in

Përgatisni makarona me qumësht, dhe do ta provoni shijen e jetës!

Po shfaqen...

Nëse ka një recetë për makarona që do t’ju shijojnë deri në fund, është pikërisht kjo me qumësht dhe djathë.
Njihuni me mënyrën e saj të përgatitjes…

Përbërësit:
  • 300 gr makarona
  • 4 thelpinj hudhër
  • 2 lugë gjelle gjalpë
  • 1 lugë gjelle majdanoz
  • 450 ml lëng pule
  • 225 ml qumësht
  • ½ filxhan çaji djathë i grirë
  • Vaj ulliri
  • Kripë
  • Piper i zi
Përgatitja:

Hidhini hudhrat e copëtuara në një tigan me vaj ulliri dhe gatuajini derisa të marrin një ngjyrë të artë.
Hidhni qumështin, gjalpin dhe lëngun e pulës dhe përziejini mirë derisa gjalpi të shkrijë.
Hidhni makaronat, pak kripë dhe piper për shije dhe përziejini herë pas here. Gatuajini derisa të përthithin qumështin.

Në fund shtoni djathin dhe majdanozin e copëtuar, përziejini që të kombinohen plotësisht të gjithë përbërësit dhe janë gati për t’u shërbyer.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Lamtumirë gungave në bel për vetëm një javë! Përbërësit i keni në shtëpi, provojeni menjëherë!

Si jepet ndihma e parë pas djegieve në kuzhinë!