Rëndësia që ka vitamina C në organizmin e njeriut, ja 8 shenjat që paralajmërojnë mungesën e saj!

Vitamina C është ndër të paktat vitamina që ka dhe veti antioksiduese! Nivelet e ulëta të saj shoqërohen me jo pak probleme shëndetësore, ndaj duhet të siguroheni që regjimi juaj të përfshijë ushqime të pasura me këtë vitaminë.

Shenjat e mëposhtme do t’ju bëjnë të kuptoni nëse po merrni sasinë e duhur të vitaminës apo jo.

  1. Ju nxihet lëkura dhe nga godtija më e vogël dhe ju shërohet shumë ngadalë
  2. Ju del shumë shpesh gjak nga hunda për shkak se mungesa e vitaminës C i bën kapilarët më të dobët.
  3. Plagët shërohen më ngadalë
  4. Rrahje të çrregullta zemre… Vitamina C ndihmon trupin tuaj të përthithë hekurin. Niveli i ulët vitaminës C ngadalson këtë proces duke shkaktuar anemi apo sëmundje kardiovaskulare.
  5. Ndjeshmëri e lartë e mishrave të dhëmbëve, dhimbje dhe gjakosje
  6. Flokë të thatë ose thonj të brishtë
  7. Sistem i dobët imunitar… Vitamina C është një vitaminë esenciale për trupin, sepse ajo ndihmon në forcimin e qelizave të trupit.
  8. Fitim peshe… A e dini se sasia e vitaminës C në qarkullimin e gjakut ndikon në mënyrën se si trupi juaj oksidon yndyrën? Një studim i Universitetit Shtetëror të Arizonës tregoi se pjesëmarrësit e studimit me nivele më të ulëta të vitaminës C kishin masë më të lartë të yndyrës trupore…

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Shenjat që asnjë grua nuk duhet t’i injorojë!

Zhytini këmbët në ujë të ftohtë çdo natë, për të mirën e shëndetit tuaj!