7 mënyrat e përdorimit të limonit që çdo grua duhet ditur!

Një nga frutat më të dobishëm për njeriun është padyshim limoni. Ky i fundit është veçanërisht efikas për lëkurën tonë. Ne mund ta përdorim lëngun e limonit për të trajtuar probleme të shumta të lëkurës, pasi ky i fundit është përfshirë në shumë kremra kozmetike, maska dhe scrubs.

Është ushqyes për lëkurën tonë

Aplikoni pak lëng limoni në një copë pambuku. Vendoseni në fytyrë para se të shtriheni për të fjetur. Në mëngjes, lëkura juaj do të jetë e shndritshme dhe e freskët.

U jep shkëlqim flokëve

Flokët e tu do të jenë me më shumë shkëlqim se kurrë! Ju duhet thjesht dhe vetëm të aplikoni lëng limoni në flokët tua, ta lini për pak çaste dhe më pas të bëni shpëlarjen e zakonshme. Do të mrekulloheni nga vetitë e tij!

Eliminon aknet, shenjat dhe njollat nga fytyra juaj

Nëse keni probleme me aknet, njollat e zeza, pigmentin, limoni është gjëja e duhur për ju. Aplikoni pak lëng limoni në një copë pambuku. Lëreni në zonë që i nevojitet për 15 minuta dhe më pas lani fytyrën me ujë të bollshëm.

Kuron plasaritjet e buzëve (lëkurës)

Temperaturat e ftohta, lëkura e thatë ose vitaminat e pamjaftueshme mund të bëjnë që buzët tuaja ose lëkura të plasaritet. Aplikoni pak lëng limoni direkt në buzët tuaja ose lëkurën e ashpërsuar dha ajo do të bëhet shumë më e butë dhe e hidratuar!

Heq pikat e zeza

Vendosni pak lëng limoni në atë zonë të lëkurës ku keni pika të zeza dhe e lini të qëndrojë për pak kohë.

Ushqen thonjtë

Limoni forcon thonjtë tuaj dhe i bën ato më të fortë. Hidhni disa pika limon në një enë me ujë dhe mbani gishtërinjtë brenda, për pak çaste.

Shërben si deodorant

Përgatitni deodorand në kushte shtëpie me lëngun e limonit. Ju duhet tërshërë e bluar, mjaltë dhe pak lëng limoni. Aplikojeni atë nën sqetulla dhe e lini për 60 minuta. Shpëlajeni më pas atë me ujë të vakët. Nuk do të djersiteni aspak dhe bluzet tuaja nuk do të kenë shenja njolle!

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Me ndihmën e kësaj kafeje mund të humbni deri 40 kilogramë!

Personat që marrin këtë vitaminë rrezikojnë me 30-40% të preken nga kjo formë e kancerit!