Shëndeti

Gabimet më të shpeshta gjatë përdorimit të barnave

Gabimet më të shpeshta gjatë përdorimit të barnave

Postuar më 15 Pri 2014 në ora 2:29pm

Një hulumtim i realizuar kohë më parë ka treguar se 46 për qind të njerëzve nuk e dinë se si t’i marrin me rregull barnat që përdorin. Edhe shumica e efekteve të dëmshme të barnave shfaqen pikërisht për këtë arsye.

Ja cilat janë gabimet më të shpeshta që bëjmë gjatë përdorimit të barnave.

Copëtimi i tabletave për t’i përtypur më lehtëDisa barna qëllimisht janë ndërtuar ashtu që të mund të veprojnë më gjatë ose të fillojnë të veprojnë më vonë, andaj janë të veshur me shtresa të ndryshme. Nëse ju e dëmtoni këtë shtresë…

Ortodoncia moderne – aparatet ortodontike fikse

Ortodoncia moderne – aparatet ortodontike fikse

Postuar më 14 Pri 2014 në ora 7:33pm

Me kalimin e kohës studiuesit dhe shkencëtarët e kësaj fushe e kanë përmirësuar dukshëm teknologjinë e aparateve ortodontike fikse, në shtetet perëndimore pothuajse nuk përdoren më sistemet klasike dhe të gjithë janë orientuar drejt teknologjive të avancuara për mjekimin e malokluzioneve.

Është krijuar një përshtypje e përgjithshme ndër pacientët që aparatet ortodontike fikse që shërbejnë për drejtimin e dhëmbëve, ndihmojnë vetëm për përmirësime estetike, por kjo është vetëm njëra pjesë e së vërtetës, realisht aplikimi kryesor i tyre duhet bërë për përmirësimin e malokluzioneve që përfshinë më tepër se estetika. Ajo ka të bëjë me funskionin praktik të gojës dhe aparatit mbështetës te dhembeve dhe shëndetit oral në përgjithësi. Termi…

A do ta ndryshojë gjidhënja pamjen e gjinjve të mi?

A do ta ndryshojë gjidhënja pamjen e gjinjve të mi?

Postuar më 12 Pri 2014 në ora 9:53pm

Shumë gra brengosen se mos pas gjidhënjes, gjinjtë e tyre do të duken të varura dhe joaktraktive! E vërteta është se vet jeta ndikon mbi gjinjtë tona. Mosha, shtimi apo humbja në peshë, shtatzënia, efekti i gravitetit, dhe natyrisht, gjidhënja mund të ndikojë në pamjen e gjinjve.

Gjatë shtatzënisë, gjinjtë tuaj parapregatiten për gjidhënje duke u bërë më të mëdha, përderisa thithkat dhe aureola bëhet më e errët dhe pak më e madhe. Disa ditë pas lindjes, gjinjtë tuaj do jenë të mbushura dhe më të rënda sepse tani ato përmbajnë qumësht.

Rreth dy javë apo më shumë pas lindjes, gjinjtë tuaj do…

Kafeja ndikon në rritjen e sheqerit në gjak

Kafeja ndikon në rritjen e sheqerit në gjak

Postuar më 11 Pri 2014 në ora 8:22pm

Konsumimi i tepruar i kafeinës mund të rezultojë me rritje të niveleve të sheqerit në gjak.

Një studim i realizuar kohë më parë ka analizuar ndikimin e kafeinës nga kafeja në përqendrimin e insulinës dhe glukozës në plazmë.

Hulumtuesit kanë analizuar një grup të personave që kanë konsumuar 400 mililitër kafe me kafeinë dhe një grup tjetër që kanë konsumuar të njëjtën sasi por pa kafeinë, dhe kanë matur sasinë e sheqerit në gjak.

Rezultatet kishin treguar se përqendrimi i glukozës dhe i insulinës në gjak në 30 minuat e para ka qenë më i lartë pas konsumimit të kafesë me kafeinë se sa…

Biskotat “Shtrudle” nga Serbia, janë kancerogjene!

Biskotat “Shtrudle” nga Serbia, janë kancerogjene!

Postuar më 11 Pri 2014 në ora 1:05am

Në bazë të një njoftimi që ka ardhur nga Rapid Alet, sistemi i sigurisë ushqimore të Bashkimit Evropian, është kërkuar të tërhiqet nga tregu përkohësisht një seri e kekëve me fiq, të prodhuara në Serbi, për shkak të nivelit të rritur të ohratoksinës A, e cila ka përbërje kanceroze dhe nëse përdoret mbi doza të lejuara e dëmton rënd mëlçinë.

Lajmin e ka konfirmuar për RTK-në edhe kryeispektorja e Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, Ilirjana Zymberi e cila ka thënë se menjëherë ka dërguar ispektorët në terren për të tërhequr produktin me “Shtrudl” me fiq, deri në daljen e rezultateve të…

Ushqimi i shëndetshëm – miku “më i madh i trurit”

Ushqimi i shëndetshëm – miku “më i madh i trurit”

Postuar më 08 Pri 2014 në ora 12:46pm

Të ushqehesh shëndetshëm do të thotë edhe të mendosh shëndetshëm. Për disa artikuj është vërtetuar që e përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm të trurit, ndërsa disa të tjerë mund të pengojnë apo së paku të ngadalësojnë efektin e disa sëmundjeve të trurit.

Prandaj është me rëndësi të përfshini ata artikuj në ushqimin tuaj sa më shpesh që të jetë e mundshme.

Çaji i gjelbërSipas shumë studimeve konsumi i çajit jeshil përmirëson funksionin njohës. Megjithatë, kjo nuk duhet ekzagjeruar, sepse mjafton që të pini një filxhan ose dy në ditë.

SalmoniSalmoni është i pasur me omega-3 yndyrna dhe peshq të tjerë yndyror…

Ja disa këshilla për menstruacione të lehta

Ja disa këshilla për menstruacione të lehta

Postuar më 03 Pri 2014 në ora 10:13pm

Për të gjitha ato femra të cilat vuajnë gjatë çdo cikli menstrual për shkak të dhimbjeve që shkaktojnë, ne po ju sjellim disa këshilla të vlefshme për t’i kaluar sa më lehtë…

Menstruacionet mund të jenë të dhimbshme. Në rastet më të shpeshta, kjo nuk është ndonjë shenjë për brengosje, por nuk është problem që nuk i duhet kushtuar vëmendje. Ndaj po ju paraqesim këshillat tona si më poshtë vijon…

Merrni lule gjembaçi (dy kapsula tri herë në ditë) katër ditë para dhe gjatë menstruacioneve. Lule gjembaçi e mbron mëlçinë dhe ndihmon për normalizimin e niveleve të…
Kolesteroli i lartë

Kolesteroli i lartë

Postuar më 01 Pri 2014 në ora 2:58pm

Vetëm tepria e kolesterolit është e dëmshme, pasi ajo ngjitet mbi arteriet koronare, duke shkaktuar dëme vaskulare.

Është një lipid normalisht i pranishëm në gjakun tonë. Po të mos ekzistonte, shumë hormone nuk do të mund të “ndërtoheshin” nga mëlçia jonë. Pra vetëm tepria e kolesterolit është e dëmshme, pasi ajo ngjitet mbi arteriet koronare, duke shkaktuar dëme vaskulare.

Në një përqindje të lartë të rasteve, kolesteroli i lartë është me bazë ushqimore; një ushqim i larmishëm, i pasur me zarzavate dhe fruta të freskëta mund të luftojë kolesterolin e tepërt. I rëndësishëm është edhe aktiviteti fizik: kolesteroli si të gjitha yndyrat e…

Hekuri – rëndësia dhe mungesa e tij

Hekuri – rëndësia dhe mungesa e tij

Postuar më 31 Mar 2014 në ora 11:21am

Hekuri është pjesë mjaft e rëndësishme e ushqimit, pasi që merr pjesë në përbërjen e hemoglobinës dhe ka rol në lidhjen dhe përcjelljen e oksigjenit nga mushkëritë në gjak.

Në indet dhe organet e njeriut, hekuri lidhet me proteina të ndryshme, siç janë kromoproteinat, flavoproteinat dhe grupi i tretë ku bëjnë pjesë transferina dhe feritina.Hekuri merr pjesë edhe në sintezën e ADN-së, në metabolizmin e katekolaminave dhe shërben si përcjellës i elektroneve në mitokondrie.

Në organizmin e njerëzve të rritur gjenden prej 3 deri në 5 mg hekur. Pjesa më e madhe gjendet në hemoglobinë dhe mioglobinë….

Rrisni flokët tuaj me hithër, efektet kuruese të saj

Rrisni flokët tuaj me hithër, efektet kuruese të saj

Postuar më 29 Mar 2014 në ora 1:41pm

Me lëngun e hidhrës mund të bëni mrekulli për shëndetin tuaj duke patur efekte positive te personat të sëmurë me reumatizëm, diare etj. Kjo bimë është shumë e pasur me vitaminat A, C dhe K.

Në mjekësinë popullore, ajo është cilësuar mbretëresha e bimëve. Efektet e përdorimit të saj janë të menjëhershme.

Reumatizma, sëmundja e moshës së tretë, kurohet më së miri me hithra.

Për të përgatitur çajin nevojitet një lugë nga bima e tharë dhe e grimcuar. Kjo masë hidhet në një gotë me ujë të nxehtë dhe lihet në qetësi për 15 minuta.

Më pas kullohet dhe pihet 3 herë…

Më shumë postime

Arkiva e lajmeve

Prill 2014
HënMarMërEnjPreShtDie
« Mar  
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930