Mënyrat më të mira natyrale për të eliminuar cistet!

Sot, cistet tek gratë janë kthyer në një problem të përditshëm. Arsyet e përhapjes janë nga më të shumtat, por duhet theksuar se ky problem kurrsesi nuk duhet të neglizhohet. Kjo pasi dhimbjet sa vijnë e mund të shtohen, duke shkaktuar inflamacion në shtresat e muskujve të fshikëzës.

Sigurisht shkaqet e cisteve ndryshojnë nga njëri person tek tjetri, ama arsyet kryesore mbeten marrëdhëniet seksuale të pasigurta, duhani, stresi dhe mungesa e aktivitetit fizik.

Simptomat mund të përkeqësohen nëse keni ciste intersticiale dhe merrni një infeksion të traktit urinar.

Ja disa metoda shtëpiake që mund t’i aplikoni në shtëpi, për eliminimin e cisteve:

Kompresa të nxehta

Aplikoni një kompresë të nxehtë tek zona e fshikëzës. Është shumë efektive për të ulur ënjtjen. Një kompresë e nxehtë do të ndihmojë në uljen e spazmave të muskujve.

Bëni një pushim prej 5 minutash dhe pastaj përsëriteni. Bëjeni këtë për 20 minuta. Përsëriteni 2 ose 3 herë në ditë, ose sa herë që ndjeni dhimbje në zonën e fshikëzës dhe legenit.

Sodë buke

Soda është një ilaç shumë efektiv. Duke qenë alkaline në natyrë, ajo ndihmon në uljen e nivelit të acidit të trupit. Kjo ndihmon në lehtësimin e ndjeshmërisë së djegies dhe simptomave të tjera.

Përzieni ½ deri në 1 lugë çaji sodë buke në një gotë me ujë dhe pijeni 2 ose 3 herë në ditë. Bëjeni këtë një herë në ditë.

Uthulla e mushtit të mollës

Uthulla është shumë e dobishme për shëndetin tuaj të fshikëzës. Ndihmon në heqjen e toksinave nga trupi juaj dhe për të mbajtur funksionin e fshikëzës si duhet. Uthulla gjithashtu ndihmon në ruajtjen e nivelit të pH. Plus, ajo ndihmon në parandalimin e infeksioneve urinare.

Përzieni 1 deri në 2 lugë me uthull molle në një gotë me ujë. Shtoni pak mjaltë të papërpunuar. Pijeni dy herë në ditë derisa simptomat tuaja të përmirësohen.

Eliminojeni duhanin

Pirja e duhanit është shumë e keqe për shëndetin tuaj të fshikëzës. Përpiquni ta lini atë!

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Pamje rrënqethëse! Gruaja lind fëmijën në korridorin e spitalit (Foto)

3 veprimet tuaja që ju shkaktojnë rrjedhje vaginale dhe nuk e vini re!