in

Gjërat rreth kafesë, të cilat nuk i keni ditur më parë…

Po shfaqen...

Edhe ju jeni adhurues i kafesë dhe mendoni se dini çdo gjë për të? Mendoni edhe një herë! Ja disa të dhëna rreth pijes tuaj të preferuar, të cilat me gjasë më parë nuk i keni ditur.

Kafenë e parë nuk duhet pirë në mëngjes, kur organizmi edhe ashtu sekreton hormone për aktivizim, por kah mesdita, kur këto hormone fillojnë të bien.

Kafeina nuk na jep energji! Nëse mendoni se energjia që na vjen pas pirjes së kafesë, ka të bëjë me kafeinën, atëherë kjo është e vërtetë vetëm deri diku. Në fakt, kafeina stimulon krijimin e substancës së quajtur adenozinë, e cila është ajo që na jep në të vërtetë energji dhe fuqi.

Po shfaqen...

Edhe bletët preferojnë kafenë – shkencërisht është dëshmuar se bletët joshen shumë nga kafeina, e cila e forcon dhe përmirëson memorien e tyre afatgjate.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Kjo pije ndihmon femrat me vezore policistike!

Këto janë mëngjeset më të mira për fëmijët tuaj. Përgatitini çdo ditë!