in

Gjakderdhja gjatë seksit, të fshehtat që gratë duhet t’i dinë…

Po shfaqen...

Jeni në mes të pasionit dhe papritmas shihni njolla gjaku në çarçafë. A e keni prerë veten? A ju kanë ardhur menstruacionet më herët?

Nëse jo, atëherë përse jeni duke pasur gjakderdhje?

Gjakderdhja gjatë seksit ka shumë shkaktarë…

Fillimisht është e rëndësishme të thuhet se nëse përjetoni gjakderdhje vagjinale, nuk duhet ta injoroni.

Sidoqoftë, ekspertët kanë treguar disa shkaktarë të gjakderdhjes vagjinale:

Kontraceptivët

Pilulat e reja apo ndryshimi i kontraceptivëve mund të shpie në gjakderdhje vagjinale. Edhe nëse mendoni se ky është shkaktari i rastit tuaj, mos e anashkaloni gjakderdhjen por shkoni te doktori.

Po shfaqen...
Ndonjë sëmundje seksuale

Gjakderdhja gjatë seksit mund të jetë rezultat edhe i ndonjë sëmundje të transmetueshme seksualisht.

Shumica e infeksioneve të tilla janë të shërueshme apo trajtueshme me antibiotikë, prandaj aq më herët që filloni me trajtim, aq më mirë për ju.

Shtatzënia

Shtatzënia e hershme mund të jetë gjithashtu shkaktar i gjakderdhjes së pashpjeguar. Prandaj, nëse vëreni gjak gjatë seksit apo mes menstruacioneve, gjinekologët rekomandojnë që ta bëni një test të shtatzënisë.

Kanceri i zverkut

Ky është rast më serioz, por edhe kanceri i zverkut mund të jetë shkaktar i gjakderdhjes vagjinale.

Është e rëndësishme të ekzaminoheni te doktori për të parë shëndetin e zverkut.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Një shkrim dedikuar mjekëve që do t’ju lërë pa koment!

Pika G te femrat? Si t’a gjeni këtë pikë të kënaqësisë seksuale te një grua?