Anila Kalleshi: Kjo vitaminë është ilaçi numër një kundër anemisë!

Kur sëmuremi, shpesh i injorojmë shkaqet e sëmundjes dhe thjesht trajtojmë simptomat. Kjo është një mënyrë që largon simptomat por nuk i kuron ato. Mungesa e vitaminës është një problem tjetër.

Jetën e përditshme e kemi aq të zënë dhe të ngarkuar, saqë harrojmë sinjalet që trupi jonë na jep. Kështu që nëse na dhembin këmbët, marrim një mjekim por harrojmë të mbajmë nën kontroll mungesat e vitaminave.

Pra cila është rëndësia e vitaminës B12 dhe cilat janë masat që duhet të marrim?

Vitamina B12 jo vetëm që e bën ADN-në e shëndetshme, por edhe nervat, enët e gjakut të cilat janë esenciale për një sistem imunitar të shëndetshëm dhe një tru të shëndetshëm. Vitamina B12 gjendet vetëm në produkte me bazë shtazore si bulmet, vezë, mishra etj. Vegjetarianët me shumë gjasa mund të vuajnë nga mungesa e vitaminës B12. Përpos vegjetarianëve, njerëzit që me shumë mundësi mund të vuajnë nga të tilla mungesa janë ata me sëmundjen celiac, ata që kanë probleme me tretjen dhe ata mbi 50 vjeç.

Shenjat dhe simptomat që mund të keni mungesë të vitaminës B12

Simptomat janë të buta fillimisht dhe shumë prej jush tentojnë të mos i kushtojnë rëndësi. Më poshtë janë simptomat prej të cilave duhet të keni kujdes.

Lodhja ekstreme

Nëse kohët e fundit keni filluar të flini më shpesh mbasditeve, edhe pse keni pasur një gjumë të mirë natën, duhet të kuptoni se diçka nuk shkon me shëndetin tuaj, kështu që sa më parë konsultohuni me doktorin. Arsyeja pse ju vuani nga lodhja kur keni mungesë të vitaminës B12 është sepse trup tjetër ndihmojnë në transportimin e oksigjenit në qeliza. Kështu që nëse qelizave tuaja ju privohet oksigjeni, me shumë gjasa do të ndiheni të lodhur. Por një tjetër gjë për të cilën duhet të jeni të vetëdijshëm, është që lodhja kronike mund të sjellë ndërlikime të tjera. Kështu që bëni disa analiza për të marrë vesh çfarë fshihet pas lodhjes.

Dobësi

Trupi juaj mund të mos jetë energjik si më parë. Muskujt tuaj ndihen të dobët. Mund të vuani nga mungesa e vitaminës B12, ndaj për të kuptuar arsyen kryeni analizat përkatëse.

Ndjenjë pickimi

Kjo mund tju duket e çuditshme por është e vërtetë, disa njerëz ndjejnë një “elektrizim” në trup ose disa pickime gjilpërash, gjë që shkaktohet nga mungesa e oksigjenit në qeliza.

Tekstura e gjuhës suaj ndryshon

Njerëzit venë re disa njolla të kuqe në gjuhën e tyre, të njohura si papillae, kur kanë mungesë të vitaminës B12. Kjo i bën ata të humbasin ndjenjën e shijes. Humbja e ndjesisë së shijes mund të çojë dhe në humbjen e peshës.

Pa humor dhe të irrituar

Kur keni mungesë të vitaminës B12, emocionet tuaja dalin jashtë kontrolli. Mund të ndiheni të depresionuar, dhe nuk jeni gati të përballeni me aktivitetet e përditshmërisë. Kjo për shkak të dopaminës dhe serotoninës, që sintetizohen nga vitamina B12 dhe një mungesë e tyre çon në dështimin e rregullimit të humorit. Nëse po vuani nga një shikim i turbullt, ndjeshmëri ndaj dritës ose shikim i dyfishtë, me shumë gjasa keni mungesë të vitaminës B12. Arsyeja pse keni probleme me shikimin është mungesa e B12-ës, që mund të ndikojë në nervin optik ose të ndikojë në retinë.

Ju vuani nga anemia pernicious

Mungesa e vitaminës B12 shkakton anemi, në të cilën anemia pernicious është një lloj sëmundjeje, në të cilën numri i kërkuar i rruazave të kuqe nuk është i pranishëm për shkak të mungesës së vitaminës B12.

Kura për mungesën e vitaminës B12

Nëse keni anemi pernicious ose një problem me absorbimin e B12, duhet të zvëndësoni vitaminën B12 me injeksione, me duhet të bëni disa ndryshime në planin e dietës suaj që të përfshini suplemente të vitaminës B12.

Parandaloni problemet me mungesën e B12

Shumë njerëz mund të parandalojnë një mungesë të vitaminës B12 duke u përkujdesuar për dietën e tyre duke ngrënë një sasi adekuate të mishit, shpendëve, bulmet, ushqim deti dhe vezë. Nëse nuk konsumoni sasi adekuate të produkteve shtazore, konsultohuni me doktorin tuaj për suplementimin.

Recetë: Veze me krem

Meqë vezët janë plot me vitaminë B12 dhe nutrientë të tjerë, kjo është padyshim një nga recetat më të shëndetshme. Fakti që shtohet spinaq në këtë recetë e bën plot e përplot me ushqyes. E ulët në kalori dhe në kolesterol, spinaqi ka sasi të larta të niacinës dhe zinkut, si dhe proteinës, fibrës, vitaminës A, C, E dhe K, tiaminës, vitaminës B6, folat, kalcium, hekur, magnez, fosfor, kalium, kopër etj. Me fjalë të tjera, është plot me gjëra të shëndetshme.

  • 8 vezë
  • Kripë dhe piper për shije
  • ½ e kupës krem
  • 1 qepë të prerë
  • 1 kupë me domate qershi
  • 1 kupë me spinaq të copëtuar
  • Majdanoz
  • Gjethe borziloku
  • 2 lugë gjelle gjalpë
Metoda:

Prisni vezët dhe shtoni kripë e piper në të. Merrni pak krem dhe rriheni mirë.
Në një tigan, ngrohni gjalpin dhe shtoni qepën e grirë në të. Më pas shtoni spinaqin, domatet qershi dhe sipër shtoni disa gjethe borzilok. Shtoni sasinë e kërkuar të kripës dhe piperit.
Merrni një enë dhe vendosni përzierjen e perimeve në të. Më pas shtoni përbërjen te vezët.
Gatuajini në sobë për të paktën 5-6 minuta në 170-180 gradë.
Hidhini disa gjethe borzilok dhe majdanoz e shërbejeni të ngrohtë.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Turshitë me pemë, eliksiri i rinisë së të parëve tanë!

Gjaku në urinë, sinjal alarmi jo vetëm për veshkën!