in

Bananja në mëngjes? Ja çfarë thonë dietologët…

Po shfaqen...

Edhe pse bananja njihet për vlerat e veçanta ushqyese për trupin e njeriut, dietologët janë të mendimit se ky produkt nuk duhet konsumuar në mëngjes.

Ata japin edhe arsyet se përse nuk duhet të hani banane në mëngjes…

Bananet kanë në përbërjen e tyre mesatarisht 25% sheqer, që japin energji në momentet e para, por të lënë në një gjendje gjumi dhe lodhjeje vetëm pak më vonë. Probleme mund të sjellin edhe në aparatin tretës.

Po shfaqen...

Për shkak se përmbajtja e lartë e sheqerit prish nivelin e insulinës, ju duhet ta mbani nën kontroll gjendjen e sheqerit gjatë gjithë ditës për të mos prishur ekuilibrin.

Koha më e mirë për të ngrënë banane është 45 minuta pas ushtrimeve fizike. Kjo sepse muskujt duhet të plotësohen me yndyrën që kanë djegur.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Pini një gotë ujë në orën 6 të mëngjesit! E tërë bota është çmendur nga rezultatet që jep!

Si të kuptoni se keni mungesë kalciumi ne trup, shenjat dhe si ta trajtojmë…