Duke shfletuar kategorinë

Deserte

Ëmbëlsirë e ngrirë

Përbërësit: 200 gr cokollate per zierje 150 gr cokollate e forte e zeze e coptuar 600 ml ajke e embel 20 gr sheqer pluhur 4 luge leng portokalli 1 luge levore portokalli ne rende Per glazuren: 150 gr cokollate per zierje 90 gr…

Toptha me puding

Përbërësit: 500 ml qumësht; 3-4 lugë sheqer; 1 qese puding vanilje; 200 gr biskota të bluara; 100 gr napoletanka të bluara; 1 lugë gjelle kakao Përgatitja: Ndani pak qumësht dhe në të hidheni qesen e pudingut duke e përzier mirë,…

Trileçe me Nutella

Përbërësit: 4 vezë, 12 lugë sheqer, 12 lugë vaj, 12 lugë qumësht, 12 lugë miell, 4 lugë kakao dhe një pecivë. Shërbeti: ½ qumësht, 5 lugë sheqer (ose 10 nëse dëshironi më ëmbël), një lugë shmand, 2 lugë Nutella. Udhëzimet:…

Tortë japoneze me vetëm tre përbërës

Për këtë tortë ju do të keni nevojë vetëm për tre përbërës, dhe më pas ajo do të jetë me të vërtetë e lehtë për t’u përgatitur. Do të ju duhet një orë për ta përgatitur këtë ëmbëlsirë të shijshme. Përbërësit: 120g krem djathi të…

Sheqerpare me arra

Nevojiten: 1kg gjalpë të zbutur, 1kg miell, 12 të verdha vezësh dhe 1 e tërë, 1 lugë çaji sodë buke, 200gr arra të grimcuara, 2kg sheqer. Udhëzimet: Gjalpi i zbutur pritet në pjesë të vogla me thikë. Përzihet me dorë duke i shtuar…

Rolladë Raffaello

Përbërësit për piten: 6 vezë 6 lugë sheqer 6 lugë miell 1 lugë çaji pluhur për pjekurina Përbërësit për fillin: 1 kese puding vanile 500 ml qumësht 4 lugë sheqer 125 gr margarin 7 lugë kokos Përgatitja: Ndajmë të verdhat e vezëve nga…

Llokum me arra, recetë e shijshme

Recetë shumë e shijshme për tërë familjen. Përbërësit: 1kg sheqer 1/2 litër ujë Lëngu i një limoni 100gr niseshte 2gr krem tartar (pluhur rrushi) 200gr arra fistiqe (sipas dëshirës) Vaj lajthie 1 gotë uji me sheqer pluhur 1…

Si të përgatitni Cheesecake?

Përbërësit: 200 gr biskotaë; 150 gr gjalpë; 500 gr djathë i butë; 100 gr pana e freskët; 100 gr sheqer; 2 vezë + 1 të verdhë veze; 1/2 filxhani lëng limoni 1 pako vanilje Përgatitja: Si fillim përgatisim bazën e cheesecake.…

Toptha me kokos dhe biskota

Një recetë e lehtë dhe shumë e shijshme! Përbërësit e nevojshëm: Biskota Jaffa, biskota të bluara, hopla (krem pana), kokos. Udhëzimet: Copëtojmë biskotat Jaffa dhe i hedhim në një enë të thellë. Më pas, në një enë tjetër vendosim…