Receta e vjetër që shëron secilën sëmundje!

Drunjtë e ullirit, së bashku me ullinjtë dhe gjethet, janë përdorur si ushqim dhe ilaç për shumë sëmundje që nga kohërat e lashta.

Gjethet e ullirit mund të përdoren për trajtimin e pneumonisë, tuberkulozit, gonorreas, hepatitit B, gripërave, herpesit, meningjitit dhe shumë sëmundje të tjera, krejt kjo për shkak të përbërësit aktiv që ka e që njihet si oleuropein.

Për më tepër, gjethet e ullirit janë të dobishme për trajtimin e infeksioneve dhe telasheve me bakteriet për shkak të efekteve të fuqishme antiparazitare, antifungale dhe antibakteriale që kanë.

Receta e vjetër me gjethet e ullirit është një çaj!

Çaji i bërë nga gjethet e ullirit është jashtëzakonisht i dobishëm për trajtimin e sëmundjes së tuberkulozit, gonorresë, pneumoninë, meningjititi, gripit, sindromin e lodhjes kronike, hepatitit B, aterosklerozës, ulçerës së stomakut, difterisë, infeksioneve të traktit urinar dhe një varg sëmundjesh të tjera.

Gjithashtu, çaji i gjetheve të ullirit do të forcojë sistemin tuaj imunitar dhe do të rrisë energjinë tuaj.

Përbërësit:
  • 15-20 gjethe të ullinjve të thara
  • 2-3 dl ujë të vluar
Si ta përgatisni?

Mblidhini gjethet në pranverë dhe lërini të thahen natyralisht. Më pas vendosini gjethet e thara në një kavanoz qelqi dhe mbajini në një vend të ftohtë dhe të errët.

Merrni 15-20 gjethe dhe vendosini në ujin e zier paraprakisht. Lërini ashtu për 10 minuta, largojini më pas gjethet dhe lëreni ujin të ftohet për 15 minuta.

Nëse dëshironi, mund t’i shtoni mjaltë ose limon.

Ky çaj do të përmirëosjë shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe rekomandohet që ta konsumoni për disa javë me radhë në mënyrë që të merrni më të mirat nga ai.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Hani çdo mëngjes një lugë çaji me kanellë dhe shikoni çfarë i ndodh trupit tuaj në 45 minuta!

Dobitë shëndetësore të qepës, ja përdorimet më të zakonshme jashtë kuzhinës