Arsyet përse duhet të ndaloni sa më parë përdorimin e telefonit gjatë natës!

Me gjithë të mirat që kanë sjellë celularët inteligjentë, a e dini se ato kanë dhe efekte të dëmshme në shëndetin tuaj të përgjithshëm?

Keni dëgjuar ndonjëherë për rrezatimet? E pra, drita blu e telefonit është përgjegjëse për shumë sëmundje që zhvillohen në trup.

Drita blu është pjesë e spektrit të plotë të dritës, që do të thotë që ne jemi të ekspozuar ndaj saj çdo ditë. Sidoqoftë, ekspozimi gjatë natës ndaj asaj drite (nga smartphona, tableta, laptopë dhe ekrane të tjera LED), mund të dëmtojë shikimin tuaj.

Studimet shkencore kanë konfirmuar se ekziston një lidhje midis smartfonëve dhe çështjeve të mëposhtme shëndetësore dhe sëmundjeve:

Po shfaqen...
Rrezik kanceri

Shkencëtarët shpjegojnë se drita blu ndikon në gjumë gjatë natës dhe në të njëjtën kohë rrit ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të kancerit, sidomos të kancerit të gjirit dhe të prostatës. Gjegjësisht, melatonina është arma e natyrshme e trupit kundër kancerit. Studimet treguan se drita blu e pengon prodhimin e këtij hormoni.

Pagjumësi

Siç është përmendur më lart, drita blu ndikon negativisht në nivelin e melatoninës. Trupi juaj ka nevojë për këtë hormon për të pasur gjumë cilësor gjatë natës. Mungesa e melatoninës prish gjumi dhe shkakton:

Depresion,
Obezitet,
Humbje të memories,
Probleme kardiovaskulare,
Plakjen e parakohshme,
Probleme me shikimin,.

Përveç gjithë kësaj, drita blu dëmton retinën dhe gjithashtu shkakton degjenerim makular dhe katarakte. Shkencëtarët shpjegojnë se si pasojë e përdorimit të tepruar të smartfonëve, pacientët 35-vjeçarë kanë të njëjtat sëmundje si të moshuarit.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

10 arsyet magjike pse të kesh një motër është gjëja më e bukur që mund të të ketë falur jeta…

Kontrollet mjekësore që duhet t’i kryejë çdo grua pasi t’i ketë bërë 40-vjet!