Pas kësaj rutine, organizmi vetvetiu fillon shkatërrimin e sëmundjeve

A e keni ditur se organizmi mund të heqë qafe helmet vetëm në dy mënyra?

Përmes zorrës së trashë dhe përmes gjëndrave të pështymës. Mirëpo, gjëndrat duhet stimuluar. Që para 5 mijë viteve në shkrimet e vjetra është përshkruar metoda e përzierjes së vajit bimor në gojë.

Si të veproni?

Duhet përmendur se ju nevojitet vaj i lulediellit, ose susamit apo ullirit, e terapia është shumë e thjeshtë. Thjesht, shpëlani gojën me vaj për 15-20 minuta, e më pas e pështyni dhe e shpëlani gojën me ujë apo me çaj.

Përzierja apo shpëlarja e gojës duhet të ndodhë herët në mëngjes, si preventivë, ndërsa në terapi tre herë në ditë, para ushqimit.

Përmes gjëndrave të pështymës, gjatë përzierjes, qarkullojnë disa litra gjak, që atëherë lirohet prej materieve helmuese. Është me rëndësi të përmendet se vajin pas përzierjes detyrimisht duhet ta pështyni, sepse aty janë grumbulluar toksinat nga pështyma. Pasi të ketë hequr qafe helmet, organizmi vetvetiu fillon në mënyrë efikase të luftojë sëmundjet dhe kështu fillon të shërohet nga shumë sëmundje, vetëm nevojitet kohë.

Për sëmundje akute kjo periudhë shërimi zgjat një javë, e për ato kronike nga disa muaj, deri në një vit.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Çfarë duhet të pini në mëngjes?

Toniku që vret infeksionet në organizëm