in

E gjithë bota po ha banane të pjekura. Këtu është arsyeja përse!

Po shfaqen...

Banania padyshim është një nga frutat më të mira. Kjo sepse përmban kalium, fibra, vitamina dhe minerale. Të gjitha këto së bashku mund të bëjnë mrekulli në trupin tuaj, madje edhe në jetën tuaj.

Për shkak se banania ka një ndikim në funksionet metabolike dhe nervore, konsumimi i saj mund të ndikojë në zgjidhjen e problemeve të trupit tuaj duke filluar nga ulçera deri tek depresioni.

Banania përmban një substancë të quajtur tryptophan që kur hyn në trup shndërrohet në serotonin. Ky hormon i trurit është i lidhur ngushtë me disponimin, ndjenjën e lumturisë dhe mirëqenien e përgjithshme. Kjo është arsyeja pse banania na shërben si një antidepresion.

Banania e pjekur është gjithashtu e mirë për anemikët.

Kjo pasi bananet e pjekura janë një burim i shkëlqyer hekuri që ndihmon në rritjen e këtyre niveleve. Një banane në ditë mbulon nevojën e një të rrituri për hekur.

Po shfaqen...
Presioni i gjakut

Kaliumi, është një nga mineralet që ka një prani të madhe tek bananet. Eshtë jashtëzakonisht e dobishme për trupin pasi ndihmon në nivelet e natriumit, gjë që ndihmon në mbajtjen e presionit të gjakut nën kontroll.

Bananet e pjekura favorizojnë sistemin nervor

Të jesh i pasur me glukozë dhe fibër, përfaqëson një burim energjie që mund t’i jepni trupit tuaj, që nga shumë herët në mëngjes ose gjatë gjithë ditës. Ky është një “injeksion” i sheqerit që do të bëjë që neuronet tuaja të punojnë në maksimum!

Koha për të ngrënë më shumë banane të pjekura!

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Krem nga majdanozi – melhemi i mrekullueshëm me shumë përfitime!

Ja çfarë tregojnë sytë për problemet e shëndetit…