in

Melassa, ky diamant i zi që zgjidh 1001 probleme shëndetësore!

Po shfaqen...

Melassa është një ëmbëlsues i marrë nga përpunimi i panxharit të sheqerit.

Ku mund ta blini melassën?

Ju mund ta blini atë në dyqanet ushqimore bio. Melassa është në dispozicion në dyqanet e ushqimit lokal në mbarë botën, si dhe në zinxhirët kombëtar të tilla si Walmart.

Fjala melasë rrjedh nga melako (në portugalisht), e cila ishte, nga ana tjetër, një mbetje e “mel” që në latinisht do të thotë mjaltë.

Melassa është një shurup i trashë dhe vjen në forma të ndryshme. Melassa që vjen nga panxhari i sheqerit ka një shije të fortë dhe nuk konsiderohet e pëlqyeshme për konsum njerëzor.

Melasa vjen në tri lloje:

E lehtë
E errët
E zezë

Melasa e lehtë ka një shije të ëmbël ose të butë, ndërsa melassa e errët është më e plotë. Malassa e zezë ka shije të hidhur.

Si ta përdorni melassën?

Melassa mund të përdoret në një sërë mënyrash. Më e zakonshmja është duke e ngrënë, por mund ta konsumoni atë gjithashtu edhe në çaj ose kafe.

Nëse konsumoni 2 lugë çdo mëngjes do t’ju japë rreth 120 kalori, 24 gram sheqer, 2 gram proteina, si dhe sasi të konsiderueshme të mineraleve të rëndësishme dhe vitaminave B.

Përfitimet shëndetësore të melassës përfshijnë lehtësim nga problemet e menstruacioneve, obeziteti, diabeti, stresi, kanceri, prostata, puçrrat e fytyrës dhe sëmundjet e tjera të lëkurës. Melassa siguron gjithashtu lehtësim nga kapsllëku, dhimbjet e kokës apo anemia. Ajo forcon sistemin imunitar dhe nxit formimin e qelizave të reja në trup.

Për një kohë të gjatë melassa është prodhuar në Karaibe ku kultivimi i kallamsheqerit dhe i panxharsheqerit ka qenë i lartë. U importua në Shtetet e Bashkuara gjatë shekullit të 20-të. Sot, prodhohet në shkallë të gjerë në Tajlandë, Indi, Tajvan, Brazil, Filipine dhe Shtetet e Bashkuara.

Së bashku me përdorimin e saj si një ëmbëlsues në produktet ushqimore, melassa ofron shumë përfitime shëndetësore dhe përdoret për trajtimin e një sërë sëmundjesh.

 

Përmbajtja e vlerave ushqyese dhe cilësia e melasës varen nga metoda e përdorur në proçesin e rafinimit, pjekuria e bimës nga e cila është nxjerrë dhe sasia e sheqerit që është nxjerrë.

Vlerat ushqyese të melassës

Melasa përmban një numër mineralesh esenciale si kalcium, magnez, mangan, kalium, bakër, hekur, fosfor, krom, kobalt dhe natrium.

Po shfaqen...

Është një burim i mirë i energjisë, i karbohidrateve dhe përmban edhe sheqerna. Përveç kësaj, ajo ofron vitamina të ndryshme të tilla si niacin (vitamina B-3), vitaminë B-6, tiaminë dhe riboflavin.

Përfitimet shëndetësore të melassës

Melassa e quajtur “Blackstrap” është një ëmbëlsues që përmban një sasi të konsiderueshme të ushqyesve që janë esenciale për funksionimin e organizmit. Pa yndyrë dhe shumë pak kalori, është një alternativë e mirë për hekurin në trup. Hekuri parandalon çrregullime të ndryshme si hemoragjia gjatë periudhës së menstruacioneve.

Jo vetëm kaq, por polifenolët e pranishëm në melassë kanë efekte antioksiduese të cilat mund të jenë efektive në zvogëlimin e obezitetit dhe menaxhimin e peshës.

Përmirëson shëndetin intim

Melassa është e pasur me mangan, i cili ndihmon në prodhimin e shëndetshëm të hormoneve seksuale. Luan një rol jetësor në funksionimin e sistemit nervor dhe parandalon mpiksjen e gjakut. Mungesa e manganit mund të çojë në shterpësi, lodhje të përgjithshme dhe kocka të dobëta.

Trajton kapsllëkun

Melassa është provuar të jetë e vlefshme në trajtimin e kapsllëkut.

I mban kockat të shëndetshme

Melassa është një burim i mirë i kalciumit, i cili luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e kockave dhe heqjen e toksinave nga zorra e trashë. Përveç kockave të shëndetshme, aftësia e tkurrjes muskulore i atribuohet gjithashtu pranisë së kalciumit në trup.

Trajton reumatizmin

Melasa është përdorur në mënyrë efektive në përgatitjen e një ilaçi për trajtimin e reumatizmit dhe nevralgjisë.

Menaxhon diabetin

Melassa ndihmon në stabilizimin e nivelit të sheqerit në gjak. Kjo ndihmon në parandalimin e akumulimit të yndyrës ose lipideve të tepërta në qarkullimin e gjakut. Melasa përmban mineralin esencial, kaliumin i cili kërkohet për funksionimin e duhur të qelizave. Kaliumi luan një rol të rëndësishëm në tkurrjen e nervit dhe muskujve.

Pastron fytyrën

Melassa përmban acid laktik, i cili ndihmon në lehtësimin e simptomave të akneve. Acidi laktik prodhohet nga bakteret e acidit laktik dhe luan një rol të rëndësishëm në metabolizmin e karbohidrateve. Ai përdoret në mënyrë efektive në trajtime natyrale. Përveç melassës, acid laktik është i pranishëm në qumështin e thartuar, mollët dhe lëngun e domates.

Melassa është një burim i mirë i mineraleve dhe vitaminave si vitamina B6 dhe acidi pantothenik. Mangësia e këtyre vitaminave mund të shkaktojë dhimbje koke, astmë, lodhje dhe stress.

Trajton kancerin

Melassa përmban selen, i cili është i dobishëm në trajtimin e kancerit.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Simptomat e kancerit në veshka!

Konsumojeni këtë pije 3 herë në ditë dhe flokët tuaj do të rriten si të ‘çmëndur’!