Alumini që ndodhet në deodorantë mund të shkaktojë kancerin e gjirit

Alumini që ndodhet në deodorantë mund të shkaktojë kancerin e gjirit

Trupi e mbron veten në mënyrë natyrore nga nxehtësia nëpërmjet djersitjes. Andaj është proces normal në raste të punës fizike apo në rast të motit të ngrohtë me lagështi, nëpërmjet djersitjes lirohet energjia e tepërt termale, gjë që e ftoh trupin sërish. Dukuria e djersitjes eksesive quhet hyperhidrosis.

Përdoreni këtë mënyrë alternative të eliminimit të kutërbimit!

Djersitja është funksion i rëndësishëm i trupit, i cili ka numër të madh të gjëndrrave të djersitjes. Shumica e tyre janë të vendosura nën sqetulla, prandaj jemi shpesh të shqetësuar nga djersitja e nënsqetullave pasiqë janë tejet aktive.

Kjo djersë është e pasur me acide yndyrore dhe proteina që lënë shenja në rrobat e juaja. Njerëzit përdorin shpesh deodorantë dhe antiperspirantë kur djersa fillon të kutërbojë. Djersa është e mirë dhe përmban kimikate që luftojnë sëmundjet andaj edhe nuk duhet të shqetësoheni të eliminoni edhe djersën bashkë me kutërbimin.

Një studim i fundit ka zbuluar se kimikatet e ndodhura në djersë përmbajnë antibiotikë natyrorë që mund të vrasin mikrobet e rrezikshme, gjë që na drejton drejt faktit se nuk duhet t`a eliminoni njërin nga funksionet më të rëndësishme të trupit. Në vend të kësaj, mund të eliminoni vetëm kutërbimin me anë të mjeteve natyrore.

Shmanguni nga deodorantët që përmbajnë alumin dhe përdoreni atë që përmban bli!

Të përfundojmë, nënsqetullat djersiten sepse i elminojnë toksinat në trupin tuaj, andaj është normale dhe dobiprurëse, sidoqoftë, kutërbimi që krijohet nga ajo mund të zgjidhet me përdorimin e blirit.

Bliri është fantastik kur përdoret kundër kutërbimit pasiqë ka aftësinë e të luftuarit të djersitjes së nënsqetullave për shkak të aciditetit të tij. Acidi në lëngun e blirit ndihmon në reduktimin e prodhimit të djersës dhe mund të përdoret si deodorant natyral. Për më shumë, bliri ka cilësi të fuqishme antibakteriale, pasiqë bakteret janë shkaktarët e kutërbimit, bliri është ideal për t`u përdorur në këso raste.

Gjithçka që ju duhet është të merrni blirin jo tërësisht të pjekur, prejeni përgjysëm, pastaj përshkoni me gjysmat të dy nënsqetullat.

Nuk duhet të merakoseni nëse lëkura nën sqetulla ngjyroset pasi ta keni përshkuar me bli, ngjyra do të kthehet menjëherë pas.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Mundni cistat në gji me anë të bimëve

Mundni cistat në gji me anë të bimëve

Desert me tri lloje çokollate dhe ujë

Desert me tri lloje çokollate dhe ujë