A e keni menduar ndonjëherë çka ndodh me trurin kur zemra e njeriut vdes?

Një valë e aktivitetit elektrik në trurin tonë i quajtur shpërndarje e depresionit duket se shënon momentin përfundimtar të njeriut për minutat para vdekjes.

Kështu kanë gjetur hulumtuesit në bazë të një studimi në Universitetin Charité në Berlin.

Ekspertët që shqyrtonin aktivitetin e trurit në pacientët që vdisnin vërejtën një stuhi të aktivitetit që duket se i paraprin mbylljes fatale të organit më vital të njeriut.

Gjetja thekson se vetëdija mund të jetë ende e pranishme për shumë minuta pasi pjesa tjetër e trupit ka ndaluar të tregojë shenja të jetës, duke ngritur mundësinë që deri në pesë minuta, procesi i ndërprerjes së trurit mund të kthehet në jetë.

Ekipi i neurologëve, vazhdimisht monitoruan sinjale elektrike në trurin e nëntë njerëzve kur vdiqën.

Secili nga pacientët – nga Berlini, Gjermania dhe Cincinnati, Ohio – kishte marrë lëndime fatale të trurit duke mos ringjallur urdhërat.

Ekspertët shpresonin se duke futur elektroda në trurin e subjekteve të tyre të provës, ata mund të zbulonin mekanizmat dhe kohën e ngjarjeve gjatë procesit të vdekjes.

Ata zbuluan se edhe pesë minuta pasi zemra e një personi ndalon së rrahuri, qelizat e tyre të trurit ose neuronet, mund të funksionojnë ende.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Pse nuk duhet të vendosni kurrë vaj kokosi në fytyrën tuaj!

Mënyra më e mirë për të eliminuar gastritin dhe problemet gastrointestinale!