8 simptomat e sifilisit te gratë!

Në vitin 2000, vetëm 6,000 raste të sifilisit u raportuan në Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Por në 2016, u raportuan 88,042 raste të reja të sifilisit.

Shkalla e kësaj sëmundje seksualisht të transmetueshme potencialisht shkatërruese është rritur që nga viti 2012, thotë Jessica Shepherd, M.D., një gjinekologe në Çikago, e cila sheh më shumë raste të sifilisit në praktikën e saj se kurrë më parë. Sifilisi në fakt është tepër i frikshëm, prandaj ky është një lajm mjaft alarmues. Infeksioni bakterial, i cili mund të përhapet nëpërmjet seksit vaginal, oral ose anal, përparon në tre faza, të cilat shkojnë shumë nga frika deri në gjendje të tmerrshme.

Në dy fazat e para, sifilisi lehtë mund të trajtohet me një raund të shpejtë të antibiotikëve. Por në qoftë se nuk e trajtoni sifilizin brenda 12 muajve, ai fshehet, që do të thotë se bakteret janë ende në trupin tuaj, por nuk mund të keni simptoma për shumë vite. Në fazën e tretë, sifilizi mund të dëmtojë trurin tuaj, nervat, sytë, zemrën dhe organet e tjera, duke çuar në verbëri, paralizë, madje edhe vdekje, sipas ACOG.

“Është e rëndësishme të diagnostikoni dhe trajtoni sifilizin herët, sepse mund të përparojë në faza që mund të ndikojnë në trurin tuaj ose shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe mund të transferohet tek foshnjat nëse nuk diagnostikohet në shtatzëni”, thotë Shepherd.

Shepherd thotë se shumica e njerëzve vërejnë simptoma të sifilisit në fazat e para ose të dyta të sëmundjes, edhe pse nuk është e pazakontë që njerëzit të mos kuptojnë se simptomat e tyre janë shkaktuar nga sifilisi.

Këtu janë tetë simptoma të sifilisit tek gratë që ju duhet të dini.

Vragë të forta, të rrumbullakëta, pa dhimbje

Në fazën e parë të sifilisit, e cila zgjat tre deri në gjashtë javë, mund ose nuk mund të vëreni plagë të shumëfishta në vend të infeksionit, sipas CDC.

Ethet dhe gjëndrat limfatike të fryra

Një tjetër simptomë që mund të shfaqet në cilëndo fazë të sifilisit është ethet e ulëta, zakonisht rreth 100.4 deri në 100.6 gradë Fahrenheit. “Nuk do të zgjasë për shumë kohë – disa ditë”, thotë Shepherd.

Skuqjet e lëkurës

Vini re një skuqje të shokuar kudo në trupin tuaj? Gjithmonë një arsye e mirë për t’u kontrolluar me mjekun tuaj. Në fazën dytësore të sifilisit të patrajtuar, mund të zbuloni një skuqje të lëkurës në disa pjesë mjaft të rastësishme të trupit tuaj.

Do të vini re gungat e vogla të kuqe, dhe kjo mund të shkojë pa u vënë re, sepse nuk shkakton kruajtje”, thotë Shepherd

Vragë në gojë, vaginë ose anus

Një tjetër shenjë e sifilisit të shkallës sekondare: plagë të shumta të mëdha (një deri në tre centimetra), të rritura, gri ose të bardha që shfaqen në zonat me lagështi si goja, vagina ose anusi.
“Ata janë si lytha, janë disi të ngritura dhe jo të dhimbshme”, thotë Shepherd. “Në të vërtetë ato mund të diagnostikohen keq si lythat gjenitale, të cilat nuk janë të dhimbshme.”

Sido që të jetë, në qoftë se vëreni këto lloj gunga, është një ide e mirë të rezervoni një takim me gjinekologun menjëherë.

Humbja e flokëve

Në fazat dytësore të sifilisit, mund të keni pika të mprehta në kokë. I njohur si alopecia syphilitic.
“Ky nuk është një nga simptomat e mëdha dhe nuk është tipike në atë që normalisht do të shohim”, thotë Shepherd.

Në fakt, humbja e flokëve tek gratë mund të ketë të gjitha shkaqet e tjera, duke përfshirë ndryshimet hormonale, medikamentet dhe kushtet mjekësore. “Nëse keni humbje të flokëve, ne zakonisht shohim simptoma të tjera si një skuqje të lëkurës,” shton ajo. Sapo të trajtohet sifilisi, flokët rriten përsëri.

Humbja e peshës

Disa gra vërejnë se mund të humbasin disa kg në sifilisin e fazës së dytë, por asgjë dramatike, thotë Shepherd.

Gratë gjithashtu mund të kenë simptoma të tjera dhe jo vetëm humbje peshe, thotë ajo. Simptoma të tjera të sifilisit të fazës së dytë janë të ftohta dhe përfshijnë dhimbje koke, dhimbje të muskujve, dhimbje të fytit dhe lodhje, të cilat do të shkojnë me ose pa trajtim, sipas CDC.

Defektet dhe problemet e ndjeshmërinë

Sapo sifilisi i patrajtuar arrin fazën terciare, bakteret mund të ndikojnë përfundimisht në tru, thotë Shepherd. I njohur si neurosifilis, sipas CDC, ajo ndikon deri në 10 për qind të pacientëve me sifilis të patrajtuar dhe mund të çojë në meningjit, ose inflamacion të trurit dhe palcës kurrizore.

Probleme me shikimin

Sifilisi okular është një tjetër efekt terciar i sifilisit të patrajtuar, ku bakteret ndikojnë në nervin optik në tru, sipas CDC. Simptomat mund të përfshijnë ndryshimet e vizionit deri në verbim të përhershëm.

“Sifilizi është një patogjen që rrjedh në gjak, kështu që sapo të jetë në tru, do të ndikojë në atë organ. Duhet vetëm pak kohë para se të arrijë atje“, thotë Shepherd.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Mos i injoroni këto 6 shenja te çrregullimeve hormonale. Ja përse…

Dy gjërat që parandalojnë kancerin e mitrës tek femrat!