Problemet me tiroiden, dallojini shenjat nga pamja e jashtme e trupit!

Hipotiroidizmi është një gjendje që prek gjëndrën tiroide, një organ i vogël i vendosur në pjesën e poshtme të qafës. Duke qenë se simptomat zhvillohen shumë më vonë pasi të shfaqet sëmundja, shumë njerëz nuk arrijnë të kuptojnë se vuajnë nga hipotiroidizmi. Disa nga këto simptoma, si lodhja për shembull, shfaqet edhe kur kemi probleme të tjera shëndetësore, ose mund ta ngatërrojmë për shenjë të plakjes apo stresit.

Simptomat shfaqen sepse gjëndra e tiroides nuk po funksionon siç duhet. Në rastin e hipotiroidizmit, gjëndra tiroide nuk prodhon mjaftueshëm hormone, që ndihmojnë në funksionimin e disa sistemeve në trup.

Kur nivelet e hormoneve të tiroides janë të ulëta

Hipotiroidizmi mund t’ju shkaktojë ndjesinë e lodhjes dhe të ftohtit. Mund të shtoni edhe disa kile më tepër.

Nivelet e ulëta të hormoneve të tiroides mund të ndikojnë gjithashtu në gjendjen emocionale dhe të menduarit. Për shembull, mund të keni:

 • Depresion
 • Probleme me kujtesën
 • Vështirësi për të menduar qartë
 • Mund të keni edhe dhimbje, ngurtësim dhe ënjtje në muskuj, kyçe, fytyrë, zonën e syve, gjuhë

Ngjirja e zërit dhe problemet me dëgjimin janë gjithashtu shenja të hipotiroidizmit. Ashtu si edhe kapsllëku. Femrat kanë gjithashtu ndryshime në ciklin menstrual.

Mund të ndodhin edhe ndryshime në lëkurë, si:

 • Lëkurë e zbehtë dhe e ftohtë
 • Tharje dhe acarim i lëkurës
 • Zverdhje, sidomos në shputat e këmbëve, pëllëmbët e duarve dhe fytyrë.

Thonjtë gjithashtu janë të brishtë dhe rriten shumë ngadalë. Ndryshojnë edhe flokët, bëhen më të ashpra dhe mund t’ju bien shumë.

Duke qenë se hipotiroidizmi mund të dobësojë zemrën dhe mushkëritë, mund të keni gjithashtu:

 • Ngadalësim të rrahjeve të zemrës
 • Probleme me frymëmarrjen gjatë aktivitetit fizik
 • Dobësi
 • Tension të lartë të gjakut
 • Nivele të larta të kolesterolit.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Ferid Murati

Shqiptari Ferid Murati është shumë afër zbulimit të ilaçit kundër kancerit

Kërthiza juaj është e madhe dhe e dalë… Ç’do të thotë kjo gjë për shëndetin tuaj?