Mungesa e magnezit, 7 shenjat që ndikojnë në kapsllëk dhe tension të lartë!

Magnezi përfshihet në 300 procese metabolike në trupin tonë, por si ta dimë nëse kemi mungesë?

Metabolizmi i energjisë, ADN, sinteza e proteinave dhe detoksifikimi, të gjitha këto varen nga magnezi.

Një i rritur ka nevojë për 270mg-400mg magnez në ditë, varësisht nga pesha e trupit.

Mjekët thonë se shenjat e mungesës së magnezit janë:

  • kapsllëku,
  • dhimbjet e muskujve,
  • lodhja e pashpjeguar,
  • mbipesha,
  • nivelet jo të rregullta të sheqerit në gjak,
  • tensioni i lartë,
  • ankthi.

Ata rekomandojnë marrjen e magnezit përmes hapave në regjimin tuaj të ushqimit.

Magnezi është një mineral natyral që është i nevojshëm për trupin tuaj, pasi ka benificione të mëdha, përfshirë edhe një gjumë të mirë, rregullim të presionit të gjakut.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Kjo është pija që kuron tiroiden, eliminon fryrjen dhe ju bën të humbisni peshë!

Shkaku i alergjive fëmijët vështirë mësojnë… Tani u del në ndihmë një erëz e veçantë!