Qepa, a e dini cila është më e shëndetshmja?

Qepa është ushqim i shëndetshëm. E forcon imunitetin, pastron gjakun nga helmet dhe ka efekt kundër kancerit në organizëm.

Të gjitha llojet e qepëve janë të shëndetshme, por një prej tyre dallohet. Bëhet fjalë për qepën vjollcë.

Studimet e fundit të publikuara në revistën “Research International” zbulojnë se si kjo qepë është shumë e fortë kundër qelizave të kancerit, e arsyeja për këtë janë antioksiduesit e shumë me të cilat është e pasur.

Antocianina është element që pemëve dhe perimeve u jep ngjyrën, e në qepë gjendet në sasi të madhe.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Ja receta e famshme me “llumin e kafes” qe zevendeson kremrat e shtrenjte…

6 mënyra efektive për të zhbllokuar hundën