Kek pa miell dhe sheqer. Receta që është bërë ‘hit botëror’!

Ky kek pa miell dhe sheqer u bë ‘hit botëror’ në një kohë shumë të shkurtër. Përgatitet me pak ingredientë dhe në vetëm pak minuta. Receta vjen nga Amerika Jugore.

Provojeni edhe ju shijen e tij të mrekullueshme!

Përbërësit:
  • 4 vezë,
  • 2 portokaj,
  • 200 gram arra,
  • ½ lugë çaji sodë buke,
  • 100 gram çokollatë gatimi,
  • 200 ml ajkë qumështi.
Përgatitja:

Së pari, qërojini, grijini dhe hidhini portokajt në një enë të vogël. Ziejini për gjysmë ore derisa të zbuten. Shtojini në blender së bashku me vezët, arrat dhe sodën e bukës.

Hidheni përzierjen në një formë keku dhe vendoseni në furrë. Piqeni në temperaturën 200 gradë Celcius për 20 minuta.

Ndërkohë, shkrijeni çokollatën dhe ajkën e qumështit për disa minuta. Nxirreni kekun nga furra dhe hidheni përzierjen me çokollatë mbi të.

Është gati për t’u shërbyer…
Ju bëftë mirë!

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Receta që ndihmon në uljen e nivelit të treglicerideve dhe sheqerit në gjak. Është 100 % e sigurtë dhe natyrale!

Ushqimi që shkatërron gjëndrat tiroide: Kjo sëmundje po përhapet si epidemi!