in

Kujdes me këto 3 shenja: Trupit tuaj i mungon yndyra!

Po shfaqen...

Edhe pse shumica shmangin yndyrat në përgjithësi, nuk janë të vetëdijshëm se kjo nuk ju bën mirë. Trupi ka nevojë për yndyrat që të funksionojë në mënyrë normale.

Në vijim ju sjellim disa shenja se trupit tuaj i mungon yndyra…

Ndjenja e shpejtë e urisë

Kur të hani edhe shujtën më të fortë pa yndyrë, mund ta ndjeni urinë përnjëherë pas kësaj. Kjo është shenjë se trupi ka nevojë për yndyra. Organizmi karbohidratet i absorbon shpejt. Sidomos të rëndësishme janë yndyrat mono të ngopura që ndihmojnë në stabilizimin e sheqerit në gjak.

Po shfaqen...
Lëkura e thatë, e dëmtuar

Ushqimi me yndyrë shkakton gjendjen e keqe të lëkurës, por edhe mungesa e saj poashtu. Trupi nuk mundet t’i prodhojë lipoidet në mënyrë natyrale pa praninë a aminoacideve omega 3. Pikërisht këto yndyra depërtojnë në lëkurë dhe ruajnë lagështinë dhe parandalojnë irritimet e lëkurës. Yndyrat e përmendura e forcojnë lëkurën.

Mungesë përqëndrimi

Po vëreni se keni mungesë përqendrimi, arsyet mund t’ia përshkruani mungesës së yndyrave në trup. Arrat janë ushqim i shëndetshëm që përmirëson kujtesën. Vetëm 30 gramë arra në ditë mjaftojnë që trupin ta furnizoni me yndyra të shëndetshme.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Humbni peshë përmes dietës së Hollivudit!

Lëngu nga rrushi i thatë dhe lakra vjollcë që bën mrekulli…