Banja e ftohtë shëron kapsllëkun, e ai që konsumon ujë gjatë ushqimit është më i dobët!

Roli i ujit në organizmin e njeriut është i shumëfishtë. Me plakjen tonë, sasia e ujit është më e vogël.

Njihuni me faktet interesante për ujin
  • Njerëzit që pinë ujë derisa konsumojnë ushqim mesatarisht kanë peshë më të vogël trupore.
  • Konsumimi i rregullt midis 1,5 dhe 2 litra ujë në ditë pakëson gjasat për 30 pë qind që të vuani nga migrena.
  • Poashtu, është vërtetuar se banja me ujë të ftohtë përmirëson tretjen, sepse shtyn zorrët të punojnë dhe e përdorin energjinë nga ushqimi për ngrohje.
  • Thithja e avullit ndihmon për problemet me sinuse dhe me mushkëri.
  • Akulli forcon sistemin imun dhe pakëson inflamacionet.
  • Secili që konsumon më pak se sasia e rekomanduar e ujit, për 40 për qind janë më të rrezikuar për zhvillimin e infeksioneve urinare.
  • Uji vepron si mbrojtje e trupit, duke mbrojtur nyjat si dhe organet e brendshme nga thyerjet.
  • Pos ujit, me rëndësi është t’i zgjidhni lëngjet që në vete nuk përmbajnë ëmbëltues artificialë dhe sheqer shtesë.
  • Poashtu, konsumoni sa më shumë pemë dhe perime, pasi që edhe ato në mënyrën e vetë përmbajnë ujë. Mollët, mandarinat, dardhat, limoni dhe karota, pos se forcojnë sistemin imun, ato edhe hidratojnë trupin e njeriut.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Receta për lëngun që “gjunjëzon” të gjitha sëmundjet sezonale!

Eliksiri natyral nga mjalti, arrat, hudhrat dhe uthulla që shëron shumë sëmundje!