6 ndryshime që i ndodhin trupit tuaj gjatë dushit, kur qëndroni më tepër se ç’duhet!

Për arsye të ndryshme, ndonjëherë rrimë në dush më shumë se sa duhet. Pra qëndrojmë përafërisht më shumë se 40 minuta. Studimet tregojnë se kjo është diçka e dëmshme. Uji i tepërt mund të dëmtojë lëkurën tuaj, flokët por edhe pjesët e brendshme të organizmit.

Nëse shpenzoni 20 minuta në ditë në dush kjo barazohet me rreth dy vite të jetës suaj. Imagjinoni më shumë…

Edhe specialistët e ndryshëm kanë dalë në përfundimin se më pak sapun, shampoo, deodorant ju siguron një lëkurë më elastike dhe me shkëlqim.

Sigurisht dushi është një pjesë e rëndësishme e higjienës sonë personale dhe kurrsesi nuk duhet ta anashkaloni, por duhet të filloni ta praktikoni pak më rrallë. Në fillim, ju mund të keni flokë dhe lëkurë të yndyrshme. Megjithatë, kjo mund të jetë rezultat i drejtpërdrejtë i rutinës tuaj të mëparshëme, agresive të dushit.

Era e trupit është rezultat i baktereve që ushqejnë sekrecionet nga djersa dhe gjëndrat dhjamore.

Në mënyrë të përmbledhur, ja cilat janë rrjedhojat e një dushi të zgjatur në kohë:

  • Than flokët
  • I heq shkëlqimin
  • Pengon rritjen e shpejtë të flokëve
  • Heq yndyrën natyrale të flokëve
  • Dehidraton lëkurën
  • Heq mikrobet e domosdoshme për lëkurën tuaj

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Këto çamçakëza me uthull molle janë trendi i ri në mjekësinë popullore!

Çaji që ju ndihmon të digjni kilet e tepërta, të rregulloni balancën e hormoneve tuaja dhe të hiqni ankthin!