Ky vaj është zëvendësim për kozmetikën e shtrenjtë: largon strijat, infeksionet dhe probleme të tjera të lëkurës

Shumë femra përdorin vaj kokosi për të larguar shenjat nga lëkura e tyre. Mjafton vetëm që ta aplikoni në vendin e dëshiruar, ta fërkoni me lëvizje rrethore dha ta leni që të veprojë për ca kohë. Rezultatet e para mund të shihen pas dy javësh, transmeton Femina.al.

Shërimi i infeksioneve fungale
Vendosni një tampon në vaj kokosi që të absorbojë vajin dhe më pas vendoseni atë në vaginë. Për disa orë do të vëreni se infeksioni fungal do të tërhiqet.

Preparat natyral kundër insekteve
Nëse përzieni pak vaj kokosi me nane ose ruzmarinë dhe me të e lyeni lëkurën, do të shihni se insektet nuk do të ju afrohen.

Stimulon rritjen e thonjëve
Nëse dëshironi thonjë të gjatë, kurse ato vazhdimisht pëlcasin, atëherë zgjidhni këtë problem duke i lyer me vaj kokosi.

Preventim nga strijat
Masazhini pjesët ku mendoni se mund të paraqiten strijat me vaj kokosi. Gjithashtu mund t’i zvogëloni edhe ato që veç më i keni.

Stimulim për rritjen e flokëve
Vendosni pak vaj kokosi në dorë dhe vendosni në flokë dhe lëkurën e kokës. Më shumë koncentrohuni në flokë, por mos harroni edhe t’i bëni masazhë skalpit. Lëreni të qëndrojë një orë, por mund edhe të fleni me të. Më pas pastroni flokun me shampo (dy herë).

Hidratim
Vaji i kokosit është me veti antimikrobiale, antifungale dhe antibakteriale, ashtu që mund të ndihmojë në luftën kundër akneve, por edhe ta hidratojë lëkurën duke e mbajtur të freskët./Femina.al/

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Vlerat ushqyese te farave te lirit

Faktet ushqyese rreth farave të lirit

Keni filluar të harroni? Mos u shqetësoni, ilaçi është.. rozmarina magjike!