Forma e thonjëve të këmbës tregon këtë detaj të rëndësishëm për shëndetin tuaj!

Thonjtë e këmbës janë shpeshherë të nënvlerësuara sepse shumë prej ‘’ekspertëve’’ nuk dinë t’u japin një shpjegim për trajtimin e tyre.

Mirëpo, pikërisht ata mund të na tregojnë shumë për gjendjen shëndetësore.

Një ndryshim i pamjes së tyre, në shumicën e rasteve, fsheh një patologji që mund të shfaqet shumë më vonë. Mësoni të njihni sinjalet dhe të merrni masat paraprakisht!

Zverdhja e thonjëve të këmbës

Kjo mund të shkaktohet nga përdorimi i manikyrëve të skaduar por mund të jetë edhe shenjë e problemeve kardiake të aparatit të frymëmarrjes apo të sistemit linfatik.

Të tjera forma të zverdhjes mund të fshehin forma të diabetit apo dobësim të funksioneve të mëlçisë.

Thonj të petëzuar

Kjo gjë u ndodh përgjithësisht njerëzve në moshë dhe mund të bëhet fjalë për përdorimin e shapkave o këpucëve të gabuara. Nga ana tjetër mund të jetë edhe shenjë e qarkullimit të keq të gjakut.

Thonj të vijëzuar

Në këtë rast problemi mund të jetë i veshkave apo nivelit të ulët të hekurit. Nëse vizat janë vertikale, problemi është i lidhur me ekzemat.

Zbardhja e thonjve

Është shenjë anemie, por mund të jetë edhe sinjali i një problemi kardiak.

Thonj që këputen

Nëse thonjtë e këmbëve këputen do të thotë që e keni tepruar me përdorimin e barnave ose keni probleme me tiroidet.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

A mund ta kurosh autizmin me zbardhues rrobash? 6 raste në Britani që…

Stilisti i njohur shqiptar na mbajti shumë sekrete për shtatzaninë e gruas, tani na i thotë gjitha (Video)