in

4 shenja të fshehura që tregojnë se jeni “sulmuar” nga stresi toksik!

Po shfaqen...

Kryesisht detoksifikim do të thotë pastrim i trupit. Funksionon duke larguar mbetjet toksike dhe papastërtitë nga gjaku deri te mëlçia juaj. Trupi gjithashtu i largon toksinat nëpërmjet lëkurës, mushkërive, sistemit limfatik dhe veshkave.

Detoksifikimi funksionon në një mënyrë shumë të natyrshme dhe e ndihmon trupin në mbajtjen e tij në formë sa më ideale.

Katër shenjat kryesore të cilat tregojnë se jeni nën ndikimin e një stresi toksik:

Po shfaqen...
  • Në sistemin gastrointensinal përjetoni simptoma të tilla si konstipacion, gazra, diarre, erë e keqe nga goja dhe fryrje.
  • Në lëkurë përjetoni simptoma si eczema, psoriazis, kruarje dhe akne.
  • Gjithashtu mund të përjetoni simptoma të një inflamacioni kronik dhe simptoma si lodhje e përhershme, dhimbje koke, dhimbje muskujsh etj.
  • Si dhe reaksione alergjike ose autoimmune si mukozë e tepërt, infeksione të sinusit, rrathe të errët nën sy etj.

Por, ja se çfarë mund të bëni për të përmirësuar procesin e detoksifikimit:

  1. Përmirësoni dietën tuaj duke shmangur ushqimet e procesuara, konsumoni më tepër ushqime me bazë bimore dhe lexoni etiketat e ushqimeve me kujdes.
  2. Filloni ditën me ujë të ngrohtë me limon.
  3. Qëndroni të hidratuar gjatë gjithë ditës.
  4. Ushtrohuni çdo ditë në mënyrë që të mbani në lëvizje sistemin limfatik, në mënyrë që të djersiteni më shpesh dhe të krijoni një trup më të fortë.
  5. Shmangni përbërës si paraben, alkool dhe SLS në produktet e higjenës personale.

What do you think?

1 point
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Farat e këtij fruti kurojnë mykun ‘candida’ për 3 javë!

Këto çamçakëza me uthull molle janë trendi i ri në mjekësinë popullore!