5 shenjat që tregojnë se mëlçia juaj është sëmurë dhe po ju shkakton shtim në peshë

Mëlçia është një nga organet më të rëndësishme në trupin tonë për shkak se është një nga organet kryesore që bën daljen e toksinave. Sapo toksinat mblidhen, mëlçia fillon të jetë më e ngadaltë për shkak të punës së madhe që i duhet të bëjë në largimin e këtyre toksinave. Kjo më pas çon në akumulimin e peshës së tepërt kryesisht në zonën e barkut. Prandaj është e rëndësishme të dalloni simptomat e një mëlçie të “lodhur”.

  1. Shtim peshe në mënyrë të papritur – Në rast se mëlçia juaj fillon dhe ngadalësohet në funksionet e saj, një kohë e gjatë në palestër nuk do ndikojë në heqjen e peshës së tepërt. Kjo sepse mëlçia është përgjegjëse për metabolizimin e yndyrës.
  2. Alergji – Një mëlçi plotësisht funksionale prodhon antitrupa që sulmojnë alergenet dhe kur funksionaliteti i saj është dëmtuar, bën që trupi juaj të ruajë alergenet që rezultojnë në mendje duke prodhuar më shumë histaminë. Në rast se ka shumë histamine brenda trupit tuaj për një kohë shumë më të gjatë, mund të keni alergji të tilla si kruajtje dhe dhimbje koke.
  3. Lodhje e tepërt – Kjo është simptoma kryesore e një mëlçie të “lodhur”. Sipas mjekëve ndjesia e përhershme e lodhjes është një shenjë e nivelit të toksinave në trupin tuaj. Nëse lihet pa trajtuar një lodhje e përhershme më pas çon në komplikacione të tjera si ndryshim i theksuar humori, çrregullime depresive dhe acarim.
  4. Djersitje e tepërt – Nëse lihet pas dore, mëlçia tejnxehet dhe e shpërndan këtë nxehtësi në gjithë trupin dhe trupi nga ana tjetër përpiqet ta largojë këtë nxehtësi me anë të djersitjes. Kjo çon në djersitje të tepërt dhe në një aromë të fortë trupi.
  5. Aromë e keqe e gojës – Keni problem faktin se nuk e largoni dot erën e keqe të gojës pavarësisht se sa herë i lani dhëmbët ose përdorni fillin dentar? Sipas doktorëve kjo simptomë është shenjë e një mëlçie të “lodhur”. Fetor hepaticus ndodh kur toksinat në trupin tuaj fillojnë të mblidhen në trup e cila më pas rezulton në aromë të keqe të gojës.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Me speca pikantë kundër dhimbjes së kokës…

Anti-8 Marsi