in

Këto zakone që po i përsërisin gratë, po dëmtojnë seriozisht vaginën e tyre!

Po shfaqen...

Kujdesi i duhur për vaginën është tepër i rëndësishëm për të mbajtur bakteret jashtë saj. Ka një shumëllojshmëri produktesh në treg për përmirësimin e shëndetit të vaginës, për fat të keq, shumë nga këto produkte bëjnë më shumë dëm sesa dobi. Kujdesuni për shëndetin tuaj duke zbatuar këto këshilla.

Terapia me avull

Shumë të famshëm e praktikojnë shpesh, duke pretenduar se avulli hyn në trup, duke pastruar vaginën dhe mitrën dhe duke larguar infeksionet. Gjinekologët, janë kundër kësaj praktike, pasi avulli i nxehtë mund të shkaktojë djegie në vaginë.

Pastrimi i thellë i vaginës

Vagina është e mahnitshme, pasi ajo jo vetëm zgjerohet mjaftueshëm për të nxjerrë një fëmijë gjatë lindjes, por gjithashtu pastron veten. Shumë gra përdorin ujë dhe pastrues, për të pastruar vaginën e tyre deri në thellësi. Mjekët rekomandojnë që gratë të mos e bëjnë këtë veprim. Ky pastrim mund të shkaktojë infeksion, të çojë në shterpësi dhe të ndikojnë në shfaqjen e infeksioneve seksualisht të transmetueshme. Një pjesë që duhet të pastrohet rregullisht është lëkura në pjesën e jashtme të vaginës. Ajo duhet pastruar butësisht duke përdorur vetëm ujë të ngrohtë në dush.

Po shfaqen...
Pirsing

Disa vite më parë, pirsi gjenital u bë shumë popullor. Për fat të keq, ai mund të jetë shumë i dëmshëm, kur është fjala për shëndetin vaginal. Edhe pse procedura mund të realizohet si duhet, është johigjienik, në shumicën e shteteve. Eshtë e vështirë të dihet nëse personi që realizon pirsini është duke përdorur teknikat e duhura dhe mjete të sterilizuara. Pirsi mund të shkaktojë iritim, mund të kapet në rroba dhe mund të lejojë bakteret dhe infeksionet të hyjnë në zonën gjenitale.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Gratë shtatzëna duhet ta dinë këtë problem që mund të shfaqet në vaginë…

Forma e gjoksit tregon shumë për personalitetin tuaj (Foto)