Piperi me ujë, formulë tjetër për dobësim …

0 250

Për piperin me ujë qarkullojnë disa spekulime se është njëra nga pijet më të mira, të cilën mund ta përdorim për dobësim.

Ka shije të pasur, dhe ndihmon në ngritjen e imunitetit Gjithashtu pihet edhe për shërimin e sëmundjeve, si diabeti, mirëpo sipas disa studimeve, ka madje fuqi edhe për shërimin e kancerit.

Mënyra si përgatitet: Në një enë shtoni dy filxhanë ujë të pijshëm. Në atë ujë shtoni dy lugë të vogla piper të bluar. Pastaj ujin ngroheni, shtoni kripë sa mund të kapni me një gisht dhe një apo dy petale trëndafili. Kullojeni dhe pijeni derisa uji të jetë akoma i ngrohtë. Kjo pije e fuqishme mund të pihet edhe e ftohtë. Rekomandohet që të pihet dy herë në ditë.

Për çfarë është i mirë piper-uji?

  • Ju jep energji – nëse për shkak të vapës dhe djersitjes gjatë verës ju mungon energjia, patjetër konsumojeni së paku një gotë në ditë.
  • Pengon dehidrimin – dehidrimi shkakton një grumbull problemesh të tjera shëndetësore. Prandaj rekomandohet të pihet kjo pije në mëngjes dhe në mbrëmje.
  • Pengon kapsllëkun – dy gota në ditë ndihmojnë në zbutjen e jashtëqitjes.
  • Ulë ndjenjën e urisë.
  • Ndihmon në humbjen e peshës trupore – duke pasur parasysh se është djegës, ndihmon në djegien e shpejtë të kalorive.
  • Parandalon diabetin – nëse arrini të bëni shprehi të pini piper-ujë dy herë në ditë, imuniteti dhe metabolizmi juaj do të jenë në gjendje të shkëlqyeshme.
  • Mbron eshtrat nga plakja.
Gjithashtu mund të lexoni
Komentet
Po ngarkohet...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. AcceptMë shumë