in

Sallata më e mirë e mbrëmjes që rregullon kolesterolin dhe ul presionin e lartë të gjakut!

Po shfaqen...

Mos-aktiviteti fizik, dieta e dobët dhe stresi janë një nga faktorët më të zakonshëm që rrisin rrezikun e zhvillimit të presionit të lartë të gjakut. Për të rregulluar këtë gjendje është e rëndësishme që të përfshini shumë ushqime të pasura me vlera ushqyese në dietën tuaj.

Sot ne do t’ju prezantojmë me një recetë që këshillohet të konsumohet në mbrëmje. Ajo do t’ju ndihmojë që të rregulloni kolesterolin dhe do të ulë presionin e lartë të gjakut.

Kjo sallatë ka dy përbërës kryesor:

  • Hudhra
  • Kastraveca

Hudhra e papërpunuar është shumë e mirë për të trajtuar sëmundje të tilla si presioni i lartë i gjakut, kolesteroli i lartë, sëmundjet koronare të zemrës, sulmet në zemër, arterioskleroza, etj. Hudhra është e pasur me allicin, përbërës që ul presionin e gjakut dhe ndihmon në relaksimin e enëve të gjakut.

Kastravecat janë të pasura me ujë, kalium, magnez dhe fibër. Fibrat rregullojnë presionin e gjakut, ulin kolesterolin dhe stimulojnë humbjen e peshës. Kaliumi balancon sasinë e natriumit në qeliza, të cilat mund të çojnë në aterosklerozë.

Po shfaqen...
Receta:
Përbërësit:
  • 1 kastravec
  • 3 thelpi hudhra
  • ½ lugë gjelle me uthull molle
  • 2 lugë gjelle me ujë
Përgatitja:

Lajini kastravecat mirë dhe prejini në kubikë të vegjël. Vendosini në një tas. Sipër u shtoni hudhrat e shtypura. Tani shtoni uthullën dhe ujin.

Sipër mund t’i shtoni edhe disa gjethe nenexhik.

Konsumojeni këtë sallatë shëruese më shpesh dhe përmirësoni shëndetin tuaj kardiovaskular!

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Receta e shijshme e lulelakrës së pjekur në furrë që nuk e keni provuar kurrë më parë!

Një gabim i vetëm gjatë ditëve të ciklit menstrual mund t’ju marrë jetën!