Pse meshkujt i fshehin këto gjëra prej femrave?

Pavarësisht që sa kohë jeni bashkë ose sa mirë e njihni njëri-tjetrin, ka gjithmonë disa gjëra që meshkujt i mbajnë për vete. Ndoshta nuk janë sekrete shumë të mëdha, por partneri juaj mund të ketë probleme që të shprehet kur vjen puna te emocionet dhe ndjenjat.

Terapistët Ellen Bradley-Windell dhe Tomanika Witherspoon kanë dhënë një mendim se cilat janë “sekretet” kryesore të meshkujve.

Ai ka pasiguri me trupin e tij

Femrat e kanë luksin që të veshin një fustan seksi dhe të pyesin partnerin se si po duken, ato madje edhe presin një kompliment ose këshillë pas kësaj pyetje.
“Meshkujt shpesh herë e kanë presionin e vazhdueshëm dhe kanë nevojë të dijnë se ata janë akoma të dëshirueshëm. Tregojini se si ndiheni, madje edhe thuajini atij se ju tërheq akoma. Edhepse ndoshta partneri juaj e kalon si diçka të parëndësishme, më besoni se mashkulli që keni në krahë po e pret këtë”, shprehet terapistja Ellen Bradley-Windell.

Ai ka rezerva

“Nga natyra, meshkujt janë më pak emocional se femrat”, thotë një tjetër terapiste, Tomanika Witherspoon.
Witherspoon thotë se edhe meshkujt njëlloj si femrat kanë telashe, probleme dhe emocione por si natyrë e kanë shumë më të vështirë të shprehen.
“Mos u surprizoni nëse ai nuk ju tregon se është prekur ose ofenduar pas një zënke mes jush, ose është i mërzitur se ju keni punuar për dy javë pa pushim dhe e keni anashkaluar”, thotë Witherspoon.
Kjo mund të jetë problematike pasi dëshirat dhe ndjenjat e tij nuk po plotësohen pasi ato edhe nuk shprehen. Por terapistja i këshillon femrat që duhet të jenë të durueshme dhe t’i japin kohën dhe hapësirën e duhur për të fituar besimin.

Ai ka nevojë për ju

Shumica e meshkujve kanë dëshirë që të duken të fortë dhe të pathyeshëm. Ata mund edhe të kenë shokë por shumë rrallë gjejnë dikë me të cilin ndajnë gjithçka.
“Ata vërtetë e pelqejnë idenë që të mund të mbështeten te partnerja e tyre por nuk duan të duken të dobët. Mos harroni, bëhuni e dashura e tij dhe shoqja e ngushtë.” thotë Windell.
Pyeteni se çfarë po ndodh në punë, a ka ndonjë telashe dhe gjithmonë kujtojani se ju jeni aty, qoftë edhe vetëm për ta dëgjuar.

Atij i pëlqejnë ledhatimet më shumë sesa duket

Partneri juaj ndonjëherë mund të mos jetë në disponim për marrëdhënie intime por kjo nuk do të thotë që ai nuk dëshiron përkëdhelje.
“Po aq sa i dëshirojnë femrat përkëdheljet dhe momentet e shkurtëra intime, i duan edhe meshkujt. Mos u mashtroni nga ajo që shihni”, shton Windell.
Ajo sugjeron që femrat të marrin të tilla iniciativa më shpesh.
“Ndoshta në mendjen tuaj e keni seksin, por ndonjëherë një përqafim i ngrohtë është gjithçka që partneri juaj dëshiron”, përfundon ajo.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Si të humbni peshë duke bërë dashuri: Udhërrëfyes për ‘stërvitje të kënaqshme’!

Nëse ndiheni të lodhur – mos i hani këto ushqime në mëngjes!