in

5 ushtrime të thjeshta për të hequr qafe fryrjet në stomak dhe për ta përmirësuar tretjen!

Po shfaqen...

Ushqimet e rregullta janë një nga shprehitë më të rekomanduara për të pasur një shëndet të mirë fizik dhe mendor. Ky lloj i aktivitetit përkrah sistemet kryesore të trupit dhe në shkëmbim, kjo është mënyra më e mirë për të eliminuar kaloritë shtesë dhe dhjamin.

Gjunjët në gjoks

Ky ushtrim është një nga aktivitetet më të mira për të luftuar fryrjet abdominale dhe gazrat.

Si ta bëni:

Shtrihuni në shpinë në pozitë për jogë, me duart e zgjeruara dhe këmbët anash nga trupi juaj. Merrni frymë thellë dhe ngadalë sillni gjunjët te gjoksi. Të dy këmbët t’i mbani me dy duart dhe tentoni të ngrini lart fundshpinën nga dyshemeja. Sigurohuni që shpinën ta mbani drejt në dysheme. Qëndroni ashtu për një minutë, duke marrë frymë thellë.

Pozita e fëmijës

Pozita e fëmijës është një aktivitet relaksues që përkrah muskujt e poshtëm të shpinës dhe këmbët. Duke e praktikuar këtë pozitë pakësojini simptomat që shkaktohen nga kapsllëku dhe vështirësitë tretëse që ndërlidhen me stresin.

Si ta bëni:

Shtrihuni në gjunjë, uluni në këmbë dhe shputat dhe gishtat e mëdhenj të këmbës të janë bashkë prapa jush. Merrni frymë thellë dhe, derisa nxirrni frymën jashtë, trupin e shtyni nga përpara me duart poshtë. Mbajeni qafën e relaksuar, duke shtruar ballin nga përpara. Mbajeni këtë pozitë për një minutë.

Boshti kurrizor drejt

Kjo pozitë ju lejon të rritni fleksibilitetin e trupit tuaj, për të përmirësuar abdomenin, për të stimuluar organet tretëse dhe eliminimin e mbetjeve.

Po shfaqen...
Si ta bëni:

Uluni në një qilim dhe formoni një kënd prej 90 shkallësh me boshtin dhe këmbët e shtrira. Më pas mblidheni gjurin djathtë dhe e ktheni ijën në të djathtë. Përdorni bërrylin e majtë për t’i dhënë mbështetje gjurit të djathtë për të prekur shpinën pa ndjerë dhimbje. Mbajeni këtë pozitë për 30 sekonda, pushoni dhe e përsërisni në anën e kundërt.

Pushimi galiç

Ky lloj i pozitës galiç lufton gazrat, redukton inflamacionet dhe simptomat e tjera që ndërlidhen me telashet në tretje.

Si ta bëni:

Qëndroni drejt me këmbët dhe ijët e ndara. Mblidhni gjunjët pak dhe sillni ijët prapa sikur po uleni në karrige. Ngrini të dy duart sipër kokës dhe provoni të qëndroni në atë pozitë për një minutë. Merrni frymë thellë dhe lëshojeni frymën ngadalë deri në fund të ushtrimit.

Ura

Ura është pozitë e thjeshtë që ndihmon abdomenin, këmbët. Kështu ulini tensionimet, dhimbjet në shpinë dhe problemet e stomakun.

Si ta bëni:

Shtrihuni me shpinë në dysheme. Më pas ngrijini ijët derisa u ndihmoni me duar. Komblikun mbajeni të ngritur për rreth 30 sekonda dhe kthehuni në pozitën fillestare ngadalë.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Humbni peshë për 10 ditë me ujë dhe këto 5 rregulla!

Hudhra është e rrezikshme, nëse konsumohet në këto raste!