Katër rrjedhje vaginale që janë normale dhe dy të tjera që kërkojnë kujdes mjekësor

Është krejtësisht natyrale që gjatë periudhës së pjellorisë gratë të kenë njëfarë rrjedhje vaginale. Kjo konsiston në qeliza të vdekura dhe bakterie të cilat janë si rezultat i një degradimi të organit gjenital mirëpo ajo është poashtu përgjegjëse për vetërregullimin e kësaj gjendjeje.

Duke u bazuar në gjinekologët dhe obstetrikët siç është Flavia Fairbanks çdo fazë e ciklit të menstruacioneve ndryshon nga njëra-tjetra.

Ndërsa më poshtë do të shihni disa nga format e ndryshme të natyrshme të sekrecioneve.

Periudha pas menstruacioneve

Është normale që të keni ndryshim menjëherë pas periudhës tuaj megjithatë, përpara se “të brendshmet të jenë praktikisht të thata”, thotë Fairbanks.

Ovulimi

Me kalimin e ditëve dhe datën e qasjes së ovulimit, sekrecioni tenton të rritet.
“Në afërsi të ovulimit, është normale që zona të bëhet më e lagësht. Kulmi i periudhës është sekrecioni i vezëve të formuar nga mukoza e ovulacionit”, shpjegon ajo.

Postovulimi

Lëngu vazhdon të dalë edhe pas periudhës së ovulimit, por me një formë tjetër.
“Rrjedhja e lëngut është ende në rritje,” thotë ajo.

Menstruacionet 

Në ditën e fundit të ciklit, që i paraprin menstruacioneve të ardhshme, tendenca është që rrjedhja të bëhet më e madhe.

Megjithatë, edhe pse është krejtësisht normale që të ketë rrjedhje gjatë ciklit, Flavia paralajmëron se ekzistojnë dy lloje të sekrecioneve që mund të tregojnë për ndonjë sëmundje: ato që janë me ngjyrë të verdhë ose të gjelbër.

Përveç kësaj, ajo tërheq vëmendjen ndaj simptomave të lidhura.
“Dhimbja gjatë marrëdhënieve intime ose kur urinoni, era e fortë dhe ngjyra e verdhë ose e gjelbër mund të jenë shenja të sëmundjes,” thotë ajo. “Mënyra më e mirë është të kërkosh një specialist për të marrë trajtimin e duhur”.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Humbni 5 kilogramë për 2 javë me lëng panxhari

Konsumoni ¼ e lugës nga kjo erëz dhe do t’ju zërë gjumi shumë shpejt!