Përfitimet prej sapunit nga qumështi i dhisë

Të gjithë sapunët të punuar me dorë kanë përparësi mbi sapunët komercialë. Por sapunët me qumësht dhie të ofrojnë edhe më shumë.
Për ata që kanë lëkurë të ndjeshme ose ekzemë, sapuni nga qumështi i dhisë është zgjidhja perfekte dhe mund ta përdorin pa asnjë problem.

Sapuni me qumësht dhie nuk përmban aditivë artificiale. Kjo zvogëlon mundësinë e acarimit të lëkurës dhe të reaksioneve alergjike.
Qumështi i dhisë përmban edhe acid caprylic, duke e bërë një produkt alkalin me pH të ulët, në afërsi të pH te lëkurës njerëzore. Kjo lejon shpërndarjen më të mirë të lagështisë dhe ushqyesve dhe parandalon thatësinë dhe reagime të tjera negative. Qumështi i dhisë përmban përbërës shumë të shëndetshëm për të ushqyer lëkurën. Këtu përfshijmë vitaminat A, C, E dhe vitamina B.

Efekti shërues i qumështit të dhisë është i njohur sepse përmbanë vitamina E, A, B6 dhe B12. Qumështi i dhisë poashtu shërben si zbutës i cili natyralisht i jep lëkurës lagështi dhe e qetëson. Kombinimi i vajrave ushqimore si lëndë bazë dhe bazave gliceride përmban sasi të mjaftueshme të vitaminave A, D, E dhe K si dhe minerale kalsium, fosfor, natrium, kalium dhe hekur, omega-3 dhe omega-6, thartinë yndyrore dhe antioksidant të yndyrshëm, duke ju falënderuar atyre, ushqen lëkurën, parandalon procesin e plakjes, shpejton regjenerimin dhe e bënë vitale dhe elastike.

Preferohet për persona me lëkurë të thatë, pore të zgjeruara dhe personave me ekzemë dhe psorijazë.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Letër njeriut që nuk mendoj që do ta heq ndonjëherë nga mendja

Studim: A është xhenxhefili më i mirë se kimioterapia për shkatërrimin e kancerit?