Pasta e dhëmbëve Colgate, përmbanë materie të rrezikshme kancerogjene e cila ndikon në hormone!

Kujdesi ditorë për shëndetin e dhëmbëve dhe gingivës është i domosdoshëm, por është e nevojshme të kemi kujdes në atë se cilën pastë dhëmbësh e përdorim.

New York Times shkruan se Colgate Total është një ndër pastat e dhëmbëve më të shitura në botë, kurse është e vetmja në SHBA e cila përmbanë triklosan, një kemikate e cila ka të bëj me çrregullimin e punës së sistemit endokrin, dhe njëherit është edhe materie kancerogjene e cila me kohë mblidhet në trupin tonë, transmeton Femina.al.

Në fakt, triklosani është pesticid dhe së fundmi është ndaluar edhe sapuni antibakterial i cili e përmbanë këtë materie, kurse hulumtimet kanë treguar se te kafshët e ekspozuara ndaj dozave të larta të triklosanit vjen deri te zvogëlimi i niveleve të hormoneve të gjëndrrës tiroide.

Edhe pse gjëndrra tiroide tajon hormone të cilat janë të rëndësishme për pothuajse çdo në çdo proces të trupit, lufton më mirë kundër pllakëzave dhe sëmundjeve të gingivës (mishit të dhëmbëve) sesa pastat të cilat përmbajnë vetëm fluor. Megjithatë stomatologët rekomandojnë që të shmangen pastat e dhëmbëve të cilat përmbajnë substanca potencialisht të rrezikshme./Femina.al/

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Letra që duhet lexuar çdo 1 Shtator

Kur do ta shikoni këtë video, menjëherë do të ndaloni së fjeturi në stomak! (VIDEO)