Gjumi i bebeve në bark shkaktari kryesor i vdekjes së parakohshme

Sindroma e vdekjes së parakohshme të foshnjave(SIDS) është vdekja e papritur dhe e pashpjegueshme e një foshnje që zakonisht është më i vogël se 1 vjeç.

Shumica e këtyre vdekjeve ndodhin në gjumë, por cilët janë faktorët që ndikojnë dhe cilat bebe janë më të rrezikuarat?

Shumica e vdekjeve SIDS ndodhin tek bebet 2 deri në 4 muaj, dhe rastet rriten kur është moti i ftohtë.

Ndërsa, ka më shumë djem se sa vajza që rrezikohen nga ky sindrom.

Por kjo mund të ndodh edhe kur nëna:
  • Konsumon duhan ose drogë.
  • Ka kujdes të dobët prenatal.
  • Ka histori të familjes me raste të këtyre vdekjeve.
  • Mbitemperatura ose duke qenë i rrethuar nga tymi i duhanit pas lindjes.

SIDS po ashtu, ka më shumë gjasa të ndodhë në mesin e foshnjave që flenë në stomak se sa ata që flenë në shpinë.

Disa studiues besojnë se gjumi në stomak mund të bllokojë rrugët e frymëmmarrjes dhe të dëmtojë atë.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Përdoreni sodën e bukës dhe uthullën e mollës në këtë mënyrë, për të trajtuar infeksionet e rrugëve urinare!

10 faktet që duhet t’i dini për cistet ovariane!