Këshilla që po u rekomandohen të gjitha grave që sapo kanë lindur për t’i parandaluar venat e zgjeruara!

Venat paraqiten pas lindjes së foshnjës, dhe japin shenjën që periudha e shtatzënisë ka përfunduar.

Kohëzgjatja e tyre mund të jetë rreth katër muaj apo më shumë, varësisht edhe nga mënyra e lindjes.

Janë disa prej llojeve të venave që quhen “merimangë”, të cilat më shpesh shfaqen në këmbë apo në fytyrë.

Por, çfarë duhet të bëni në mënyrë që t’i largoni pas shtatzënisë?
  1. Ushtroni çdo ditë, edhe një shëtitje e shpejtë përgjatë rrugës mund të ju ndihmojë.
  2. Përdorni një stol apo kuti më të lartë ku mund t’i vendosni këmbët në mënyrë që të ketë qarkullim më të mirë të gjakut.
  3. Mos rrini ulur për shumë kohë, pa lëvizur.

Mirëpo nëse jeni mbipeshë atëherë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj, për ndonjë strategji për të humbur peshë pas lindjes.

Gjithashtu duhet të keni shumë kujdes në trajtimin e venave me ndonjë medikament, për shkak se janë shumë të ndjeshme dhe kështu mund të keni probleme më të mëdha.

Për çdo gjë problem shëndetësor, konsultohuni me mjekun tuaj.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Kjo pije e famshme shkatërron tiroiden tuaj. Po ju e pini atë?

Si të dalloni nëse keni mish të huaj në hundë