,,larg stresit dhe te realizohet derdhja totale e spermes sa me thelle vagines.Ju uroj fat me shtatzani te shpejte e te mbare.

 99. Elsa

  Ju falenderoj shum per perkrahjen tuaj me keni dhen shum besim ne vete me falni por nuk ju gjej dot me an te adreses ndoshta padituria ime ne teknik me falni per argumentet e mia te shumta por deshira per tu ber nen eshte me e madhe nuk e di a ka ndonje menyr tjeter per te komunikuar me ju me falni ndoshta e kam tepruar

  • gary

   e dashur Elsa,,ndjehem mire qe ju shikoj ne shkrim me me shume besim ne vetvete per gjene qe ju deshmon si femer me virtyte.Ju siguroj se nuk e keni tepruar me pyetje,,i mirepres ato pa hezitim.Adresen time e keni shume te qarte te shenuar…eshte mjaft e lehte ta merrni kopjoni ketu ku jua kam shenuar dhe te ma percillni nje e-mail,,ashtu sic hapni kete faqe FEMINA e ju vjen njoftimi ne adr tuaj email ashtu e keni edhe mundesine e percjelljes se e-mail drejt meje..aty ku shioni germat me ngjyre blu,,ato germa ju tregojne nje adr email…ja adr     anarkia72@yahoo.com.
   E kuptoj qe jeni fillestare ne perdorimin e internetit,,mos u merzisni per kete gje,,cdo kush heret e para e ka pasur te veshtire ca te ambientohet me terminologjine dhe perdorimin me efikasitet te internetit.Nese as kete here nuk e kuptoni se si ta merrni adr time email me shkruani adr tuaj ketu dhe ju dergoj une email ne email tuaj…pra adr ime eshte anarkia72@yahoo.com
   Ju pres te me kontaktoni ose me jepni adr tuaj email.Ju pershendes dhe kurajo per gjene tuaj me te arrire ne jete,.te qenurit  nene per se shpejti.

 100. gary

  Elsa…ju ;le edhe adr facebook  per te qene me e ;lehte ndoshta per ju te me kontaktoni ..Emri im ne fb…Jeck Majk.
  Shpresoj tju ndihmoj me sa te mundem.Ju uroj dite te mbare e te kenaqshme.

 101. Elsa

  Ju falenderoj epo ju kamshkruar ne adresen facebook ju falenderoj shpresoj te kontaktojm

  • gary

   Ok Elsa..jua pres cdo kontakt e tu gjendem prane me sado keshilla qe ju vlejne.Shpresoj te lexoj nga ti ne fb.Jam ketu me saktesi lazeri.

   • Elsa

    Prsh perseri nuk e di pse spo mundemi te kontaktojm fundja dhe ktu se kam problem te gjith shkruajn per probleme jam ber pak e tepert e di por jam ne mosh te re dhe disa gjera nuk i di tani pytja ime : a mundem te ngelem shtatzan duke marre spermen e tim shoqi dhe dukee vendosur ne brendsi te vagines time ju lutem me ndimoni kam deshir te behem nene ndoshta sepse jam rritur pa te ju flm dhe ju kerkoj ndjes per pytjet e shumta :)

    • gary

     Elsa dua te te siguroj se nuk me beheni aspak e tepert,,jua them sinqerisht..ju shpreh keq ardhjen time qe paskeni qene pa nene ne jeten tuaj,,jam prane jush me sa mundem nga ketu nga distanca.Me vjen ca keq qe nuk po arrini te kontaktoni me mua edhe se kam qene ne pritje te kontaktit me ty ne tjera faqe interneti,,e posacerisht ne yahoo ose facebook..jua kam shkruar shume qarte adr e mia qofte ne yahoo email qofte ne facbook..
     un ju flas ketu sepse as un nuk e shikoj problem,por duke pare qe eshte nje ceshtje qe nuk e ndjej veten komod te shprehem shume ketu per vete specifiken qe ka deshira jote per te mbetur sa me shpejt shtazane une prandaj insistoj qe tju flas ne tjera menyra kontakti.Ju shpreh ketu sa i perket menyres qe siper shkruani duke marre spermen e tet shoqi dhe duke e futur ne brendi vagines ju vete me veprimin tuaj,duhet te dini se ka faktore,,faktori kohe eshte vendimtari,,,pra duhet te veproni shum shpejt ne marrejn e asaj mase sperme qe ndodhet aty ku eshte hedhur dhe te futet ne brendi vagines sepse spermatozoidet nuk jetojne gjate ne ambient te hapur praa atje ku do jete hedhur sperma..ju keshtilloj qe te gjeni dike qe tju ndihmoje ne marrjen e adr time qofte email qofte ne fb e te me percillni thjesht dy rrjeshta,,jam elsa nga femina,,me pas e kuptoj vete se me kujt do ti pergjigjem,,edhe nje here adr ime ne yahoo email eshte;
     anarkia72@yahoo.com
     adr ime ne facebook eshte;
     Jeck Majk.
     ju pres te me kontaktoni sepse deri sot nuk kam pasur kontakt nga ju qofte nga email yahoo qofte ne facbook,Uroj te lexohemi per se shpejti,

 102. Elsa

  Mrmb ju kam shkruar ne fb flm per durimin tuaj

 103. arjeta

  prsh aka munsi muma dhan fb tane o du mme fol me ty ma gjersisht nese ka munsi ose merre fb teme edhe kontaktojna bashk leart lat krasniqi  esht ni djal me kerr foto une jom qik ama fb e kom nemer te burrit  ok 

 104. gary

  Genta..asnje pasoje nga shtatzania pa deshire..Embrioni rritet normalisht ne miter,,sido te kete qene nisja e asaj shtatzanie,vetem nese keni mbetur shtatzane kunder deshires tuaj qofte me force qofte me ane te presionit mentalo ose fizik..dhe kjo shtatzani ndikon vetem ne hipofizen tuaj,,pra nuk jeni e qete nga ana mendore e shpirterore.

 105. linda bajraktari

  un jom e martume qe 9 vjet martes ikom po spo muj me jet shtatzen ikom pas cicrat amo atu mu kan hek tash spo di qka me perdoru per shtatzani nese dini diqka me tregoni ju lutem

 106. gary

  Linda..keni 9 vjet martese..nuk thoni sa vjec jeni sot aktualisht?Duhet te dini se vitet te femra luajne rol te larte ne pjellshmerine e saj.Per tu siguruar nese nuk i keni me Cistet Ovariane,,ju duhet te beni kontrollin final me ultra tinguj qe te vertetojne nese jane eleminuar plotesisht Cisti apo jo,,nese koha qe i keni pasur cistet aktive ne ovare kane lene pasoja apo jo ne cilesine e vezes dhe aftesine e gypave fallopiane.Kur ta vertetoni mos pasjen e cistit nga vezhgimi me ultra tinguj,ju keshillohet qe edhe bashkeshorti yt duhet ti nenshtrohet analizes se spermes per nr e qendrueshem te spermatozoideve ne spermen e tij.Ju uroj fat e shtatzani te shpejte.

 107. rita

  RITA. Jam e moshes 39 vjeqare dhe ka 3 vite qe bashkjetoj mebashkshortin tim ,deshiroj te jem shtatezen edhe pse kam pasur kontrolla te gjinekologu po te gjitha rezultatet jane mire ,sdi tjeter qka duhet te veproj a duhet te marr ndonje terapi per stimulimin e shtatezanis apo si .Ju flm shume ,pres pergjegjen tuaj

 108. rita

  Elsa ju lutem nese keni kohe te me kheni pergjigje RITA

 109. lona

  kom 2 muj qe jom martu dhe mujn e par jom rujt e mujn e dyt kom provu qdo nat me mbet shtatzon e tash mkan ardh mujoret shum jom merzit ju lutem me kshilloni sa kom gjas me met shtatzon dhe a nuk duhet mi hup shpresat e te berit nen..

 110. kisha dasht me ma sqaru qet punen e ovulimit ju luten te ma sqaroni

  • gary

   Drita,,Ovulimi eshte gjendja e cila ndodh tek femra ne kohen kur veza e saj zbret nga tubat falopiane ne mitren tuaj dhe pret te fekondohet nga spermatozoidi i mashkullit qe gjendet ne spermen e tij.Ovulimi tek femra ndodh diten e fundit te perfundimit te periodave,Dite e cila ju konfirmon se veza eshte tashme ne pritje per spermatozoidin ta fekondoje ate dhe te nise rritja e embrionit.Shpresoj se ju ndimoi sado pak pergj.,Jave te mbare

 111. aferdita

  pershndetje kam 1 vit deshiroj  te mbes shtatzane jom vizitu te mjeku po ne urin me ka qit qe kom infekcjon   kam perdor do kokrra po  vetem une i kom perdor ndersa burri ska  perdor a mund prap ta kom marr infekcjonin  une nga ai faliminderit 

Komento