3 veprimet tuaja që ju shkaktojnë rrjedhje vaginale dhe nuk e vini re!

Shkarkimi vaginal përbëhet nga mukusi i qafës së mitrës, lëngut vaginal, derdhjes së qelizave dhe baktereve.

Karakteristikat e tyre gjithashtu ndryshojnë çdo javë. Megjithatë, disa aspekte mund të tregojnë për shëndetin tonë.

Është krejt e natyrshme që vagina të rrjedh, në një masë më të vogël pas menstruacioneve, duke u dukur si një e verdhë veze gjatë ovulimit dhe pak më e trashë gjatë menstruacioneve të ardhshme.

Zakonisht mund të keni rrjedhje vaginale nga:

  • antibiotikët, sidomos ato të përshkurara për sinusët apo traktin urinar.
  • pas marrëdhënieve seksuale, kur sperma vjen në kontakt me vaginën, ndryshon pH.
  • stresi, mund të keni një ndryshim në prodhimin e hormoneve. Lirimi i një sasie të madhe të kortizolit pengon konvertimin e glikogjenit në lactoacid.

Edhe nëse keni rrjedhje të zakonshme vaginale, kërkoni gjithmonë ndihmë mjekësore.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Mënyrat më të mira natyrale për të eliminuar cistet!

Receta për lëngun që “gjunjëzon” të gjitha sëmundjet sezonale!