Duke shfletuar kategorinë

Kuzhina

Bakllavë klasike (Receta)

Përbëresit 10 vezë, 12 lugë kos, 1 gotë uji vaj, 1 gotë uji qumësht, 1 majë luge sodë buke, Në majë të gishtërinjëve kripë, 750 gr gjalpë (gjalpi shkrihet dhe vlon gjersa tështresohet shkuma dhe të mbetetgjalpë i pastër pa ujë dhe shkumë).…

Dreka që e zbut thartirën e organizmit

Ju nevojiten: 1 kokë qepe 2 speca të kuq dhe 2 të gjelbër 2 karota 500 ml lëng domateje 300 gr mel erëza sipas shijes pak vaj, pak kripë dhe piper Përgatitja: Priteni një kokë qepe dhe fërgojeni në zjarr të qetë, pastaj shtoni karotën. Kur…

Ëmbëlsirë e lehtë me kakao

Përbërësit: 150 gr margarinë 2 vezë 1 gotë e gjysmë sheqer 150 ml qumësht 1 pluhur për pjekurina 1 vanil sheqer 3 lugë gjelle kakao 2 gota miell Përbërësit për glazurën: 50 gr margarinë 2 lugë të vogla nesscaffe 2 lugë kakao 1 vanil sheqer…