in

Është koha për të marrë një pemë bananeje në shtëpi…

Po shfaqen...

Me origjinë nga Azia Lindore, bananja është një nga bimët më të vjetra të kultivuara dhe ka më shumë se 400 specie në mbarë botën të kësaj bime ekzotike – ajo çka e karakterizon këtë pemë bananeje janë gjethet e mëdha, të buta dhe paksa të valëzuara – nga familja Musaceae.

Është bërë tashmë një trend popullor në çdo shtëpi, sepse veç ngjyrave të theksuara sjell edhe luleve shumë të bukura.

Po shfaqen...

Por mund të prodhojë edhe ndonjë frut, veçse duhet të prisni për këtë, sepse nuk ndodh tak-fak. Nëse doni një pemë bananeje (ose dy) në shtëpinë tuaj, ndiqni këto këshilla:

 • Kur blini një pemë banane, shikoni madhësinë e vazos, lartësinë e bimës dhe numrin e bimëve. Gjethet e saj janë të brishta kështu që duhet të keni kujdes që të parandaloni dëmtimin e fletëve, sidomos gjatë kohës së dimrit.
 • Gjithashtu kini kujdes edhe nga sëmundjet dhe dëmtuesit. Nëse bima është shumë e thatë, bima mund të ketë edhe ndonjë merimangë nga ato me ngjyrë të kuqe.
 • Pema e bananes nuk mund të përballojë mirë temperaturat e ulëta. Jepini mjaft dritë, por mos e vendosni në rrezet direkte të diellit.
 • Për shkak se ajo ka gjethe të mëdha, ato avullojnë mjaft lagështi dhe për këtë arsye do të ketë nevojë për ujë shtesë.
 • Sidoqoftë, kini kujdes kur e ujisni, sepse nuk duhet të jetë shumë i lagur pjesa e tokës ku mbështetet bima, sepse kjo mund të shkaktojë kalbjen e rrënjës, e cila në fund të fundit pengon rritjen e bimëve.
 • Pema e bananes ka një gamë të kufizuar, por Musa “Dwarf Cavendish” dhe Musa “Tropicana” janë varietetet më të zakonshme, që janë më të përshtatshme për dhomat e banimit.
 • Ushqimi një herë në dy javë me pleh organik do ta mbajë pemën e bananes të fortë dhe të bukur.
 • Nëse është e lulëzuar dhe bëhet shumë e madhe, hiqni disa nga gjethet më të ulëta në mënyrë që të prodhojë fidane të freskëta anash.
  Pema e bananes rrallë sjell fruta. ‘Cavendish’ është specia më e rëndësishme për bananet e ngrënshme, por duhet ta prisni shpesh më shumë se tre vjet që lulet e para të shfaqin bimët që nevojiten për frutin.
 • Pema e bananës mund të vendoset në kopsht në një vend me diell, të strehuar, si një bimë enë nga mesi i prillit deri në mes të tetorit. Lejo që të mbizotërojë në ambiente të mbyllura, dhe lejo që gradualisht të aklimatizohet në rrezet e diellit të ndritshme në pranverë për të parandaluar diegien.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Ja si ta çmendni mashkullin me sensualitetin tuaj…

Pija me qumësht orizi ju shkrin dhjamin nga barku për 3 ditë!