Konsumojeni këtë si paragjellë dhe nuk do të sëmureni nga gripi dhe viroza!

Kjo është një paragjellë, që e forcon sistemin imun dhe e mbron trupin nga faktorët e jashtëm, sidomos gjatë sezonit të gripit dhe rënies së imunitetit.

Përbërësit:
  • 3 litra ujë
  • 2 thelpinj të hudhrës
  • 1-2 lugë xhenxhefil të bluar
  • 1 lugë piper
  • 2 karota
  • 1 gjethe selino
  • 1/4 e qepës të kuqe
  • 1 gjethe rozmarinë
  • 1 lugë trumzë
  • lëngun nga gjysmë limoni
Përgatitja:

Të gjithë përbërësit e lartpërmendur, me përjashtim të lëngut të limonit, i vendosni në një enë të madhe dhe i mbuloni me kapak. Ziejeni derisa uji të avullohet dhe e ulni temperaturën, duke zier, e më pas i zieni në zjarr të lehtë edhe për një orë. Lëngun e zhvendosni në një enë tjetër. Perimet i copëtoni ose i përzieni në blender. Kjo supë parandalon dhe shëron gripin, cirrozën. Pjesën tjetër të mbetur mund ta përdorni si bazë për përgatitjen e supës tjetër. Me rëndësi të zihet në zjarr të lehtë dhe e mbuluar, në mënyrë që shijet të bashkohen.

Lëngun e limonit e shtoni në pjatë, para se ta konsumoni.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Kujdes prindër! Shikoni si falsifikohet skadimi i afatit të ‘Kinder Eggs’ në Kosovë!

Bima çudibërëse kundër lythave në sy!