Dobitë shëndetësore të qepës, ja përdorimet më të zakonshme jashtë kuzhinës

Ndonëse jo të gjithë e pëlqejnë apo konsumojnë, përfitimet nga qepa janë të ditura nga thuajse të gjithë. Qepa është shumë e pasur në oligoelementë si sulfuri, potasiumi, magnezi, fluori, kalciumi dhe fosfori dhe vitamina.

Enzimat aktive të qepës kanë veti diuretike, purifikuese dhe tonifikuese për aparatin tretës . Normalizojnë florën intestinale dhe pengojnë rritjen e substancave toksike që ndikojnë në shfaqjen e kancerit të zorrës së trashë (kanceri kolonorektal).

Lëngu i qepës me pak mjaltë është një ilaç ideal kundër infeksioneve të rrugëve respiratore.
Gjithashtu mund të bëni gargarë me lëngun e qepës në rast se keni dhembje grykësh.

Përdorimi i qepëve është shumë i përhapur edhe në industrinë e kozmetikës. Qepa përmban sulfur. Ky i fundit nxit prodhimin e kolagjenit dhe stimulon rritjen e flokëve dhe pastron fytyrën nga aknet. Qepa njihet gjithashtu si një afrodiziak shumë aktiv.

Më poshtë do të lexoni dhe 6 përdorime të tjera të qepës jashtë kuzhinës!

1. Jua lehtëson dhimbjet e veshit

Në një leckë ta pastër vendosni pak qepë. Mbajeni gjatë gjithë natës në brendësi të veshit, dhe vetitë anti-inflamatore dhe anti-bakteriale të qepës do të parandalojnë infeksionin

2. Shëron djegiet e shkaktuara në kuzhine dhe djegiet nga dielli

Qepa do të lehtesojë dhimbjen në çast dhe do të përshpejtojë procesin e shërimit pa lënë shenja.

3. Zbeh shenjat e plagëve

Me një garzë apo peshqir me qepë mbulojeni pjesën ku jeni vrarë dhe ju ka mbetur shenjë. Brenda pak kohësh shenjat nuk do të jenë më.

4. Konsumi i qepëve ndikon pozitivisht në organzimin tuaj, duke ju mbrojtur nga virozat e stinës.
5. Qepë për një lëkurë të bukur dhe me shkëlqim

Aplikimi i lëngut të qepës në lëkurë do të bëjë që lëkura juaj të jetë më e shëndetshme duke parandaluar irritimet apo puçrrat.

6. Ul temperaturën

Mbushini çorapet tuaja me qepë dhe vishini. Brenda pak minutave temperatura do t’ju ulet.

7. Qetëson lëkurën nga pickimet e grerëzave apo insekteve të tjera

Nëse një bletë ose grenzë ju pickon vetitë anti-inflamatore të qepës do të parandalojnë reaksionin alergjik.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Receta e vjetër që shëron secilën sëmundje!

Mbron nga ftohjet dhe shkrin kilogramët: Ja si ta përgatisni lëngun fantastik nga panxhari!