Në këto tregime të “gjysheve” keni besuar, por nuk janë të vërteta

“Faktet” rreth asaj se çfarë është e shëndetshme e çfarë jo barten nga gjenerata në gjeneratë, e studimet kanë treguar se disa prej tyre janë vetëm mite…

Besimi se çokollata nxit puçrrat nuk është i saktë

Këtë e ka vërtetuar mjekësia amerikane në vitin 1969, duke shpjeguar se eksperimenti në të cilin pjesëmarrësit kishin konsumuar çokollatë për një muaj, nuk kishin telashe me lëkurën.

Sheqeri natyral nuk është më i mirë se ai i përpunuari

Sheqeri, qoftë natyral apo i përpunuar, ka të njëjtin efekt në trup.

Ende shkenca nuk e ka vërtetuar se sheqeri mundet të shkaktojë varësi

Edhe pse ekziston besimi se sasia e madhe në lëngje, si në koka-kolë, apo në ëmbëlsira, shkakton varësi, ekspertët theksojnë se kjo ende nuk është dëshmuar.

Buka dhe ushqimi që hamë para sasisë së madhe të alkoolit nuk ul nivelin e alkoolit në gjak

Kjo vetëm se e shtyn efektin e alkoolit dhe ndihmon pas dehjes, por efekti është i njëjti.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Korja e bukës, vlerat befasuese për shëndetin…

Përdoreni limonin për të shëruar dhimbjet në gjunj!