Keku i Vitit të Ri (Vasilopita)

Nëse dëshironi të përgatisni një kek sipas traditës greke, atëherë kjo është koha më e mirë për ta përgatitur. Keku i Vitit të Ri Vasilopita do të përshtatet shumë bukur me ambientin festiv.

Përbërësit:
 • 500 gr miell
 • 3 lugë të vogla pluhur pjekës
 • 5 vezë
 • Pak kripë
 • 400 gr sheqer
 • 250 gr gjalpë
 • 1 lugë të vogël kanellë
 • 1/2 lugë të vogël karafil
 • 2 vanilje
 • Lëkurë portokalli e grirë
 • 120 gr lëng portokalli
 • 1/2 lugë e vogël sode
 • 120 gr qumësht
 • 80 gr konjak
 • 200 gr arra të grira
Përgatitja:

Fillimisht ngrohim furrën në 170 gradë. Rrahim të bardhat e vezës bashkë me kripën derisa të bëhen marengë. Në mikser rrahim gjalpin me sheqerin për pak minuta derisa të bëhen kremozë. Shtojmë kanellën, karafilin, vaniljen dhe lëkurën e portokallit.

Më pas një nga një shtojmë të verdhat e vezës. Hedhim sodën tek lëngu i portokallit dhe këtë e shtojmë tek masa që kemi përgatitur më lartë. Vazhdojmë duke shtuar në mikser miellin, qumështin dhe konjakun. Në fund hedhim arrat e grira dhe marengën.

Po shfaqen...

Në një tavë me diametër 30 me 32 cm të cilën e kemi lyer me gjalpë hedhim brumin. E pjekim për 1 orë.
Për ta provuar që është pjekur e provojmë me një thikë. Nëse thika është e thatë atëherë Vasilopita është gati.

E kthejmë përmbys në një pjatë dhe i hedhim sipër bajame të pjekura ose sheqer pluhur.

Ju bëftë mirë!

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Lëngu super i shijshëm për pastrimin e organizmit!

Gjakderdhja e rëndë mund të tregojë për këtë sëmundje të rrallë! Gjithçka që duhet të dini!