A mund të mbetem shtatzënë nëse..269 Komente

Postuar më 08 Maj 2011 në ora 12:15pm

…nëse kam menstruacione me dhembje dhe të bollshme?
Këto probleme nuk do të duhej të krijonin probleme për të mbetur shtatzënë por gjithsesi flisni me mjekun tuaj, që të kontrollojë nëse është në pyetje endometrioza, miomat, apo ndonjë infeksion tjetër.

…nëse kam menstruacione të parregullta dhe të rralla?
Menstruacionet e parregullta mund të paraqesin problem për mbetjen shtatzënë, sepse është e vështirë për të planifikuar konceptimin në situatën kur ju nuk e dini kur e keni ovulimin. Duhet të bisedoni me mjekun tuaj për përcjelljen e ciklit dhe për caktimin e kohës së ovulimit që të mund të planifikoni shtatzaninë.

 

…unë edhe bashkëshorti im, jemi më shumë se 35 vjeç?
Vitet tek mashkujt nuk luajnë ndonjë rol të madh për mundësinë e fekondimit, por tek femra pjellshmëria bie gradualisht pas moshës 35 vjeç. Kjo nuk nënkupton që nuk mund të mbeteni shtatzënë, vetëm se ndoshta nuk do të ndodh pikërisht kur ju dëshironi.

…kam punë të lodhshme dhe stresuese?
Stresi i madh mund të zvogëlojë dëshirën për marrëdhënje seksuale dhe mund të ndikojë në statusin hormonal si tek femra ashtu edhe tek mashkulli. Do të ishte mirë, që jo vetëm për shkak të planifikimit të shtatzanisë, të zvogëloni nivelin e stresit, por nëse është e mundur, të provoni ta lironi edhe me anë të aktiviteteve të rregullta fizike – noti, shëtitja, vozitja bicikletës…Nëse nuk keni kohë për marrëdhënje të rregullta, përcaktoni kur e keni ovulimin, dhe aranzhoni marrëdhënjet seksuale në bazë të ovulimit.

…sperma e bashkëshortit tim nuk është ideale?
Po, por është e mundur që do të keni nevojë për hulumtime shtesë që të zbulohet se cili është shkaku, dhe më pastaj shërimi eventual. Gjithsesi duhet ndërruar mënyra e tij e jetesës, të zvogëlojë shprehitë e këqija, siç janë duhani dhe alkoholi, të bëj një jetë të shëndetshme, me aktivitete fizike të rregullta dhe me pushim.

…më parë kam patur pezmatim të vezoreve dhe të legenit të vogël?
Ndonjëherë infeksionet e shpeshta të legenit të vogël mund të shpiejnë tek bllokimi i madh apo i vogël i kanalit të vezoreve, prandaj mundohuni që për një kohë më të gjatë të mbeteni shtatzënë, nëse nuk keni sukses, atëherë konsultohuni me mjekun tuaj.

Çfarë zvogëlon mundësitë për konceptim?
Shkaktarët më të shpeshtë të sterilitetit janë ovulimet joegzistuese, dëmtimi apo bllokimi i kanalit të vezoreve apo problemet me spermë. Por, mos harroni, që të mbeteni shtatzënë, duhet të keni marrëdhënje seksuale të rregullta!

Që një kohë të gjatë po mundohem të mbetem shtatzënë por kot. Kur duhet ti drejtohem mjekut?
Mvaret çfarë nënkuptoni me “kohë të gjatë”! Zakonisht 90 % të partnerëve mbesin shtatzënë pas një viti marrëdhënjesh të rregullta, të pambrojtura, ndërsa 95 % gjatë një – dy viteve të po atyre marrëdhënjeve. Zakonisht ndihma e mjekut kërkohet pas dy vitesh aktive, të marrëdhënjeve të pambrojtura, në situatat të mos mbetjes shtatzënë. Mirëpo, nëse keni ndonjë problem shëndetsorë, nëse keni patur probleme të shpeshta gjinekologjike apo nëse jeni më të vjetër se 35 vjeç, konsultoni me mjekun menjëherë pas një viti përpjekjesh planifikimi të shtatzanisë.

Çfarë është spermogrami?
Spermogrami është analiza e spermës, ku kontrollohet numri i tyre, dukja, lëvizja, dhe disa tipare kimike…Zakonisht, kontrollohet se sa janë mundësitë që me atë spermë të mbetet shtatzënë.

Më kanë thënë që egziston mundësia që i kam vezoret e bllokuara. A nënkupton kjo që nuk mund të mbetem shtatzënë?
Mvaret, se përse ua kanë thënë këtë, në çfarë baze – nëse keni bërë ndonjë test, analizë apo keni bërë inçizime të qartësisë së kanalit vezorë. Nëse keni bërë këto lloj analiza dhe kanë rezultuar që janë bllokuar, atëherë me siguri do të duhej të bëni një operim për zgjidhjen e këtij problemi. Nëse nuk keni bërë analiza, nuk mund të thuhet që nuk egziston mundësia për të mbetur shtatzënë, por së pari duhet bërë analizat.

Lidhje të ngjashme

269 Komente

 1. Ilirjana

  kur bejme mardhenie dhe dua te mbes shtatzene sperma e burrit tim nuk mbet brenda e tera por nje pjese del jashte….a mundem te mbes shtatzene?

  • Pershendetje Ilirjana, 
   Sigurisht se mund te mbeteni shtatzëne sepse mjafton vetem një spermatozoid të arrijë tek qeliza vezë dhe ju të mbeteni shtatzëne.
   Rekomandohet që një çift nëse ka marrëdhënie dhe dëshirojnë një fëmij por asgjë nuk ndodhë brenda periudhës 1 vjeçare atëherë të konsultoheni me mjekun tuaj dhe të investigohet problemi.
   Ne ju dëshirojmë shumë fat dhe shëndet. 
   Femina.al

   • ana

    prsh doja te pyesja kur te vijne menstruacionet ka mundesi te jesh shtatezan?

   • Egzona

    Mirdita doktor kam nevoj per ndihmen e juaj kam ni problem qe 3vite jam duke prevuar te mbetem shtazan por nuk po ka rezulltat skam metur kur shtazan kam qen sdi sa her tek mjeket mjket me kan then se mir je burri im e ka pas spermen te dobet ka pire kokrra PROFETIL dhe ju kan permisu e ka ber edhe ai kontroll tek mejku dhe mjeku i ka then qe geua mundet te mbetet shtatzan me ket spermen qe e ki ama o problemi qe ende ska rezulltat nuk e di ku qendron problem re dyt jemi mir te lutem te me ndihmosh doktor tlutem re me japesh pergjigje ne email adress kam qen edhe jasht vendit neper kontrolla e krejt ama ska kurfar rezulltimi tlutem te me ndihmosh 

  • tina

   pershendetje jam ni vajz 20 vjeqare jam beqare po qe 1 jav nuk me kan ardhur mestracionet a mun ta di se qfar te bej

   • sajme

    a mund te jem shtatzan mens me kan ardh 5 dit para kohe

    • asjia

     kam nje muaj qe po tentoj te mbet shtatzan po nuk po ndodh ato i kam pas ne dt 6 shkurt . para disa ditesh kam pas shume dhimhe koke dhe ne dark kisha dhimje kurrizi dhe fryrje barku sa nuk mbushesha dot me frym dy net rresht nje dit me von me rrodhen disa pika gjaku ngjyre kafe pardje me dhimnin thithat e gjoksit , dje bera nje tesk , po me doli negativ dhe pse eshte shum shpejt se nga dt 7 mars i pres te me vijn ato ju lutem me thoni a jam shtatzane . 

 2. Ilirjana

  falemnderit shume per keshillen.

 3. linda

  vuaj nga semundja amenorreja sekondare,menstruacionet me vin vetem me terapi,, ne fillim i kam pas me rregull pastaj gradualisht kan fillu me u nderpre,. ,,,a do te mundem te mbes shtatezane

  • Amenorrhea eshte term medicinal qe ne gjuhen shqipe do te thote mungese e menstruacionevene baze te pershershme ose te perkohshme. Ajo mund te jete primare ose sekundare. Amenorrhea primareeshte rasti kur menstruacionet nuk jane paraqiturasnjehere (deri ne moshen 16 vjecare) kurse ajo sekondare nenkuptonmungese te ciklit menstrual per 3 muaj rresht ose nje kohe me te gjate (6 muaj).Per rastin tuaj, duhet qe te konsultoheni me mjekun. Si komplikime te amenorrhese jane:infertiliteti dhe osteoporoza. Pasi qe nuk kemi informacione te mjaftueshme per kete gje, ne ju keshillojme qe te drejtoheni te mjeku juaj dhe te beni analizat e nevojshme dhe me terapine e duhurte veproni. Ju lutemi qe kete gje te mos e leni pas dore.Shpresojme ta kaloni kete gjendje. Mos u shqetesoni. Shpresojme te mbeteni shtatzene. Ju urojme shume fat..

   • anesa

    jom nje vajz 39 vjeqare kam qen e martua para 4 vitev jom nda ,e martuar kam qen vetem 6 muaj,menctracjonet kurr nuk i kom pas te rregullta kom perdor tableta disa her ,si pi nderprej tabletat prap po kom qrregullime,jom konsultu me nje mjek um tha qe ki cista edhe ne vezoren e majt po vrehet gjak ,ju lutem me tregoni.nese perdori tableta per rregullimin e menstracjoneve pa nderpre a jo te domshme

 4. linda

  JU falemderit shum per keshillen.

  • elda

   tung jam 19 vjeqare jam martuar qe 7 muaj dhe rregullisht  provoj te mbetem shtatzen por nuk po mundem ciklin menstrual e kam te rregullt por kam shum dhimbje te poshtme a ka mundesi qe kjo mund te ndikoj qe nuk po mbetem shtatzen??? nese ka mundesi me jepni nje kesheill

   • Vanille

    Pershendet , une jam femen 24 vjete edhe une e kam ba stop per kokra ( kunder shtazani ) Qe 3 muj une ja tu menu me met shtazan ama nuk po vjen kurgjka ni here . Qka po mendoni ? Edhe buke , normalisht nuk ha shume , keshtu e kam ama spo di per qfar arsy spo me vjen ( beba) Faleminderit per mir kuptimi …

 5. taulanti

  Pershendetje. kam nje pyetje. Kur femra kryen marredhenie per her te pare sa eshte mundesia qe te mbetet shtatezen, dhe kur mashkulli ne at marredhenie heren e pare ka qen i mbrojtur , mirepo pas disa minutash ka kryer prap marredhenie i pambrojtur mirpo nuk e ka arritur aktin qe te leshoj spermen, a ka mundur qe te ket mbetur sperm ne kanal nga akti i par dhe te ket mjaftuar qe te mbet shtatzen ne marredhenien e par te femres. Faleminderit per mirkuptim.

 6. Valentina

  Kam nje pyetje
  Para menstruacioneve 2 dite kam be mardhenie me burrin, pastaj me kane ardhur menstruacionet, i kam perfundu a ka mundesi qe te mbetem shtatezen dmth me mardhenien qe kam pas para menstruacioneve!??!1 Ju lutem pergjigjuni.

 7. marsela

  jam nje vajze 2o vjec kam probleme me menstruacionet i kam te cregullta nje here ne 6 -7 muaj kam 3 vite qe dua te kem nje femije

 8. Ilirjana

  pershendetje.jam perseri ilirjana.desha tet pyyes se qka do te thojne kto terme ne gjuhen shqipe….

  Sterilitas primaria aa 1,5
  Hirsutismus
  hyperandrogjenemia.

  keto jane disa diagnoza te cilat mi ka caktu mjeku.nese ka mundesi me me tregu me gjeresisht se me qfare kam te bej.falemnderit.

 9. ESra

  A  mund te mbes shtatzene nese jam me menstruacione dhe diten e 5 , 6 kam pasur mardhenie…?

 10. une e provoj qe 8 muaj me mbet shtazen po nuk po mes eka provu 13 14 dit po pa rezulltat une deri sa nuk ka provu me met shtazen ikam pas me rregulla menstracijonet nder sa tash se po prpvoj me met shtazen po me vi me heret 4 dit 3 dit po

 11. shqiponja

  pershendetje, kam nji pytje qe 4 muj provoj te mbetem shtatzen por kur kemi mardhenie me burrin sperma ime nuk qendron e tera rrjedh jasht deshiroj te di qfar eshte problemi dhe si mundem te mbetem shtatzen tani kemi provu me mbet shtatzen por 5 dit para kohe kam gjakderdhje nuk e di jan menstruacione apo qka nuk po e kuptoj qka duhet te bej

 12. elton

  po nese marredhenia seksuale kryhet ne det a eksizton mundesia qe te mbetet shtatzene?

 13. edona

  kam pasur  mardhenie qe  5 vite dhe  jam ruajtur  por te mos mbetur  shtatzan  tani  qe dy muaj kam filluar te mos  ruhem me  dhe  sperma e burrit  nuk me  qendron brenda dua  ta di a ka rendesi  a ka mundsi te mos mbetem  Kam ber kontroll te mjeku me  ka  than qe jam shum mir  dhe nuk kam cista 

  • Femina

   Eshte gje normale nese sperma e burrit nuk qendron brenda vagines dhe per ate nuk duhet shqetesuar. Eshte mire qe pasi partneri juaj te ejakuloje, ju te qendroni e shtrire  dhe te vendosni jastek nga ana e vitheve ashtu qe te qendroni ne pozite ku sperma do te mbetet ne vagine per kohe me te gjate. Ne kete menyre mundesohet qe me mire spermatozoidet te arrijne ne qelizen veze. Mbani mend qe deri ne periudhe 1 vjecare duke pasur marredhenie seksuale dhe duke tentuar te mbeteni shtatzene, nese nuk keni rezultat atehere filloni kontrollat gjinekologjike dhe konsultimet e metutjeshme te vazhdojne me gjinekologun.

   • jona

    ckm jam nje vajz 26 vjece e martuar po ketij muait me edhen cikli me dat 3 po me erdhen pak se gjyr kafe dhe te nesmen me erdhen shum pak ne te lar 3 dit te nesmen me erdhen 2 dit normale a kam gek shtatzane nuk e di kam marje menc dhimbje beli trazi nuk e di ju lutem me ktheni nje pergjigje sa me shpejt ju lutem

 14. deshta te pyes nese je duke prdorur ndonje lloj dijete a ka mundesi qe te mos mbetem shtatzan shkaku i dijetes dhe a ka pasoja te medha dijeta edhe me von per te mbetur shtatzane

  • Femina

   Sigurisht qe dieta nuk ndikon ne ate se valle mund te mbeteni shtatzene ose jo, pasi qe dieta nenkupton nje regjim te shendetshem te ushqimit, pra ushqyerje me ushqim te shendetshem, vitamina, minerale.. kjo nuk do te kishte shkaktuar ndonje problem ne mundesine e mbetjes shtatzene.

 15. harrova te pyes se sa jan mundesit qe ne marrdhenien e pas seksuale te mbetesh shtatzane dhe a mundesh te mbrohesh qe te mos ndodh kjo por a ka pasoja qe te mbrohesh per her te par ju faleminderit 

  • Femina

   Sigurisht qe mundesite jane te medha per te mbetur shtatzene nese marredheniet seksuale kryhen duke mos perdorur metodat kontraceptive (prezervativ etj). Nese nuk deshironi te mbeteni shtatzene qe  heren e pare atehere duhet te mbroheni (metoda me e mire eshte qe partneri juaj te perdore prezervativ)

 16. ema

  Prsh, a mund te mbetem shtatzen edhe pse me te fejuarin tim ka 5 vite qe kryej mardh, jo me qellimin per te mbetur shtatzen, por kam frik se kur ne do ta duam nje femije, ndoshta do te ndikoj  kjo zgjatje ne koh, pasi keshtu kam degjuar, ndaj do te doja te dija nje mendim tuajin. Theksoj, qe nuk kam mar ndonjeher pilula, kontraceptiv, gjera te ketill lloji per tu mbrojtur. Flm

 17. ju faleminderit shum per keshillen jeni shum te mir ju pershendes 

 18. aurora

  Jam 33 vjeqare, e martuar qe 4 vite.Maredheniet seksuale nuk i kemi aq te shpeshta. Stresi eshte i pranishem ne jeten tone. Ndërsa per 4 vite radhazi jemi mbrojtur nga shtatzania por pa pilula. Pasi vendosem te planifikonim shtatzenine isha te gjinekologu dhe i bera te gjitha vizitat dhe analizat si: echo, PAP test, stisho dhe kulture vaginale, të gjita më dolen mire. Mjeku rekomandoi se mund të filloj me shtatzani menjehere. Tani qe 5 muaj kemi filluar të provojmë shtatzanine por pa sukses. Ju lutem me keshilloni se sa kohe duhet te provojme dhe kur duhet te paraqitemi te mjeku.

  • Blerta

   Fillimisht duhet te eleminoni stresin, edhe te ndjeni kenaqesi me njeri-tjetrin e jo te kryeni mardhenje vetem per te pas nje femije.
   Kontrollet shendetsore duhet te kryhen nga te dy partneret , per te kuptuar qe eshte nje qeshjte e “mos kapjes se momentint te duhur” e stresit apo nje problem shendetsor.
   Dhe, bej planifikimin tend te ciklit, mardhenjet jo gjat gjith muajt mund te te lene shtatzane, ajo eshte vetem nje dite ku euvolimi eshte maximal e shumta 2.Une te keshilloj te shohesh edhe ktu ne internet kalendare ku vendos ditet e ciklit tend menstrual edhe aty shkruhet kur ti ke diten max te euvolimit, sigurisht nese ke nje cikel te rregullt, perndryshe eshte pak me e veshtire te dihet dita e sakte.
   Kalofsh bukur, edhe mos u dorezo.. jini te lumutr bashke ;) 

  • A.B

   Tung Aurora!

   Shpresoj qe ti deri tani je shtatzen ;-) ne qoftse jo ateher te rekomandoj te perdoresh nje monitor fertiliteti qe quhet Clearblue. Me te e sheh se kur i ke ato dy ditet me te sigurta ne muaj kur ti 100% mbetesh shtatezen, keshtu qe nuk ke nevoj ta ndjesh ndonje stres aspak kur ti dhe cdo femer mund te mbetet shtatzen vetem ato dy dite kur ti ke ovulacion (d.m.th. vezet kur leshojne) dhe shanca eshte shume e madhe te mbetesh shtatzen. Nuk e di se ku banon ti por tani kur ne mund te kerkojme ne Google gjithcka dhe te porositim cdo gje qe deshirojme nga nje shtet tjeter qe ben qe gjerat te vijne deri tek dera jote pse jo? Te deshiroj sukses dhe ashtu siq me kane then mua te them dhe une ty, ishalla zoti te gezon me nje djale se shpejti;-) :-* :-*

  • A.B

   Harrova te them qe thirret Clearblue Ägglossningstest, ka ne barnatore ne Suedi dhe nuk kushton shume :-)

 19. Liona krasniqi

  Pershendetje .. Jam liona dhe kam shume nevoj per ju .. Un dhe burri im kemi disa muaj qe deshirojm te kemi femije , por burri im ka perdorur kimioterapi por para tri viteve a mund te mbetem shtatzan me te ? j Pres pergjigje FALEMINDERIT ..

 20. ada

  a eshte e mundur qe te mbetem shtatzen pa e hequr plotesisht virgjerin time por sperma te jet derdhur brenda? 

  • Femina

   Nga momenti që sperma hyn brenda në vaginë, ju nuk mund të thuani se jeni gjysëm e virgjër ose pjesërisht e virgjër pasi që ju nuk jeni e virgjër më.
   Shanset për të ngelur shtatzëne janë të mëdha.

 21. besa

  pershendetje kam nje pyetje per ju .jam 28 vjeqare nen e 2 femijeve vajza 5 ndersa djali 2 po une dhe burri nuk kemi me deshir per femij .nuk kam perdorur asge per veq prezentativave .aka mundesi me lidh onin apo me ndu spirale apo me perdor diqka tjerer per te mos mbet shtatzen se jemi shum te ri dhe po frigohem mos te kam femij tjeter

  • Femina

   Sigurisht që po. Mund të përdorni edhe spirale (e cila paraqet një formë prezervativi për gruan), mjete kontraceptive etj, por ju këshillojmë që për këtë të konsultoheni me mjekun gjinekolog dhe ai do të ju këshillojë edhe më mirë.
   Stafi i Femina.al nuk është i specializuar në këtë lëmi.
   Shpresojmë të ju kemi dhënë përgjigje të qartë dhe të pranuar.

 22. Pershendetje juve Deshta me dite nese i ke kockat e demtuara a Ndikojn ne mbetjen shtatezen Apo ne zhvillimin e tij. FLM  nga ju  

 23. mimija

  Pershendetje jam 23 vjeçare dhe qe 1 vjet jam tu provu me jet shtatezen po deri qetash nuk kam pas sukses qka duhet te bej ???

  • Femina

   Nuk mund të bëni asgjë derisa nuk drejtoheni tek mjeku juaj gjinekolog. Ekzistojnë shumë faktorë që duhet të analizohen dhe të vije në përfundim se pse ju nuk jeni shtatzëne deri më tani. Përgjigjen e pyetjes tuaj nuk mund ta gjeni në internet në asnjë faqe e as tek Femina.al
   Ju këshillojmë që të drejtoheni tek mjeku juaj gjinekolog.

 24. toni

  pershendetje,une jam nje djal 25 vjeqar qe nnje vit e gjysem nuk kam pas mardhenje me femra dhe e bej spermen vet jasht cdo dy dit vetem nje her. dua ta dij se sa her eshte e preferueshme qe ta bej spermen jasht  nje keshill nga ju ju lutem 

 25. lola

  jam nje vajz 28 vjeqare kam nje djal 8 vjet e 4 muaj dhe 7 vjet jam mbrojt skam dasht femi tjeter.por qe 1 vit e gjysem po du me mbet shtatzan po nuk ka rezultat,por dhe  ciklin e kam te qrregullt ka ndodh deri ne 5 muj sme kan ardh mostreacionet ,kam shum deshir tash te mbes shtatzan ju lutem nji keshill

 26. silvana

  pershendetje jam nje  vajze 19 vjecare  bashkeshorti ime esht 35 pyetja ime esht nese sperma del jash pas 2 minutash dhe vetem pak fare te ngelet brenda po dhe kjo pak pas 1 ore del jashte sa mundesi ka per tu ngel shtatzane ju lutem nje keshille

  • Femina

   Përshëndetje Silva
   Shanset për të mbetur shtatzëne janë të mëdha. qoftë ajo edhe një pikë spermë brenda në vaginë sepse nevojitet vetëm një spermatozoid që të pllenojë qelizën vezë dhe të mbeteni shtatzëne, kurse në spermë ka numër të madh të spermatozoideve, andaj shanset janë të mëdha për të mbetur shtatzëne.

 27. Anonim

  Kam pasur marrdhenje me te dashuren  per2 jav rresht madje edhe nga 3 her per nje nat ne javen e pare dhe te dyte pasi i ka perfunduar cikli dhe tashme 5 dit ka qe i pret menstruacionet por nuk i vin nuk ka shenja shtatzanie por nuk ka as shenja te menstruacioneve si mund ta dim a eshte apo nuk esht pa e bere testin e shtatzanis.

 28. mira

  pershendetje jam 24 vjet 2 vjet qe pata mardhenje u rojta ndersa tani qe kam 2 vjetpa kryer mardhenje perjodat me vin2-3 dite kafe 3-4 dit te kuqe si te veproj

  • Vera

   Pershendetje,kam 2vjete qe kerkoje per femij,kur me vjene cikli kam shenja dalluese,mdhemb barku,me enjtet gjoksi ndersa ket her as1shenj,kam3dit qe kam vetem njolla kafe jo gjakderdhje,ka mundesi tjem shtatezane?Flm

   • Femina

    Nese keni kryer marredhenie dhe menstruacionet ju jane vonuar, atehere mund te beni nje test shtatzenie (7 – 10 dite pasi te jene vonuar menstruacionet) dhe mund ta dini se a jeni shtatzene ose jo. Nese nuk jeni drejtuar te mjeku per problemin tuaj, atehere duhet te drejtoheni sa me shpejte.

 29. Linda

  mirmbrema..kam nevoj per ndihem tuaj.ka nej jave qe i kam perfudar menstruacionet..dhe sot kam pasur mardhenie dhe aksidentalisht i fejuari im e ka derdhur sprmen brenda..pastaj shkova menjeher ne banjo..dua te dii a ka mundesi ta parandaloj shtatzanin e mundshme..ju lutemm me ndihmoni se nuk esht koha per nje femij:(

  • Femina

   Përshëndetje Linda
   Shanset për shtatzëni janë të mëdha por ekzistojnë tableta (substanca kontracpetive) që merren sikur në rastin tuaj (pra kur mashkulli ejakulon brenda) dhe është mirë të merren sa më shpejtë (maximim deri më 72 orë pas ejakulimit).
   Tabletat duhet ti merrni me recetë nga mjeku dhe të njejtit poashtu të ja tregoni “problemin” tuaj. 

   • Linda

    faleminderitt shumm..un dhe vitin e kaluar pata nje rast te njejt,,dhe shkova te mjeku..dhe me dha dia tableta per ti perdorur..dhe tani jam duke i perdorur ato tableta..nuk po me kujtohet emri..por nese i perdor ato tableta rreziku zvogelohet apo ?

 30. Pershendetje doktor kam nje pyetje per ju un dhe burri para 3 nete kemi ber sex dy here ku eshte derdhur mbrenda 2 here ndersa sperma ska dal  jasht asnje pike a dmth kjo qe un mund te jam shtatzane 
  Sepse herave tjera qdohere sperma dilke jasht.ju lutem me ktheni pergjigjje sepse kam teper deshir te ngelem shtatzane kam 4 vite martes dhe jam 33 vjeqare ju pershendes shum nga Suedija klm

 31. Femina

  Ju sigurisht që mund të mbeteni shtatzëne nëse burri juaj është derdhur brenda kurse ajo që thuani se herave tjera sperma ka dalur jashtë (për dallim nga hera e fundit që thoni se nuk ka dalur jashtë) nuk ka asnjë ndikim. Mjafton vetëm një spermatozoid të arrije në qelizën vezë dhe ju të mbeteni shtatzëne.
  Urojmë të keni mbetur shtatzëne dhe të keni shumë fëmijë :)

 32. Pershendetje, ju falenderoj per punen qe beni. Une kam nje pyetje. Une me burrin presim qe 1 vit te kemi femi por deri me tani nuk kisha sukses edhe pse gjithe analizat e te dyve kane dalur mire. Une edhe 2 jave pres mujoret por para 2 diteve une kisha probleme pak me gerqe te barkut dhe me jashteqitje. Kur shkova ne kontrolle mjeku nuk me dha terapi pa e bere testin e BTHCG permes gjakut dhe me tha se testi ka dal pozitiv por duhet te presesh edhe 2 jave qe te jete e sigurt kjo. Une nuk munda edhe shume te gezohem por me duken larg edhe 2 jave. Une ju pyes juve se a mundet kaq heret te dihet shtatzenia permes kesaj analize dhe a eshte e sakte kjo. Pres pergjigje nga ju dhe ju falenderoj juve per pergjigje.

 33. ju falenderoj. Shum per pergjigjjen klm 

 34. kam deshir qe mos te  mbetet  shtat zen ikemi  tre femij  nji  qik  dhe  dy  djem  por sdojmi  me gjet  thmi  ma  ne po   ruhemi  a eshte  rreziku  per  me  mbet  shtat zen  edhe  kani  here mos  mu rujt ju  lutem pres  pergjigjje

  • Femina

   Nuk e di se çfarë mendoni kur thuani se po ruhemi? Nëse mendoni se ajo që ruheni është duke përdorur mjete kontracpetive (prezervativ (burri) dhe tableta kontraceptive (gruaja) atëherë kjo është mënyrë e mirë për mbrojtje nga shtatzënia tjetër, por nëse mendoni se ajo që ruheni është pa mjete kontraceptive, gjegjësisht burri ejakulon jashtë gruas në momentin e fundit.. atëherë kjo nuk është mënyrë e sigurtë që të mos ndodhë shtatzënia tjetër – pra shanset janë të “mëdha” që gruaja juaj të mbetet përsëri shtatzëne.

   • Pershendetje  doktor kam nje pyetje per ju,edhe 1 jav e kam kohen e mestracioneve por qe 5 dite jam shum keq po vjell qdo dite naten nxehtesija e larte e trupit spom len me fjet rehat’po ndiej erna shum qe menjehere pas nje parfymi apo ushqimi qe o ja ndij eren pom en mejhere me vjell si dhe fundi barkut pot dhem shum zakonisht po ja fillon nga masditja e deri naten von’dashta te ju pyes juve se a ka mundesi me qen une shtatzane,dhe a eshte heret me ber testin ,si dhe gjyksat jan ber shum te ndjeshem ju uroj pun te mbare dhe pres pergjigjje  nga ju kkm 

 35. Alma

  mirmbrema..kam nevoj per ndihem tuaj..
  kam pasur mardhenie nga i 25ti i muajit janar..dhe met 28 me kan ardhur menstruacionet..dhe disa her gjat mardheniev i fejuari im me esht derdh mrenda (2 ose 3 her)..pastaj kam perdorur disa barnna rgometril ose keshtu diqka sepse nuke dij sakt..dhe met 12 me kan ardhur menstruacionet e me kan qendruar dy dit e gjithmon i kam nga 3 dit..kam degjuar edhe nese te vijn menstruacionet mund te mbesesh shtatzen..a mund te me ndihmoni ju em nje pergjijge ju lutem..

 36. Alma

  dhe siq me duket kto kohete  fundit se me esht fryer barkuu :(

  • Femina

   Shanset për të mbetur shtatzëne janë të mëdha, por ju sugjerojmë që të bëni një test shtatzënie dhe do të kuptoni nëse jeni shtatzëne ose jo.
   Femina.al përmbanë informata të një natyre të përgjithshme dhe është e dedikuar vetëm për nevoja edukative – për shqetësime mbi shëndetin tuaj duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

 37. Femina

  @Vera: Shenjat që ju keni përshkruar janë ato të shtatzënisë edhe mundësia që ju të jeni shtatzëne është e madhe. Ju mund të bëni testin e shtatzënisë dhe do ta kuptoni se nese jeni shtatzëne ose jo.

 38. stela

  prsh , doja nje prgj sa me shpejt ju lutem , kam kryer mardhenie me te dashurin tim dhe ai u prish brenda por ishte me prezervativ por prezervativi me ngeli brenda me sperm , kur e hoqa isha shume e lengshme brenda , ka munci te kem mbetur shtatzan ? ju lutem

  • Femina

   Shanset per te ngelur shtatzene jane te medha nese sperma ka rrjedhur nga prezervativi  brenda ne vagine. Ju mund te perdorni edhe tableta kontraceptive per te “parandaluar” shtatzenine edhe pasi qe sperma eshte derdhur brenda. 
   Konsultoni mjekun tuaj per kete gje!

 39. a mund te mbetem shtatzene nese aktualisht kam kiste?

  • Femina

   Kistet në vezore mund të kenë si shkak ç’rregullimet hormonale, ku hormone kryesore janë estrogenët dhe progesteronët. Përdorimi i pilulave estro-progestative për tre muaj rresht, shpresoj që të zhdukë kistet.
   Konsultohuni me mjekun tuaj!

 40. Si te zhduk infeksionin kandida, kam marre mjekime te ndryshme e skam sherim akoma me ndihmoni ju lutem flm

 41. Mirmbema. un jam 25 vjeqare qe 2 vote provoj te mbes shtatzene por pa sukse ketekam bere shum kontrolla te gjenekologju kete muaj kam marr nje vasin me koh te ovulimit per ti pecitur vezoret pas marrjes se ineksionit krmi pasyr mardhenje cdo 24or tashve edhe 3dit e kom kohen e ciklit (nese beje nje test neser dmth para kohes se ciklit a me tregon sakt)kash shenja plogeshti vjellje nganjeher po i ni erat shum sot kam filluar te kem edhe dhimbje barku her pas here julutem kthemani nje pergjigjje

 42. mrika

  Pershendetje,une muajin e kaluar pata ovulim,e di sepse bera testine e ovulimit,ku rezultoj pozitiv,mirpo nuk ngela shtatzen. Qka do te thot kjo,kam ndonje infeksion apo ku mundet te jete problemi. Faleminderit nese me pergjigjeni,iu di shum per nder.

 43. QPershendetje desha te boj nje.pyetje jom 23 vjeqare nje vit jam martuar tash dua te kem nje femij mirpo heren e par kam provuar nuk kam arritur te mbetwm.shtatzan mirpo dhe ket muaj kam provuar dhe kam memestracione ni muj me heret ni muj me.Von gkithmon ikom pas keshtu dhe ne muajin e par ikom pas te vonuara ndersa ne ket muaj kan pasur mem.ardhe dhe un kan pwrfunduar ciklin met 25 shkurt dhe kam kryer me 1 mars dhe masi kom perfunduar memestracuonet kam.Ber mardhenje meni her tash boj mardhenje gjdo nat ne muajin e.kalum kam pas memestracione shum te bardha ne ket muaj skam memestracione hiqe te bardha dhe kam vjellur javen e kalume ka mesi i dites vetem nga pak kam vjellur dhe disi me shkojn mendet nga gerdisja qka.mund te me thoni ju doktoresh e.nderuar ju lutem per perfjegjjen dhe gjyksat para.memeatracioneve mu rritshin shum dhe me.dhimshin ne ket muaj vetem pak kmu kan rritur gjyksa qka mendoni ju a.oshte heret per test a.me.printderi me.

  • Femina

   Sa per testin e shtatzenise, me sigurte eshte qe ai te behet nese ju vonohen menstruacionet, atehere eshte i sakte.
   Shenjat qe keni permendur jane te shtatzenise, por me mire eshte qe keshilloheni me gjinekologun, sie per punen e menstruacioneve te bardha. Mund te keni ndonje infeksion dhe duhet te mjekoheni.
   Ciftet qe martohen dhe deri me 1 vjet nuk kane femije eshte mire qe me heret te fillojne analizat gjinekologjike dhe te gjendet shkaktari. 
   Shpresojme te ju kemi dhene pergjigje te qarte dhe te pranuar.
   Femina.al

 44. Ju lutem tregomni ndokush per pergjegjjen doktoresh ju lutem.per pergjegjjen.

 45. lorindaa

  Pershendetje me falni une jam nje vajze dhe e kam nje problem dhe jam ne medyshje te medha por ju lutem nese ka mundesi qe kete teme ta diskutojm se bashhku dhe ta zhvillojm se une kam mardhanje seksuale me nje person dhe kemi bere seks te pandare por une shum po frigohem se mos rasisht mundet te mbes shtatzene se sperma e tij ka arritur ne vaginen time dhe aka mundesi qe une te mbetem shtatzene apo jo ndersa mua kjo gje po me intereson se me te vertet une jam ne nje situate shum te nderlikuar ndoshta me kuptoni te pakten une se paku nje pergjigje te sakt e pres nga ju ju lutem nese mundet me shpejt une jam duke ju pritur?

  • Femina

   Kjo pune eshte shume e thjeshte. Nese sperma e mashkullit arrine ne vagine (brenda) atehere shanset per te ngelur shtatzene jane te medha. 
   Nuk e di pse nuk keni perdore mjete kontraceptive (kondom, pilula) qe te mos arrini ne kete gjendje. Beni nje test shatzenie dhe mund te merrni rezultate.
   Kujdes: Testi i shtatzenise eshte me i sakt nese ju vonohen menstruacionet..

 46. lorindaa

  me fal edhe nje gje desha te ju them a eshte me mire qe te konsultohem me gjinekologen per kete gje se qfar pergjigje do te kem prej saj se me te vertet jam ne gjendje shum te keqe ndoshta jam shum e qart me plot kuptimin e fjales mundet keshtu siq po te them une dhe a jeni te pajtimit sipas mendimit tim faleminderit nese me pergjigjeni ne keto pytje?

  • Femina

   Derisa ju kerkoni ndihme ne internet kjo do te thote se nuk jeni konsultuar me gjinekologen dhe ne ju sugjerojme qe kete gje ta beni sa me shpejte dhe te mos e beni te njejtin gabim edhe me tej.
   Femina.al eshte faqe vetem per nevoja edukative. Nese keni shqetesime per shendetin tuaj duhet gjithmone te konsultoheni me personel medicinal.
   Pra vizitoni gjinekologen tuaj sa me shpejt..

 47. arta

  a ka mundsi me mbet shtatzan nga lengu qe i del djalit jo sperma qe eshte e bardh po nga aj lengu qe del ne fillim

 48. gerta

  pershendetje doja tju pyesja mund te ngelem shtatzen nese kam infeksion urinare?para nje jave kryem maredhenje me burrin dhe ma la brenda spermen bera nje test sot dhe me doli negativ..mund te jem shtatzene?

  • Femina

   Po, mund të mbeteni shtatzëne edhe nëse keni infeksione urinare, por më e mira është që ky infeksion të shërohet sepse nga ana tjetër dëmtoni traktin urinar (veshkët) dhe paraqiten komplikacione tjera! Testi i shtatzënisë është mirë të bëhet pasi që të vonohen menstruacionet.

 49. Rita

  Pershendetje,

  Jam 25 vjecare . Jam e pamartuar, marredhenie nuk kam pasur asnjehere. Ne moshen 13 vjecare me ka ardhur cikli per here te pare. Qe nga atehere ne diten e pare te ciklit kam dhimbje te hatashme ne fund te barkut, e percjellur edhe me dhimbje ne vagine, mundim, forcim te gjinjeve (besa nganjehere edhe dhimbje). Rreth nje jave para se te me vije cikli, barku me dhemb here pas here (shume shkurt ) dhe me vjen mundim. Ciklin e kam dhe e kam pasur gjithmone te rregullt. Muajt e fundit e kam verejtur se dhimbjet vetem se po me rendohen. Jam munduar me vite ta eliminoj kete problem me caj uvin dhe brusnice, por e kote. Veren qe shkoi sa isha ne det u mundova ta shfrytezoj detin ne maksimum me qellim qe nese jam e ftohur, ta largoj ftohjen. Situata vazhdon e njejte. Ne diten e pare te ciklit perdor  diclofen suposte 100 mg (qe 10 vite), se perndryshe nuk mundem. I/e nderuar, a mundesh qe ne baze te ketij pershkrimi, te me tregosh se per cfare eshte fjala dhe si mund ta eliminoj kete problem ?

  Faleminderit 

  • Femina

   Përshëndetje Rita

   “Problemi” juaj është i shpeshtë edhe tek femrat tjera. Shumë femra kanë probleme të tilla si që keni përshkruar ju. Me kalimin e kohës ndryshon edhe organizmi juaj (ndryshon gjendja hormonale), mund të keni ndonje infeksion urinar… Ne ju këshillojmë që të bëni një kontrollë tek mjeku gjinekolog (edhe pse jeni e virgjër) dhe është mjeku ai i cili më tej do të gjejë shkaktarin e gjitha këtyre problemeve që ju paraqiten. Meqe keni përdorur 10 vite medikamentet që keni shkruar mendojmë se më mirë është që të bëni vizitë gjinekologjike dhe të mos vazhdoni më tej me përdorimin e tyre pa lejen e mjekut.
   Shpresojmë të ju kemi dhënë përgjigje të qartë dhe të pranuar!

 50. donjeta

  pershendetje …1 jav me vones nga perioda  me kan ardhur menstruacionet e kafta,kam dhimbje te gjinjeve dhe mundim, e bera  testin shtepiak e me dul negativ ju lutem me tregoni diqka lidhur me kete , a ndodh qe menstruacionet  e kafta  te vin edhe ne qoftese nuk je shtatzan.

  • Femina

   Menstruacionet e kafta janë krejtësisht NORMALE! Ndyshe mund të quhen edhe “gjak i vjetër” dhe paraqiten në fillim ose në fund të menstruacioneve. Gjaku bëhen me ngjyrë kafe për shkak se në përbërjen e vet përmbanë edhe HEKUR i cili kur ekspozohet në ajër shëndrrohet në ngjyrë të kafët.
   Nëse keni menstruacione të tilla për një kohë më të gjatë, duhet menjëherë vizitoni gjinekologun!

 51. Jeta

  jam 21 vjeqare, kam dhimbje te kembes se djatht,jam kan ne spital kan dyshu mos e kam zorren qorre i kam bere analizat e me dul jo ,,por disa gra me thon qe anin e  fmis e ke posht per ket arsye ke dhimbje  dhe per ket arsye nuk mundesh me mbet shtatzan,un qe  5 muj kam nonstop marrdhenje me burrin e nuk po mundem te mbes  shtatzan a esht e mundur qe per at arsye te mos mbes ju lutem me tregoni diqka…flm per mirkuptim

 52. edmira

  pershendetje..jam 19 vjeqare ..kemi ba mardhenje me te fejuarin tim 1 jav rregullisht sa ishte ne pushim …nuk kemi perdor masa mborjtese..i fejuari im nuk esht derdhur asnjeher mbrneda mirpo une po kam frik..mestarcionet nuk me jan vonuar…te bardha kam shum….qka mundet me ndodh…ju lutem me pergjigjuni…

  • Femina

   Nëse ju kanë ardhur menstruacionet pas marrëdhënieve atëherë kjo është shenjë e mirë se nuk jeni shtatzëne.. kurse te bardhat janë shenjë e ndonje infeksioni. Vizitoni gjinekologun tuaj!

 53. Anonime

  Jam 15 vjece dhe per disa muaj mbush 16 me kan ardhur menstruacionet 3 here deri tani por te crregullta. tani ka 6 muaj qe nuk me kan ardhur mos ndoshta kur te rritem nuk do mundem te mbetem shtatezen? :(

  • Femina

   Jo. Mos i komplikoni gjerat. Ju jeni ende e re dhe menstruacionet mund te ndodhin qe te crregullohen si shka i ndryshimeve hormonale ne organizmin tuaj. Me kalimin e kohes edhe do te rregullohen. Ju keshillojme te beni nje vizite tek mjeku dhe te merrni keshillat me te detajuara rreth kesaj.

 54. kam nje djal 11 VJEQE KAM BAJTUR SPIRALE 6 VJET KAM DESHIR TE JAM SHTATZEN E KAM HIQ SPITALEN QE 4 MUAJ MARRE VITAMINAT ME RREGUL POR NUK PO MUNDEM TE JESE SHTATZEN KA 2 MUAJ NUK I KAM TE RREGULLTA 5 DIT ME VONES KAM MENUAR QE JAM SHTATZEN PO JO JU LUTEM QFAR MENDONI JUVE

  • Femina

   Pas heqjes së spirales, aftësia për të mbetur shtatzënë rikthehet menjëherë.
   Shkaqet se pse nuk mund te mbeteni shtatzene mund te jene te ndryshme, gjë për të cilën mendojmë se duhet të bisedoni me mjekun dhe është mjeku ai i cili do të vendosë më tej se çfarë të bëhet. 

 55. Besa

  Pershendetje desha ta bej nje pytje qe ka mudnesi me mu pergjigje?Jam 25 vjeqare kam mbet shtatzen po kam abortu me hapa normal po edhe te dyten her kam mbet shtatezen e kam abortu niher me hapa po nuk kam pas sukses e tani me marzh u duft me hek femijun….a egziston mundesia qe mundem me mbet apet shtatezene se po kam frik se nuk mundem me e nuk po dua mu martu :( qe mundeshe me mu pergjigje kesaj pytje….ju pershendes 

  • Femina

   Ka shume raste kur gruaja ka bere abort (spontan), me medikamente ose abort klinik dhe më pas përsëri ka mbetur shtatzëne. Nuk do të thotë se nëse keni abortuar nuk do të mund të mbeteni shtatzëne. Mund të ndodhin probleme nëse mitra është dëmtuar gjatë abortimit dhe për këtë shkak të mos mbetet shtatzëne një grua. Ne ju këshillojme që më tepër të konsultoheni me mjekun gjinekolog.

 56. eliona

  jam 18 vjeq kam kryer mardhenie qe 2 vite ama fr asniher nuk ma ka derdhur mbrenda ket muaj mestruacionet me jan vonuar 2 dit ka mundesi te kem ngelur  shtatzen ju lutem me ktheni pergjigjje dhe me duhet emri i hapave qe duhet te perdor per te mos ngelur shtatzen

  • Femina

   Nëse partneri juaj është derdhur brenda, mundësitë për të mbetur shtatzëne janë shumë reale. Por edhe nëse partnerët ruhen dhe nuk përdorin mjete kontraceptive dhe partneri në momentin e fundit nxjerrë penisin nga vagina me qëllim të ejakulimit jashtë saj – përsëri mund të themi se edhe pse ejakulimi bëhet jashtë vaginës mund të ndodhë që një numër i vogël i spermatozoideve të ketë ngelur në vaginë me çka edhe ekziston mundësia të mbeteni shtatzëne.
   Për emrin e medikamenteve. ne nuk mund të ju japim diçka të tillë. Ju duhet të konsultoheni me mjekun dhe ai të ju jep medikamentet e rekomanduara për mbrojtje nga shtatzënia. 

   • viola

    pershendetje ! un jam nje mama kam bere nje femije dhe nje abort me deshire ! por tani kam pak kohe qe po planifikoje per nje femije kam bere dhe nje kure ku me thone qe trupi im me fjale te thjeshta eshte ne gjum dhe me distancen qe kam me bashkeshortin tim sepse ai vin nje her ne tre muaj dhe qendron 3 dite me mua gjithsesi kemi provuar dhe asnje rezultat pervecese bllokim cikli !!! dhe doja te pyesja nese im shoq merr viagra a perben kjo nje penges per te pasur nje femije ? flm

 57. Lita

  Jeni shum te mir jam e martuar qe 3 vite dhe kam qef te kemi femi por nuk Mund te mbes shtatzon asteni DIT nuk jemi rujt ktu ne zvicer mjekt mu me kan thon shum mir je Po burri Edhe pse 1 her ne javt Sex nuk ka disponim une jam 31 vjeqare qka me keshilloni lita suksese 

 58. Lita

  Perseri lita kum harru mju shkru qe une ekam ni qik me tjeter burr Po burri zdi as vet rrall kemi mardhanje Edhe sperm Pak qet e te holl ska disponim  ma shkurt une jam 31 vjeqare burri 40 vjet burri ka qen para 5 vite ktu ne zvicer mjekt ikan than qe vetem zoti nalt se prej nesh ska sen qka me kishi kishillu ju suksese lita jeni shum te mir rrespekt

  • Femina

   Nga ajo se cfarë keni shkruar, mund të nënkuptohet se problemi ndoshta qëndron tek burri juaj e jo tek ju. Është e mundur që burri juaj të ketë spermatozoidë të dobët që nuk mund të arrijnë në qelizën vezë dhe për këtë shkak të mos mbeteni shtatzëne. Për rastet e tilla ekzistojnë medikamente dhe një regjim ushqimor që do të “përmirësonte” forcën e spermatozidëve. 
   Për këtë gjë ne nuk mund të ju themi më tepër. Ju përsëri duhet të konsultoheni me mjekun.

 59. belinda

  dua te di pas moshes 49 vjeqare, a ka mundesi te mbetesh shtatzane, ne se ciklin e ke ne rregull

  • Femina

   Përqindja e grave të cilat kanë lindje në këtë moshë është .03, dhe shanset për trajtim të suksesshëm infertiliteti bie jashtëzakonisht shumë. Aftësia për të mbetur shtatëzënë në këtë moshë është reflektim i një shëndeti të mirë. Ne të gjithë ndëgjojmë ngjarje nga gratë që kanë pasur sukses për të lindur në të dyzetat e vonshme me anë të vitro fertilitetit, por gati gjysma e këtyre shtatëzanive ia kanë dalur mbanë me anë të IVF.

   Shumica e grave në të 40tat janë shumë stresuese gjatë testit të kontrollimit të shëndetit të tyre kardiovaskular, dhe ato mund të monitorohen ndaj shenjave të diabetit apo problemeve të ngjashme. Edhe nëse janë në formë të mirë fizike, për të mbajtur dhe lindur një foshnje është më e vështirë se sa që mund të ketë qenë në formën fizike në të 20tat.

   Shtatëzania në fakt është si një ngjarje atletike. Shtypja gjakut dyfishohet, duke rritur të rrahurat e zemrës dhe shtimi në peshë rëndon muskujt.

   Shumë gra në të 40tat e tyre janë të brengosura për shëndetin e foshnjes së tyre po aq sa edhe për shëndetin vetanak – me arsye të mirë, sepse rritet rreziku për që të dy. Por shumica shtatëzanive, sidomos pas të 40tave kanë të ardhura të mira. Sa më shumë kujdeseni për veten, aq më e suksesshme do të jetë shtatëzania juaj.

   Më shumë se gjysma e shtatëzanive në moshën mbi 45 përfundojnë me abort (para javës së 20). Rreziku nga lindja është dyfish më i shtuar se tek ato në të 20tat, për këtë arsye mjekët preferojnë më shumë teste dhe ultrazëra në javët e fundit të shtatëzanisë në gratë më të moshuara. Shanset për anomali kromozonale rriten jashtëzakonisht shumë.

   Në moshën 45 vjeçare, 1 në 30 janë shanset për të lindur fëmijë me Sindromin Daun dhe 1 në 21 janë shanset për të lindur fëmijë me anomali të tjera kromozonale. Në moshën 49, ky rrezik rritet rrespektivisht nga 1 në 11 dhe 1 në 8.

 60. flora

  pytja ime osht kjo jan ni non 30 vjeqe e kom ni djal tasht i bon 5 vit, e kom lind me prerje cezonare ,e pr at arsyje skom guxu me mbet shtatzan dy vite jam rujt [burri asht derdh jash mitres sime]e qe tri vite po bohen e nuk po jes .te mjeku jam kon mir je po burrit i ka thon mi bo analizen e spemes,po burri nuk don me shku me bo ,a mun me kon ktu problemi te burri q nuk po jes edhe pse e kemi ni fmi

  • Femina

   Eshte e mundur edhe ajo. Burri juaj duhet të bëje analizat për të vërtetuar shkaktarin se pse nuk mund të mbeteni shtatzëne. Mund të ndodhë që burri juaj ka spermë të dobët dhe nuk mund të arrije në qelizën vezë dhe të ndodhë shtatzënia. Pra duhet të bëhen analizat dhe më tej mjeku do të ju tregojë për problemet e mundshme.

 61. belinda

  ju lutem me ktheni ndonje pergjigjje

 62. mirjeta

  Un jam 27 vjet kurse buri im ka 28,gati 2 vjet qe duam te kemi femij po ja qe zoti ende nuk na ka dhene,kam qen te mjeku ame dhe me ka thene qe krej jemi ne regull me burin,mirpo un gjate mardhenieve seksuale me burin kam shum dhimdje ne anen e poshtme te majte nuk e di pse?

 63. fjoll

  nese gjat mardhenjeve seksuala i nga i dashuri del sperma ngapak para se aji te kryj qfar do tte thot dhe a do te mundem te mbetem shtatzen ? Dua ta kuptoj gjithsesi ju lutem….

 64. FLM  PO UNE JETOJ JASHTE VENDIT KAM KOSULTUAR ME GJINEKOLOG PO ME KA THEN MBASI TA HIQESH SPIRALEN DUHET TE PRITESHE 1 VJET MARRE HAPAT VITAMINAT PO PI DUHANIN ME KA THEN QE MOS TA PI  PO SHUM VESHTIR ARSYJA JAM SHUM NERVOZE  NDOSHTA NDIKON ETHE KJO  MOSHA 33 VJEQE MJEKU THOT SE 60 % ASHTE MUNSIJA QE TE MBETEM SHTATZENE  KAM DJALI 11 VJET ME BURRIN TE PARE PO KAM QAQE SHUM DESHIRE TA KOM NJE FEMI ME BURRIN QE KAM TASHE PO NUK PO JA ARRI FLM 

 65. jeta

  pershendetjee kam nje pyetje ka 2 vjet qe kryej mardhenje por kam sekrecion te bardh me copa i trash edhe gjat mardhenjeve kam kruarje kam shkuar te gjinekologu me ka then qe kam ramje imuniteti me shaqen flm shum ju pershendes 

 66. Jona---128@hotmail.com

  Pershedetje. Jam nene w nje femije qe eahte djal.kam nje vjet w gjysem qe e kam lind.qe nga muj i tret pas lindjes fillova te marr tableta me pij dhe qe ater e tani akoma po i pji.pytja ime eahte qe a ka mundesi me mbet shtatzan nese i pin rregulliaht ato dhe cilat jan mundesiat e nje shtatzani te pa deshiruar…kam qen te mjeku dhe me ka then qe nese vjell ose ke barkqitje ater ajo ape qe e ke pij quhet e pa marr.un do doja te dija qe nese vjell ose ke barkitje para apo pas marrjes te tabletes ndodh kjo ose pas.flm per mirkuptimin

 67. ria

  Pershendetje jam 22  vjeqare desha te di se neser perdor hapa  vetem kur kryen mardhenje seksuale a ngelesh shtatzen apo duhet ti perdoresh gjdo dit se jom kam shum informacione faliminderit shum 

 68. pershendetje ju lutem me ndihmoni ishim duke ndejtur me te dashurin dhe ai e kishte futur penisin poshte meje jo brenda dhe duke ndejtur ai u prish dhe e hodhi spermen jashte vagines une shkova direkt u shpelava dhe nga brenda ju lutem dua te di a kam rezik per shtatzani ju lutem me ndihmoni ju pergjerohem se kam shume frike

 69. stejsi

  pershendetje, ju  lutem a mund te me thoni se cfare mun te perfaqesoje nje bark i fryre dhe i forte. Fillimisht mendova se mund te isha shtatzane por pa kaluar asnje dite me teper ga sa parashikohej me erdhen periodat dhe nuk esht se me erdhn pak me erdhen normale te bollshme. qe prej kesj e anulova mundesine e nje shtatzanie por tani po behem merak c mud te jete ? a mund te me thoni? (nuk kam kryer ndonje test) apo mund edhe te jem shtatzan kur periodat me kan ardhur rregullisht ?

 70. pershendetje jam nje grua 46 vjet kam 6 vjet qe me kane ikur menstruacionet dhe kam dy muaj qe kam dhimbje ne fund te barkut shume gjithashtu kam nje jave qe kam gjakderdhje ju lutem ju pergjerohem cfare mund te kem sipas ktyre shenjave me ktheni pergjigje sa me shpejt ju lutem ju bekofte zoti

  • Femina

   Faza pas-menopauzale është faza që përfshin gjithë periudhën pas përfundimit të pakthyeshëm të prodhimit të hormoneve të pjellorisë dhe bashkë me to, edhe të largimit të ndikimit të tyre në mbarë organizmin.
   Niveli i hormoneve vazhdon të bjerë gjatë kësaj faze derisa zhduket përfundimisht. Nëse në këtë periudhë ndodh të ketë gjakderdhje, qoftë edhe të një sasie të vogël, duhet konsultuar me mjekun, pasi edhe pse ndodh rrallë, shkaku mund të jetë ndonje sëmundje (tumor). Prandaj ju këshillojmë që sa më shpejtë ti drejtoheni mjekut dhe ti tregoni gjithçka dhe pastaj është mjeku ai i cili do të merr masa të tjera.
   Shpresojmë të ju kemi dhënë përgjigje të qartë dhe të pranuar.
   Femina.al

 71. Jam 20 vjece..kam 1vit qe po provoj qe te ngel shtatzane…sa mundesi ka qe te ngel shtatzane edhe pse e bej  3 her gjat nates \ dites…dhe  burri e derdh brenda.

 72. Kam 1vit qe provoj te ngel shtatzane…sa mundesi kam te ngel shtatzane edhe pse e len 2-3her spermen  brenda..un jam 20…ju lutem me ktheni nje pergj..flm

 73. gerta

  pershendetje jam 23 vjece dhe kam 3 muaj qe perpiqem te ngelem shtatzene por pa rezultat,ciklin e kam cdo muaj te crregullt..muajn e kaluar e kisha ciklin me 23 per kete muaj sme kan ardhur akoma,kam simptoma si humbje ekuilibri kur ngrihet me vjen per te vjelle kur kollitem dhe ka 3 dit qe kam temperature 37 e gysem..kam infeksion urinar te cilin po e kuroj po nuk me esht zhdukur akoma..mund te kem mbetur shtatzene?dhe sa duhet te pres qe te bej nje test?ju lutem me ktheni nje pergjigje flm

 74. rovi

  pershendetje!do tju lutesha per nje pergjigjie.ka nje jave qe kryej marredhenie me te dashurin sepse duam te kemi nje femij mirepo pas kesaj kam filluar te urinoj shpesh(ujin e holle) dhe kam shume djegie.nuk e di nqs mund te kem ndonje infeksion urinal por me ben peshtypje pse po me ndodh kjo tani qe sperma eshte futur ne vagine?ju lutem nje pergjigjie jam ne merak.nqs smund tme jepni nje pergjigjie te pakten me tregoni ku mund te drejtohem…ju falenderoj gjithsesi

 75. Essi

  Prsh. Jam 5 javeshe shtatzene kjo eshte shtatzania ime e dyte. Me femijen e pare nuk kam pas sekrecione kafe tek kjo shtatzani ve re sekrecione te pakta kafe. Doktori me ka dhene progesteron jam e shqetesuar nese eshte normale kjo gjendje apo jo nuk ndjej dhimbje vetem sekrecione. Ju lutem  mund te ktheni ndonje pergjigje per kete rast. Faleminderit

 76. albin

  jam 18 vjet a ka mundsi mem tregu dikush 
  psh un kam bo sex me ni vajz 17 vjeqare , dhe tgjith spermen kam hudh jasht vagines a ka rrezik nai sen

 77. lindaa

  pershendetje jam 19 vjeqare edhe jam martuar qe 6 muaj por dua te mbetem zhtatzen por nuk mundem  jom kontrollu te mjekja kam pas ifeksijon mbrnda jam pastru 1 jav rend tasht me ka than qe je shum mir edh mund te mbetesh por un nuk muj te mbetem pra kam qen me ka than qe je shun mir.gjdo nat kam mardhenje vetem per te mbetur por sperma po del jasht edhe pse qendroj e shtrir pa leviz edhe ne megjes kur zgjohem hi ne banjo pram derdhe ju lutem me tregoni qfar te bej

 78. gledis

  a mund te ngelet vajza shtatzan kur esht e virgjer dhe ja dherdh spermen ne buzet e vagines nga jasht ju lutem me ktheni pergjigje sa me shpejt

 79. pershendetje jam nje djal 15 vjeq  sperma me del vetem ne gjum ndersa ne tundje jo pse …

 80. Valsina

  Pershendetje.Kam nje pyetje per ju.A mund te mshetem shtatzene nese me shkojne vazhdimisht mestracionet e bardha?

 81. egzona

  pershendetje jam 22 vjeqe kam nje djal 15muajsh qe mbas lindjes kam disa qrregullime  gjat mardhenjes kam dhimbje nga ana e djath ndonjeher  po ndonjeher jo ciklin menstrual e  kom te rregullt mirpo ka nje jav qi i kam kryer  ciklin mirpo prap me erdhen periodat  si ngjyr kafe ne te kuqe e perzier  sme ka ndodhur as nje her me heret  qfar mund te jet shkaku  a eshte diqka per te shqetsuar apo thjesht ndonje crregullim normal ju lutem pres pergjigjje nga ju. ju pershendes 

 82. Tung. Kam kryer mardhenie me te dashurin nje dite para mestracioneve neser me erdhen ato kurse kete muaj me kan ardhe ngjyre kafe. A mundsi qe kam ngel shtatezan? Ju lutem ma ktheni pergjigjen

  • Femina

   Nese pas aktit seksual perseri keni pasur menstruacione ne te shumten e rasteve kjo nuk paraqet shtatzeni – pra nuk jeni shtatzëne! Menstruacionet ngjyrë kafe mund te jene shkak i ndonje infeksioni. Konsultohuni me mjekun per kete gje!

 83. kimete

  pershendetje jam 23 vjeqare kam qene e fejuar qe 3 vite kemi pasur mardhnje seksuale me te  fejuarin tim por nuk kemi perdorur asnje her masa mbrojtse  vetem jemi ruajtur qe sperma asesi te mos mbetet mbrenda tash jemi martuar edhe jemi ne rregullimin e jetes edhe po kemi deshire te kemi nje femije e kemi provuar tani qe te mbes shtatezen sa eshte e besushme kjo shtatzani me jepni pergjigjje edhe a duhet  qe cdo here qe sperma te mbetet brenda pasi qe kam planifikuar shtatzanin ju lutem shumm qe te me jepni pergjigjje 

  • Femina

   Nuk e di cfare nenkuptoni me ate qe thuani “sa eshte e besueshme”? Pasi jeni të martuar dhe qëllimi i martesës është edhe krijimi i familjes – ju mund të mbeteni shtatzëne nëse “çdo gjë” është në rregull. Sperma zakonisht rrjedh edhe jashte vagines pasi mashkulli te ejakuloje brenda dhe kjo nuk paraqet ndonje problem qe ju te mbeteni shtatzëne. Preferohet që pasi burri te ejakuloje brenda, femra te mbaje per nje kohe me te gjate spermen brenda duke mos “lejuar” qe menjehere te dale jashte. Pra duhet te qendroje ne pozite te atille qe parandalon spermen te dale jashte!
   Shpresojme te ju kemi dhene pergjigje te qarte dhe te pranuar!

 84. viola

  pershendetje ! un jam nje mama kam bere nje femije dhe nje abort me deshire ! por tani kam pak kohe qe po planifikoje per nje femije kam bere dhe nje kure ku me thone qe trupi im me fjale te thjeshta eshte ne gjum dhe me distancen qe kam me bashkeshortin tim sepse ai vin nje her ne tre muaj dhe qendron 3 dite me mua gjithsesi kemi provuar dhe asnje rezultat pervecese bllokim cikli !!! dhe doja te pyesja nese im shoq merr viagra a perben kjo nje penges per te pasur nje femije ? flm

 85. pershendetje ju lutem me ndihmoni motraime eshte shtatzane die mbarovi muajin e nente dhe i mori nje dite muajit te dhjete dhe ka tre dite qe eshte shtruar ne spital ne maqedoni ne shtip  para tre diteve motra ne mengjes  i vune ate aparatin qe dalin rahjet e bebit dhe qe del kur do ta beje dhe doktori i tha ajd te premte mirpo ne darke motres i rane ujrat jo shume vetem pak u lag dhe direkt e shpume ne spital aty e derguan ne nje spital tjeter dhe ne spitali tjeter i kishin thene qe nuk je bere gati per te lindur po do presim dhe i bene nje gjilpere per te erdhur dhimbjet se nuk kishte dhe qe ate dite vetem i vene ate apartin qe shikojne rahjet dhe nje i thote do lindesh sot nje per dy dite nje per nje jave te lutem me thoj a ka ndonje problem motra qe i rane pak ujrat dhe qe i bene ate gjilperen per dhimbjet para tre diteve sekam merak ju lutem ju pergjerohem ju lutem me ktheni pergjigje sa me shpejt 

 86. Melisa

  Jam 17 vjec , me 13.05 kam pasur mardhenie , dhe me 14.05 me erdhen mestracionet ,  dhe un I pres kto dit që të më vin , sepse më është fryrë gjoksi, edhe gjat mardhënieve, I dashuri im spermen e nxori jasht…! Ju lutem me jepni një përgjigje sa me shpejt , a ka mundsi të jem shtatzën!

 87. tina

  jam 20 vjeqe jam e virgjer po mestracionet qe 1 jav mu kan shtyer ende sme kan ardhur a esht ndonje rrezik te lutem me lajmro

 88. AMIREEE

  pershendetje…doktorr jam 19vjeqare  kama pasur mardhenje me te fejuarin por mbas mardhenjes kam pasur dhimbje un dhe i fejuari ka pasur disa pika t`kuqe n`penis  mas 1 dite  me jan shfaqur mostracionet per qfar arsye munt ti ken ndodhur te fejuarit tim ato pika t`kuqura…Nese ke mundsi me trego faliminderit

 89. ju lutem me  ndihmoni para 4 ditesh motra lindi dheqe ate dite nuk e ka bere urinen
  eshte normale kjo gje kshu ju pergjerohem me ktheni pergjigje sot ju lutem  ju lutem 

  • Femina

   Nuk eshte “normale” dhe ne nuk mund te ju themi asgje ne lidhje me kete. Pyesni mjekun se pse ndodhe kjo dhe mos kerkoni pergjigje per pyetjet e tilla ne internet sepse askush nuk do të mund të ju jape ndonje përgjigje të saktë në lidhje me këtë. Gjate lindjes ose pas lindjes mund të paraqiten komplikacione të ndryshme.

 90. arta

  pershendetje jam 19 vjeqare edhe jam martuar qe 6 muaj por dua te mbetem zhtatzen por nuk mundem  jom kontrollu te mjekja kam pas ifeksijon mbrnda jam pastru 1 jav rend tasht me ka than qe je shum mir edh mund te mbetesh por un nuk muj te mbetem pra kam qen me ka than qe je shun mir.gjdo nat kam mardhenje vetem per te mbetur zhtatzen ciklin e kam te rregull gjdo muj ju lutem me trego qfar te bej

 91. pershendetje, gjate mardhenies i dashuri aksidentalisht ka derdhur spermen brenda dhe si quhen pipulat qe parandalojne shtatzanine e padeshiruar ju lutem me tregoni , dhe a mund ti mar ne barnatore pa recete te mjekut.

 92. pershendetje, jam 21 vjeqare dhe dua ta di se mardhenia e shepsht pak para mestracioneve a osht  shkak i vonimit te mestracioneve? kam afer 1 jav qe me jan vonuar gje qe nuk me ka ndodhur kur qfar me kishit sygjerar te bej ju lutem qe te me pergjigjeni faleminderit. banna

 93. pershendetje,mund tju pyes dicka?????a ka mundesi qe nje vajze te ngelet shtatzane duke e marre spermen ne ambjentet publike si tualeti apo ku ta di une(mgjths km degjuar se sperma nk ka efekt ne ambjentet e jashtme)me ktheni nje pergjigje do jua dija shm per nder sepse nje shoqe imja friksoohet tepre nga kjooo po kalon ne deprseio9nn,

 94. Mimo

  Pershendetje, 
  Jam 20 vjecare dhe para 2jave kam humbur virgjinitetin dhe te nesermen me kan ardhur mestracionet, pasi me kaluan isha ne pushime me te dashurin dhe kemi pasur mardhenie, dhe tash kur u ktheva me kan ardhur mestracionet ngjyre kafe. A ka mundesi qe te kem mbetur shtatzene, ju lutem shume te me ktheni pergjigje sepse jam shume ne stres.

 95. anila

  pershendetje kom shum nvoj per kshill tuaj,jam 32 vjeq jam e martuar qe tre muj , dy jav pa me ardh menstracjonet kom te bardh te perzime me gjak si te zi po teper me vjen era tlutm me kthe pergjigjjn qfar te bej

 96. anila

  dhe kam dhimbje te madhe ne fund te barkut flm

 97. Mimoza

  Pershendetje, jam 22 vjecare, une dhe i fejuari im kemi pasur marredhenie para nje jave dhe si duket pak spermatizoide te tij kane depertuar ne vaginen time, ciklin menstrual per here te fundit e kam pasur me 28 qershor, a duhet te pres edhe pak dite per t’u siguruar qe nuk kam ngelur shtatzene, apo cfare duhet te bej per t’u siguruar qe nuk kam ngelur shtatzene. Njekohesisht dua t’iu pyes, a ka ndonje hap parandalues qe mund te ndaloje shtatzenine?
  Ju falemnderit

 98. Stela

  Pershendetje , Jam nje vajze 28-vjec  dhe cikili me eshte vonuar 10-dite (theksoj se ciklin e kam te rregullt 28 ditor ) .A ka mundesi te kem ngelur shtatezane nderkohe qe tesi me del negativ ?  Ju falenderoj e pres pergjigjen tuaj me pa durim gjithe te mirat ;)

  • Femina

   Përshëndetje 
   Testet e shtatzënisë detektojnë hormonin (hCG) në urinë – i cili është hormoni i shtatzënisë. Por disa teste janë të ndjeshëm edhe në variantin tjetër të hormonit (H-hCG) i cili fillon të lirohet para se të mbeteni shtatzëne (gjatë fazës së fertilizimit).
   Sipas përshkrimit që keni bërë, që keni vonesë 10 ditëshe të menstruacioneve dhe keni bërë test – me rezultat negativ, ju këshillojmë që të drejtoheni tek mjeku për një analizë kimike më të detajuar duke dhënë gjakun dhe më pas mjeku do të ju tregojë më saktë. Ekzistojnë raste të tilla sikur rasti i juaj ku testi i shtatzënisë del negativ por në anën tjetër gruaja është shtatzëne.
   Shpresojmë të ju kemi dhënë përgjigje të qartë dhe të pranuar.
   Femina.al

 99. anila

  Pershendetje jam anila pres pergjigjjen tuaj me padurim

 100. lejla

  pershendetje. doja tju pyesja se sa efektive jan pilulat pas derdhjes se spermes gjate mardhenies seksuale? 
  kam pire vetem nje kokerr por ne farmaci me than qe nese nuk ke te vjella per dy ore , mjafton nje kokerr per ta parandaluar shtatzanine. nuk kam pasur te vjella, po frika per shtatzani ekziston. ka  mundesi te jem shtatzan apo jo ?Ju faleminderit 

 101. anisa

  prsh..un jam e virgjer dhe nje dite para cikleve kam kryer nje ledhatim m e te dashurin .lengu qe del para spermes me derdh lart mbi vagin ..te nesermen me erdhen periodat  por muajin tj me  erdhen 5 dit me vones ..kam pas krruajtie ato dite qe kisha daten …doktorime tha ke infeksion ka mundesi qe te kem ngel shtatezene

  • Femina

   Mendoj se jo, nëse ende jeni e virgjër dhe lëngu paraspermatik (edhe pse edhe ai lëng përmbanë spermatozoide) nuk ka deportuar brenda në vaginë, nuk mund të jeni shtatzëne. Megjithatë infeksioni duhet kuruar.

   • anisa

    dmth po qe e virgjer lengu nk deperton brenda..se penisi nk me hyri fare vetem  ferkim  ne siperfaqen e jashteme…me dha doktori disa kokrra dhe me tha qe do te kaloje infeksioni dhe do te vijne periodat dhe ashtu ndodhi…po meraku me beri tju pyesja se isha shm ne ankth..doktori mund ta kuptoj nga shenjat e vagines ne cdo rast nese behet fjal po apo jo per shtatezani …ju faleminderit

 102. lela

  pershendetje, doja tu pyesja ne rastin kur derdhet lengu mjafton vetem nje pilule per te penguar shtatzanine ? un e piva nje kokerr Norlevo 1or pas derdhjes dhe kaq. diten e neseme pata dhimbje barku dhe ne mbremje kur urinova vura nje mase te vogel e ngjshme me  lengun spermatik por me ngjyre te verdhe. keto jan shenja shtatzanie apo jan si rezultat i efektivitetit te pilulave? 

  • Femina

   Duhet të jetë me efekt (te parandaloje shtatzëninë) sepse e keni marrë mjaft shpejt. Shenjat që ju i keni spjeguar mund të jenë si rezultat i përdorimit të tyre. Duhet të lexoni përmbajtjen dhe mënyrën e përdorimit të çdo medikamenti para se ta merrni atë, nëse jo atëherë duhet të konsultoheni me mjekun/farmacistin për mënyrën e përdorimit.
   Është mirë që pas 3-4 jave të bëni edhe një test shtatzënie për të qenë më e sigurtë.

 103. Saranda

  Pershendetje . Doja tju pyes dicka . Jam nje vajz 20 vjecare dhe jam e martuer gati 2 vite.Ma para nuk kam pas probleme me mestracionet  te themi se as nuk i kam kuptu kur me kan ardh . Para 1 muaj e vendosem me bashkeshortin tim te nisim nje femije , tentuem 2 her dhe para 7 diteve me erdh mestracionet dhe si asnjeher tjeter kam pasur shum dhimbje perfund barkut qar dmth kjo . 
  Doja tju pyes dhe dicka tjeter un nuk i kam mestracionet e rregullta si mund ta kuptoj se kur e kam ovulimin. .

 104. kimete

  perhendetje une jam 23 Veqare qe 3 vite kemi qen te fejuar dhe kam pasur mardhenje me te fejuarin tim po pa mbrojtje te mjeteve kontraceptive dhe tash jemi martuar dhe po kemi deshir te kemi nje femij po nuk po kam sukses qe dy muaj qe provoj ,barku ka filluar te me rritet pak edhe gjoksi po mestracionet i kam te rregullta ndjej lodhje aty kah mengjesii me del gjumi nga vapa qe me vjen a mund te ndodh qe te mbetem shtatzen me mestracione ju lutemm shummme qe te me ndihmoniii kam nevoj per ju 

  • Femina

   Mundësia është shumë e vogël të mbetesh shtatzënë kur je me menstruacione, por mund të ndodhi!
   Kjo ndodh sepse veza kur del nga vezorja jeton edhe tre ditë të tjera e aftë të fertilizohet dhe spermatozoidet e mashkullit jetojnë 3-7 ditë –  të aftë të fertilizojnë vezën duke qëndruar në rrugët e femrës.
   Përpos këtyre mund të ndodhin dhe ovulacione jashtë radhës.

 105. Prshendetje. Mestracionet i kam pasur me 2 korrik kurse mardhenie kam kryer me 16 korrik qe i bjen dita e ovulacionit mirpo te nesermen pas 27 oreve ka pire  nje pilule Norlevo pasiqe kisha frike mos ngelem shtatzane edhe pse gjate aktit i dashuri ka perdor kondom po pasi a der e ka fut perseri por pa kondom nga frika mos ngelem shtatzen kam pire pilulen por pas 27 oreve. Sot me kan ardh mestracione ngjyre kafe mos valle jam shtatzene ju lutem me ktheni pergjigje faliminderit gjithe te mirat

 106. leonora

  jam 50 vjeqare…femij nuk kam a ka mundesi ne ket moshe te ngelem shtatezen ..pres me padurim pergjigjen tuej

 107. pershendetje!kisha nje pyetje ,une kam shkuar te spitali amerikan dhe kame kryer nje analize spermograme,numri me doli3.3 ml volumi normal,dhe levizshmeria e ulet.bera dhe eko me per venat me doli normale,bera disa analiza gjaku (si hormonet etj)me dolen normale.dr haki perrk  me dha ilace  (clomifene citrate 50 mg,dhe multivitamine)per 3 muaj.duhanin e arkolin e kam heq qe para 3 muajsh,dhe sote mbarova kuren e ilaceve,desha me pyet kush mund te jet shkaktari i kesaj,dhe a do kem permisime me ilacet qe kam pire gjer tani .Faleminderit,pres pergjigje

  • Femina

   Alkooli, duhani, puna e tepert, nervoza, stresi, nxehtësia etj ndikojnë në cilësinë e spermatozoideve. Pasi që jeni konsultuar me mjekun dhe tani po merrni ilaçe, duhet të ju ndihmojnë, mirëpo ju edhe duhet hequr dorë nga alkooli, duhani … për të pasur përmirësime.

 108. Femina

  @Saranda: Menstruacionet me ngjyrë mund të jenë shenjë e ndonjë infeksioni vaginal. Ju duhet të konsultoheni me mjekun që ky infeksion të shërohet sepse mund të ndikojë edhe në pamundësinë e mbetjes shtatzënë!

 109. Mimoza

  Pershendetje. I dashuri im asnjehere nuk eshte derdhur mbrenda vagines. A eshte e mundur qe te mbes shtatzen?? Po ashtu me eshte vonuar cikli ne kete muaj. Por me duket absurde nese nuk eshte derdhur sperma brenda te mbes shatzan

  • Femina

   Nëse keni pasur marrëdhënie pa mbrojtje dhe burri juaj është derdhur jashtë, përsëri ekziston mundësi që ndonjë spermatozoid të ketë depërtuar në vaginë dhe ju të mbeteni shtatzënë. Nëse keni pasur marrëdhënie me prezervativ ose kontraceptivë të tjerë atëherë nuk mund të jeni shtatzëne. Cikli ndonjëherë “çrregullohet” për arsye të ndryshme që duhet të analizohen nga ana e mjekut dhe të gjendet shkaktari i vonimit/çrregullimit.

 110. Prsh. Me falni qe po ju lodhe edhe juve desha te pyes ka mundesi te jem shtatzene edhe pse i kam pasur menstracionet me date 26 prej kesaj date nuk kam pasur mardhenie po barkun e kam te fryer dhe gjijt poashtu dhe shume temperatur ka kembet pra a ka mundesi te jem shtatezen edhe pse kam pasur mestracione kam degjuar se ka raste gjate tre muajve te par te kesh mestracione po edhe te jesh shtatezen ju lutem me ktheni pergjigje nese keni mundesi 

 111. Femina

  Edhe pse mundësia është shumë e vogël të mbetesh shtatzënë kur je me menstruacione, mund të ndodhi.
  Kjo ndodh sepse veza kur del nga vezorja jeton edhe tre ditë të tjera e aftë të fertilizohet dhe spermatozoidet e mashkullit jetojnë 3-7 ditë të aftë të fertilizojnë vezën duke qëndruar në rrugët e femrës.
  Përpos këtyre mund të ndodhin dhe ovulacione jashtë radhës.
  Ne ju këshillojmë të bëni një test shtatzënie për këtë gjë. Gjithashtu është e mundur edhe të keni ndonjë infeksion vaginal. Për këtë gjë konsultohuni me mjekun gjinekolog.

 112. amerisa

  Pershendetje nese ke kryer maredhenie para 2 javesh dhe mderkohe memstruacionet te vin me vone dhe gjate ksaj kohe nga frika a mundet te merren pilulat mbas 2 javesh..?

 113. jam i martun qe 12 skam fmi kum ba analizat spermo mka dal 10 ml kua problemi gruja ka 3 operacione na myten doktorrt me pare e kurgja spo bahet qka mkishe keshillu mu ba.

 114. ersi

  prsh jam ersi 26 vjece kam nje vit qe perjodat nuk i kam te regullta. jam e martuar femi nuk kam tani kam shum deshir qe te ngelem shtazane. kam dy muaj qe pres por kete muaj perjodat nuk me erdhen .bera dhe testin por nuk isha shtazana .te lutem me thoni cfar kam .te lutem me ktheni pergj po ju pres

  • Femina

   E nderuar,
   Çiftet që brenda 1 viti martesë nuk mund të kenë një fëmijë duhet të drejtohen tek mjeku dhe të bëhen kontrolla/analiza të ndryshme për të gjetur arsyen e mos mbetjes shtatzënë. Prandaj edhe ju duhet të drejtoheni tek mjeku dhe të filloni procedurat për të gjetur shkaktarin se pse nuk mund të mbeteni shtatzënë. Kjo është mënyra më e mirë që edhe ti tregoni mjekut për periodat e çrregullat sepse ekzistojnë shumë faktorë që ndikojnë në këtë gjë.
   Shpresojmë të ju kemi dhënë përgjigje të qartë dhe të pranuar!

 115. Selamu alejkum 
  Kisha nje pyetje NqS-e  mund tme informoni .
  Kam pasur nje abort 5 javesh …Per arsye qe e prysha kurozimin dhe aka mundesi qe te mbeten perseri shtatezane…. Nqs se mund te me informoni  reth kesaj teme. Se me ka than qe smuj me ngel shtatzan ma .Pershkak se pse kam bere Abort….Pres nga ju nje keshill Eselamu alejkum

  • Femina

   Ekzistojnë shumë raste që femra bën abort dhe më pas përsëri mund të mbetet shtatzëne, por ekzistojnë edhe raste që aborti nuk është kryer me kujdes maksimal nga mjeku dhe të jetë dëmtuar mitra – ku rastet e tilla mund të shkaktojnë që femra të mbetet shtatzëne por të mos mund ta mbajë fëmijën për shkak të dëmtimit të mitrës.

 116. elson

  pershendetje nje pytje kisha 
  a mund te mbetet shtatzan nje gura 51 vjece  qe ka 2 vite qe i ka ikur cikli…ju lutem nje pergj

 117. saranda

  Pershendetje . Doja tju pyes dicka . Prej dates 17 deri 22 korrik i kam pasur periodat . Mbas 2 juve dmth nfillim te gushtit me erdhen pak si ne te kafe si ne te kuqe por nuk i kam pasur shum gjat vetem 3 dit . Para 3 ditve kam pasur dhimje sikur ne at koh kur me vin menstracionet , por nuk me kan ardh dhimbja mu largua tashi kam gjijnt e ojntura . a thua valle jam shtatzene ose !?

  • Femina

   Menstruacionet ngjyrë kafe mund të jenë shenjë e ndonjë infeksioni. Nuk mendojmë se mund të jeni shtatzëne dhe të shfaqen shenjat e shtatzënisë aq shpejt! (vetëm gjinjë të enjtur). Mendojmë se duhet të drejtoheni tek mjeku për punën e menstruacionetve ngjyrë kafe dhe në rast infeksioni të shërohet i njejti.

 118. Ana tiran

  Prsh , ne te djathte ne fund te barkut afer kockave te legenit , kohet e fundit me rri si e ngritur dhe kur e prek eshte si e forte. Ka raste qe iken e ka raste qe e ndjej qe ngrihet xhunga por qe nuk me dhemb. Mund te me ndihmoni cfare problemi kam? Mos valle hernie ,problem me zorren, me veshkat apo ndo1 infeksion ose ciste te vezoreve ? Flm

  • Femina

   Per problemin tuaj ju deri më tani është dashur të drejtoheni MENJËHERË tek mjeku dhe të filloni kontrollin për të parë se çfarë është ajo që paraqitet. Nuk mund të ju ndihmojmë edhe pse supozimet mund të jenë nga më të ndryshmet, mund të keni cistë, problem me ovariumet etj.. Duhet të drejtoheni menjëherë tek mjeku!

   • Ana tiran

    Flm por ideja eshte qe nuk eshte gjithmone e dallushme ,dallohet vtm kur sforcohem ose kur rri shtrire edhe mund ta dalloj vtm kur e masazhoj fundin e barkut. Mos valle eshte ndo1 hernie ose problem me zorren ose simptome te gurit ne veshka? Sepse ndiej shum presion te zorret dhe me dilet shpesh jashte. Po cistet nuk jan te fshehta e qe mund te dallohen vtm me eko? Dhe cfare problemesh me ovariumet ?

 119. Femina

  @Ana tiran: Si do që të jetë nuk është normale. Ajo fryerje nuk është normale dhe duhet të drejtoheni tek mjeku. Mund të jenë të gjitha atë që i keni përmendur edhe ju, cistet po të rriten shumë mund të bëhen të dukshme edhe me sy, mund të keni ciste në vezore.. Pra, pa bërë ekzaminimin askush nuk mund të ju tregojë se çfarë keni konkretisht. Drejtohuni tek mjeku!

 120. Ana tiran

  Me falni qe po behem e besdizur por kur uviztova dole me myk qe ishte shkaktuar nga detergjentet intimo qe perdor. Gjinekologia me dha daktarin por nuk e gjeta dhe farmacistja me dha canestin 3 klotrimazol me 3 aplikator. Dua te di a mund ta perdor dhe qe mos te kem me probleme? Flm

  • Femina

   Sigurisht qe po, jane preparate te rekomanduara nga mjeku dhe duhet ti perdorni! Edhe nese nuk e keni gjetur ate qe mjeku ju ka shkruar, cdo here ekzistojne preparate tjera qe e kryejne po te njejtin funksion.

 121. Dane

  Pershendetje kom be mardhenie vetem me ferkim dhe duke bere nje pik paraspermale ka prekur siperfaqen e vagines time po e kam pastruar menjeher . A  ka gjasa qe te jem shtatzane ?

  • Femina

   Nese nuk keni bere marredhenie ashtu qe penisi i mashkullit te depertoje ne vaginen e femres dhe te ejakuloje brenda – nuk duhet te shqetesoheni per shhtatzeni. 
   KUJDES: nje femer mund te ngele shtatzene edhe nga lengu paraspermatik sepse edhe ai permbane spermatozoide, por jo ne kete menyre sikur ne rastin tuaj, por duhet qe penisi te depertoje brenda ne vagine.

   • Dane

    Me falni per shqetsim, deshta vetem edhe nje pytje . A ka gjasa qe ajo sperma(paraspermetike) te hy vet ne vagine ?edhe pse un e kam pastruar vaginen pas mardhenies po mos ka mbetur ne siperfaqe ndonje spermazoid dhe ka hyr mrenda ? Jam shum e shqetsuar 

 122. Dane

  Doktor flm shum per kohen , po nuk e di pse shqetsohem . Mendoj non stop se ajo sperma (paraspermatike) kur e ka prekur vaginen mos ka depertuar brenda ne vagin ose kur e kam pastruar mos ka mbetur ndonje spermazoid brenda 

 123. Edona

  Jam 17 vjeqare e fejuar ne shtatzani kam pire hapa per abort ..
  Kam pasur 2 dite gjake derdhje shum shum shum te madhe dhe me cope gjaku te medha ..
  Dua te mbetem shtatzane ne moshen me te madhe a mund te mbetem shtatzane perseri ?
  Hapa kunder gjake derdhjes nuk kam bere me
  Kan thene ne qoftese ndalet vet gjithqka do jetë ne rregull por kam marr pika kunder gjake derdhjes dhe gjake derdhjen e kam pas prej ores 4:00AM deri ne 19:00PM dhe u ndal vetëm e gjithqka krejt pak pika.
  Ju lutem shum nje pergjigjie te paktën se jam me frike qe nuk mund burrit Tim ti dhuroj femij jam ne gjendje shum te mërzitur si gjdo nene qe ka kete ëndërr pra FAMILJEN E KRIJUAR NGA VET TRUPI.

 124. Melisaa

  Pershendetje, kam pasur mardhenie me të dashurin tim por 5 sekonda ka zgjatur dhe penisi tij nuk shkuar deri në fund por në gjys të vaginës, dhe pas disa minutave ai u prish jasht, a mund tmë jepni një sqarim a mund të jem shtatzën ju lutem, pres pergjigje :/

 125. Melisaa

  Gjijnt i kam të fryera, dhe kam menstruacione të bardha me er ..

 126. Pershendetje deshta me ba ni pytje  me daten27 korrik kisha mardhenje ne uj kurse me daten 31 korrik me erdhen periodat per 3 dit rresht me perfunduAn me 3 gusht me pastaj gjat urones leshova ni leg te holl te barr dhe me 24 gusht me erdhe periodat per 5 dit si qdo her tjeter a o e mundur me kon shtazan shum  po tutna qe 1muj veq po mendojj qe jom as skom shenja te shtazanis as sen veq qe po tutna shumm edhe natv e dit ppo mendoj per ket te lutem me jep ni pergjegje 

 127. arta

  marrdhenjie nuk ka pasur asnje here veq kshtu ferkim nga jasht dhe aj lengu paraspermal mka prekur ne vagin e tash qe 1 jav me jan vonuar menstracionet a mund te mbetem shtatzan???? ju lutem per nje pergjigje se jam shum e shqetesuar ju lutem

 128. Jam 20 vjece..Kam 3 vite fejses…dhe 1vit martes…kam 1vit qe po provoj te ngel shtatzane po nuk po ngel…ne dhjetor mestrucionet mu vonuan 10dit…pastaj me erdhen dhe qe ateher i kam shum te crregullta…me vin shum me mbaj 10 dit…kto dy muajt e fundit 2-3dit para se te me vin mestrucionet me vin pak si roz…e pastaj me vin shum…dhe ne gusht mu vonuan 5dite..mestrucionet i kam 7 ditece..dhe kto kohet e fundit kam shum kriza ne fund te barkut… ..ju lutem cme keshilloni

 129. Ana

  Pershendetje.Uroj me shpirt qe te me jepni nje pergjigje te shpejt se jam shume e shqetesuar.Jam nje grua e martuar dhe kam kryer marredhenie me synim ngeljen shtatzene,,kam pasur simptomat e nje shtatzanie deri sot kur me erdhen menstruacionet,por edhe keto shume te pakta nese i krahasoj me heret e tjera.Ende ndjej marrje mendsh,te vjella te provokuar nga ushqimet,bllokime ne frymemarrje kryesisht ne darke,njehere ne mengjes edhe kam vjellur,pafuqi,Mund te ndodh te vijne periodat ne muajin e pae?
  dua te di nese jam shtatzane apo kam dicka tjeter??ju lutem me ndihmoni
  P,S synimi i aktit ishte te ngelesha shtatzene.kjo eshte shtatzania e pare.
  JU LUTEM ME JEPNI NJE PERGJIGJE

 130. ibooo

  Pershendetje jam nje djal 30 vjeqare i martuare qe 5 vite e kam nje vajze 2 vjeqare, po perblemi eshte te bashkshortja se kurre nuk prishet ( apo nuk derdhet) nuk ka ndjenja hiq fare ne seks ,un vet befasohem se si ka ngelur shtazan, gjat mardhanjve seksuale ka shum dhimbje , me se shumti qe ben seks esht nje apo dy minuta, kuk e di se ku qendron problemi..

  gjithe nje thot qe cistrat po japin dhimt aty e zan arsyje gjith nje….
  .
  apo esht se ka pasure ndonje te dashure,
  ne zemer… ,???????????? etj.

  ju faliminderit nga ibooo

 131. rihan

  Mirmbrema jam nje djal 20 vjeq por nje natë bera mardhenje seks..me te dashuren por sperma ishte me ngjyr kafe dhe si ne gjendje te ngurt ju lutem me ndihmoni..?

 132. soni

  Pershendetje!Doja te dija pas sa kohesh mund te betesh shtatzene pas nje shtatzania jashte mitre.Theksoj qe njeri tub eshte mbyllur me operacion ndersa tubi tjeter eshte normal.Gjithashtu doja te dija meqe analizat e tubit tjeter kane dale mire a mund te kete gjasa per nje shtatzani tjeter jashte mitre,po rreziku qe te mos mbetesh shtatzene a mund te egzistoje?faleminderit.

 133. soni

  Pershendetje.Do tju isha shume mirenjohese ne rast se do me kthenit nje pergjigje per pyetjen qe ju kam bere.flm.

 134. kur vezoret jan policistosi a sjell ndonje problem te qenit shtatzane,kam marre edhe ilacin acid folic..qe me kurua edhe vezoret edhe me pas ma shum mundesi me pase nje femi,deshiroj te di se femija a lind shendosh e mire pas gjith ketyre problemeve
  ,do ju falenderoja shum nese do me kthenit pergjigje,,

 135. Anuara

  Pershndetje desha tju falimnderoi per kohen qe po na kushton desha tju pys nese kem mardhnje ne vith  jo ne pjesen e perparme a mund ti shkaktoi ndonje problem femnes ?

  • Femina

   Zgavra anale nuk eshte organ per te kryer marredhenie seksuale. Ajo kryen nje funksion tjeter te cilin e dime te gjithe. Seksi ne anus nuk eshte i lejuar edhe me fe. Eshte i dhimbshem, jo i paster, mashkulli mund te marre bakterie & viruse te ndryshme qe gjenden ne anus, kurse femra nuk do te ndien kenaqesi por vetem dhembje. Seksi ne anus eshte edhe i rrezikshem sepse praktikimi i tij mund te shkaktoje qe muskuli qe mbylle zgavren anale te humbe fortesine dhe me pas te keni probleme per te mbajtur jashteqitjen. Pra ne te gjitha anet “seksi anal” nuk rekomandohet sepse nuk eshte seks. Eshte thjeshte nje tmerr i vertete. 

 136. prsh kam deshir me e dit se  kam provuar tjes shtatzan po nuk jam me ndihimoni plz

 137. Lejla

   Pershendetje , kam kryer mardhenie me ladhatime por sperma e burrit ka prekur pak vaginen time jasht . Menjeher mbas 4 orve kam perdorur kontraceptiv urgjent 72 orve. Ishte vetem nje pilul ne te dhe quhet” Idoz 72″ . A ka gjasa qe sperma te ket depertuar brenda dhe nese ka depertuar me ndihmom kjo pilul per te mos mbetur shtatzene ?? Flm shum

 138. ERA

  PERSHENDETJE,KAM NEVOJ PER PERGJIGJEN TUAJ.
  SAPO KAM KRYER MARDHENIE SEKSUALE ME TE DASHURIN TIM,DHE SPREMA U DERDH JASHT,KA GJASA QE MUND TE MBES SHTATZANE,
  JU LUTEM KTHENI PERGJIGJE,SEPSE JAM NE STRE.!!

  • Pershendetje jam 21 vjece dhe kam kistes ne anen e mitres a mundem te bej femi dhe pse kam kistes  ,kam nje 1 vit qe jam e martuar dhe jemi ruajtur mos ka ndikuar kjo qe me jan zhvilluar kistet .. FLM ju lutem me ktheni pergjigje ..

   • alessia

    jam shtatzen e kam ca dyshime te mijat ..gjat ksaj kohe kam qen ne kerkim te nje femije e po beja nje kur 6 mujore te dhen nga gjinekologia ime… me 7 kam pas mestruacinet e fundit e me 12 kam kryer marrdhenie te pambrojtura me burrin…ku ka ejakuluar brenda…po me 14 kam kam kryer marrdhenie prap te pambrojtura po kte her e derdhi spermen jasht..me 15 kam kryer marrdhenie prap dhe kte her ejakuloi brenda… 17 kam ber nje  udhetim e kam vjell e jam ndier keq…ne fundin e muajit  tj zbulova qe isha shatzen..doja te dija e/i nderuar doktt.. ne cilen dat mund te kem ngelur shtazen me 12-15 kur kam pas marrdhenie te plota apo me 14 kur ejakulimi ndoshi jasht?? ju lutem nje pergjigje

 139. isra

  Pershendetje.dua te di nese perdorimi I pilules morning after pengon ne deshiren per te mbetur shtatzene nje muaj me pas.pra perdorimi I kesaj pilule per sa kohe e mban nenefekt trupi ?

 140. toni

  Mirmbrema jam nje djal 19 vjeq gruan e kam 18 vjeqe ka qe jemi martuar 5 muaj,ka 1 muaj qe kemi kryer mardhenie seksuale pa u ruajtur per te mbetur gruaja shtatzen dhe gruas i kan ardhur mestracionet vetem 4 dit e kan mbajtur e donim te dinim a ka mundesi qe te mbetet shtatzen sepse gjithmon ciklin e ka pasur 7/8 dit.(A ka mundesi nje pergjigje)  Faleminderit per mirkuptim

 141. raxha

  pershendejte
  gjate marredhenieve intime, lengu ne te cilin del para dhe pas spermes, nje leng i bardh, e len shtatzene femren?

 142. Ada

  Pershendetje. Desha tju pyes se a esht e mundshme tjem shtatzen, sepse me jan vonuar periodat mund te them 5 ose 6 dit pasi se mbaj mend daten e muajit kaluar. Nuk kam asnje shenj shtatzenie perveq qe me esht rrit gjoksi ! Pres pergjegje sa me shpejt qe mundeni. Faleminderit , gjith te mirat ! 

 143. toni

  e dahsura ime ka disa koh pasi kryem marredhenie qe menstruacionet nk i vijn te rregullta..i vijn ne ngjyre te kafe dhe ne sasi te pakta,ju lutem me thoni car domethenie ka kjo

 144. mira

  Pershendetje , doja te dija  kam 4 muaj qe kam lind djal , por nuk me kan ardh mestracionet , kam mundesi te kem ngel perseri shtatzen .?
  Do doja nje pergjigje sa me shpejt . 

 145. dona

  si mund te mbetesh shtatzane

 146. Linda

  Pershendetje , jam shtatzane 5 javshe deshta te di a esht e demshme nese kam mardhenje dhe nese burri im ele spermen brenda meje ju lutem nje pergjigje 

 147. sari

  pershendetje ka mbi nje vit qe provoj te ngel shtatezene dhe nuk kam ngelur kam nje femije 4 vjec dhe kam lindur me operacion…kam bere dhe vizita gjinekologjike dhe me kane thene qe nuk kam probleme

 148. Pershensdetje jam nje vajze 15 vjecare jam e virgjer por jam me cikel edhe i dashuri me la kerkuar le kryej mardheni e cfare me sygjeroni si MAS mvrojtese per nje shtatezani te PA deshirur ,, me duhet nje pergjigje sonate ju lutem., Ju faleminderit

  • Femina

   Mendojme se jeni ende e re (mosha 15 vjecare) per te pasur marredhenie intime sepse trupi juaj eshte ende ne zhvillim ashtu qe te shmangen “pasojat” qe mund te paraqiten pas marredhenieve. Gjeja e dyte qe nuk rekomandohet eshte edhe ajo se ju jeni me menstruacione dhe nuk e di se per cfare marredhenie munf te flasim ne kete rast..
   Gjeja e trete eshte se per shtatzeni te padeshiruar duhet te perdorni mjete kontraceptive – me e thjeshte eshte qe i dashuri juaj te perdore prezervativ (kondom).

 149. Genta

  Pershendetje. Kam mese 10 vjet qe tentoj per nje shtatzani por deri tani pa suksese. Mjeket me thone se vezet i kam te vogla dhe nuk me zhvillohen aq sa duhen. Asnjehere nuk kam perdorur kontraceptiv deri me sot . Ciklin e kam shume te rregullt 28 ditor. Kam nje mardhenie seksuale mese te persosur me tim shoq. Kam perdorur disa here Clomid me rekomandim nga mjeku por pa rezultat. Kam bere edhe proven e tubave dhe gjithecka eshte ne rregull. Cfare sugjerimi mund te jepni ju lutem.

 150. LINDA

  prsh jam 24 vjece ka 6 muaj qe jam martuar nuk dua me ngel shtatzane edhe 1 vit po a ka problem qe ka 5vite qe ruhem te mos mbes shtatzan se 5vite kam qen e fejuar ju lutem me tregoni a eshte keq qe e zgjas kaq shum 

 151. nesa

  pershendetje jam 17 vjeqare dhe desha tju pyes ,kam pasur marredhenie me te dashurin por ai nuk me ka lene fare spermen brenda un mendoj se jap e virgjer ende por si te kuptoj se jam e virgjer a ka mundsi qe te ngelem shtatzan pa mbrojtje ? ju lutem me ktheni nje pergjigjje jam shumm e shqetesuar

 152. era

  nqs kryej mardhenie dhe sperma derdhet jashte dhe kryhet prap mardhenie .. amund te ket shtatzani ?

 153. pershendetje jam nje vajze 18 vjecare doja tju pyesja nese ka mundesi te kem mbetur shtatezane kur mbas aktit te pare te pambrojtur mbas disa minutash kryva marredhenie menjehere por partneri nuk e ka derdhur spermen e tij brenda as ne aktin e pare dhe as mbrapa por gjithsesi kam frike se ndoshta nuk ka qen i pastruar plotesisht. me ktheni nje pergjigje ju lutem. faleminderit per mirekuptimin

 154. Drita

  Pershendetje 
  Kam pasir abort para 3 muajve 
  M kan voniar mestruacionet ce 3 dit 
  Skam asnje shenj se jam shtatzane 
  Dojsha ta di a esht normale se mund te ndodhin cregulle pas abortit

 155. alesia

  pershendetje…kam nje miken time dhe ka 45 vjec..ka bere 6 iui..7 icsi.duke filluar nga mosha 38 vjece dhe nuk ka mbetur shtatzane,te gjitha esamet dhe te dhe burrit jane ne rregull.a eksiston nje mundesi me qelisa te dhuruara te mbetesh shtatsane dhe ke klinike me rekomandoni..ju faleminderit

 156. Laura

  Hej  deshta me bah ni pytje jom 19 vjeqare edhe  kom deshir me pas nje fmi me tfejuarin tim por kom shum menstracione tbardha a  munedet me kan problem edhe ky qe un nuk munum me mbet shtatzan 

 157. elsa

  Pershendetje.doja te pyesja per shenjat e para te 7zanis jam 20 vjeqe dhe deshira ime me e madhe esht te ngel 7zane menstruacionet duhet te me vin keto dit me 25 por me ben pershtypje diqka se me kan dal vija te bardha ne kembe lart kam marje mendsh ndjenja per te vjell dhe me eshte fryer barku me eshte ber i fort dhe gjoksi me esht ritur dhe kam vena ne ngjyr blu urinoj shpesh dhe nese qendroj gjat ne kembe ose bej punet lodhem shum ju lutem shum nje pergjigje sa me te shpejt ju pres.tung 

  • Femina

   Mendoj se ende është herët të paraqiten shenjat e shtatzënisë (nëse ky është muaji i parë). Ju duhet të prisni deri atëherë kur duhet të keni menstruacione. Nëse nuk ju paraqiten menstruacionet, atëherë prisni edhe rreth 7 ditë dhe bëni një test shtatzënie. 

Komento